Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasíPočasí

Mrzlo, bude ještě?

Hodnocení článku

V noci na úterý 7. května a na středu 8. května byly dány na většině území vhodné podmínky pro pokles teploty vzduchu. Tyto spočívaly ve vyjasnění a utišení větru, současně k nám pronikal od severozápadu studený vzduch. Částečně byly tyto podmínky v Čechách dány v noci na pondělí a na západě v noci na neděli. Teploty klesly zejména v úterý na četných místech i ve dvou metrech nad zemí pod nulu, což způsobilo škody pěstitelům. Mrzlo, bude ještě?

Mrzlo: V úterý -9°C, v údolích to není v květnu nic neobvyklého

V úterý 7. května klesla teplota na -9.2°C na stanici Jelení, u mostu. Průměr teplot vzduchu činil v ČR -0.3°C, dlouhodobý normál pro toto období činí zhruba +6°C. Z tohoto pohledu šlo o významně podprůměrné teploty. Padlo několik teplotních rekordů na stanicích měřících 30 a více let. Rekord byl zaznamenán například v Žatci, Doksech či Deštném v O. h.

Mrzlo, bude ještě? Minima teploty 7.5.2019.

Obr. 1 Mrzlo. Nejnižší teplota ve 2 metrech nad zemí na profesionálních stanicích dne 7. května 2019, zdroj: chmi.cz

Ve středu na svátek 8. května bylo o něco tepleji, v údolích klesla teplota na -8°C a to na stanici Kvilda-Perla. Podobné teploty byl změřeny na okolních šumavských stanicích. Na většině území mrzlo v tyto dny v přízemní vrstvě 5cm nad povrchem.

Mrzlo, bude ještě? Vrátí se mráz?

Noc na dnešek byla už podstatně teplejší a to díky velké oblačnosti a rychlejšímu větru. Hodně oblačnosti, která přinese i časté srážky, lze čekat i v nejbližších dnech. V noci tak nebudou teploty nijak významně, oproti minulým, klesat. Mrzlo, bude ještě?

Zmrzlí jsou od této neděle do příštího úterý, přišli ale v hlavní vlně o něco dříve. Další ochlazení nás čeká ale právě v neděli. To se ještě mráz a ani přízemní mráz neobjeví. V noci na pondělí, na úterý a zřejmě i na středu se přízemní mráz a zejména v Čechách i mráz ve dvou metrech nad povrchem objevit může. Teploty by ovšem neměly být tak nízké jako v tomto týdnu. Klesat budou na 5 až 0°C, zejména na Z/SZ až k -2°C. Na východě území o něco tepleji.

Data: chmi.cz/infomet.cz