Mrzlo, bude ještě?

Hodnocení článku

V noci na úterý 7. května a na středu 8. května byly dány na většině území vhodné podmínky pro pokles teploty vzduchu. Tyto spočívaly ve vyjasnění a utišení větru, současně k nám pronikal od severozápadu studený vzduch. Částečně byly tyto podmínky v Čechách dány v noci na pondělí a na západě v noci na neděli. Teploty klesly zejména v úterý na četných místech i ve dvou metrech nad zemí pod nulu, což způsobilo škody pěstitelům. Mrzlo, bude ještě?

V úterý -9°C, v údolích to není v květnu nic neobvyklého

V úterý 7. května klesla teplota na -9.2°C na stanici Jelení, u mostu. Průměr teplot vzduchu činil v ČR -0.3°C, dlouhodobý normál pro toto období činí zhruba +6°C. Z tohoto pohledu šlo o významně podprůměrné teploty. Padlo několik teplotních rekordů na stanicích měřících 30 a více let. Rekord byl zaznamenán například v Žatci, Doksech či Deštném v O. h.

Obr. 1 Nejnižší teploty ve 2 metrech nad zemí na profesionálních stanicích dne 7. května 2019, zdroj: chmi.cz

Ve středu na svátek 8. května bylo o něco tepleji, v údolích klesla teplota na -8°C a to na stanici Kvilda-Perla. Podobné teploty byl změřeny na okolních šumavských stanicích. Na většině území mrzlo v tyto dny v přízemní vrstvě 5cm nad povrchem.

Vrátí se ještě mrazy?

Noc na dnešek byla už podstatně teplejší a to díky velké oblačnosti a rychlejšímu větru. Hodně oblačnosti, která přinese i časté srážky, lze čekat i v nejbližších dnech. V noci tak nebudou teploty nijak významně, oproti minulým, klesat.

Zmrzlí jsou od této neděle do příštího úterý, přišli ale v hlavní vlně o něco dříve. Další ochlazení nás čeká ale právě v neděli. To se ještě mráz a ani přízemní mráz neobjeví. V noci na pondělí, na úterý a zřejmě i na středu se přízemní mráz a zejména v Čechách i mráz ve dvou metrech nad povrchem objevit může. Teploty by ovšem neměly být tak nízké jako v tomto týdnu. Klesat budou na 5 až 0°C, zejména na Z/SZ až k -2°C. Na východě území o něco tepleji.

Data: chmi.cz/infomet.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality