Mrzlo, bude ještě?

V noci na úterý 7. května a na středu 8. května byly dány na většině území vhodné podmínky pro pokles teploty vzduchu. Tyto spočívaly ve vyjasnění a utišení větru, současně k nám pronikal od severozápadu studený vzduch. Částečně byly tyto podmínky v Čechách dány v noci na pondělí a na západě v noci na neděli. Teploty klesly zejména v úterý na četných místech i ve dvou metrech nad zemí pod nulu, což způsobilo škody pěstitelům.

V úterý -9°C, v údolích to není v květnu nic neobvyklého

V úterý 7. května klesla teplota na -9.2°C na stanici Jelení, u mostu. Průměr teplot vzduchu činil v ČR -0.3°C, dlouhodobý normál pro toto období činí zhruba +6°C. Z tohoto pohledu šlo o významně podprůměrné teploty. Padlo několik teplotních rekordů na stanicích měřících 30 a více let. Rekord byl zaznamenán například v Žatci, Doksech či Deštném v O. h.

Obr. 1 Nejnižší teploty ve 2 metrech nad zemí na profesionálních stanicích dne 7. května 2019, zdroj: chmi.cz

Ve středu na svátek 8. května bylo o něco tepleji, v údolích klesla teplota na -8°C a to na stanici Kvilda-Perla. Podobné teploty byl změřeny na okolních šumavských stanicích. Na většině území mrzlo v tyto dny v přízemní vrstvě 5cm nad povrchem.

Vrátí se ještě mrazy?

Noc na dnešek byla už podstatně teplejší a to díky velké oblačnosti a rychlejšímu větru. Hodně oblačnosti, která přinese i časté srážky, lze čekat i v nejbližších dnech. V noci tak nebudou teploty nijak významně, oproti minulým, klesat.

Zmrzlí jsou od této neděle do příštího úterý, přišli ale v hlavní vlně o něco dříve. Další ochlazení nás čeká ale právě v neděli. To se ještě mráz a ani přízemní mráz neobjeví. V noci na pondělí, na úterý a zřejmě i na středu se přízemní mráz a zejména v Čechách i mráz ve dvou metrech nad povrchem objevit může. Teploty by ovšem neměly být tak nízké jako v tomto týdnu. Klesat budou na 5 až 0°C, zejména na Z/SZ až k -2°C. Na východě území o něco tepleji.

Data: chmi.cz/infomet.cz

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.