Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy se zbavíme tropického počasí?

Hodnocení článku

Velmi vysoké hodnoty teploty vzduchu musíme očekávat od dneška do úterý. Maxima zejména v Čechách přesáhnou 35°C, půjde o nejteplejší nebo jeden z nejteplejších dnů letošního léta. Jde o nebezpečné hodnoty, zejména pro malé děti, starší a nemocné občany. Každý by ovšem ve vysoké teplotě měl dodržovat určité zásady, minimálně dodržovat pitný režim a zvýšit konzumaci neslazených a samozřejmě nealkoholických nápojů a naopak snížit tělesnou zátěž. Toto počasí by neměl podceňovat nikdo, přesto se teplota přiblíží nebo dokonce dosáhne běžné teplotě lidského těla. Toto má tedy omezené možnosti ochlazovat se. Samozřejmě platí, že bez ochranných prostředků není doporučeno pobývat na přímém slunečním svitu. Od 11. do 15. hodiny bychom se měli slunečnímu svitu zcela vyhnout. Existují lidé, kteří mají rádi tropické počasí a jsou šťastní, když teplota vystoupí co nejvýše. Asi pravděpodobně nepocítili nikdy komplikace s tímto počasím spojené a nemuseli v něm také těžce pracovat. Ostatní určitě zajímá kdy se zbavíme tropického počasí?

Během příštího týdne pozvolné ochlazování, zbavíme se tropického počasí?

Někdo to má rád horké, proto to takovým počasí nyní dopřává. Ostatní budou rádi za to, že se přeci jen tropické teploty během příštího týdne pozvolna zbavíme. Koneckonců pauzu uvítá i vegetace a oddychne si.

Počátek týdne čekejme ještě horký s maximy teploty i významněji nad 30°C. V polovině týdne se teplota zmírní a v dalších dnech jeho druhé poloviny lze čekat další pozvolné ochlazování. Teplota vzduchu se začne blížit z vysoce nadnormálních hodnot na přelomu týdnů k normálním v jeho závěru. Tropické počasí postupně skončí a na konci týdne by mělo být letní, což konkrétně znamená teplotu vzduch nedosahující 30°C. Vývoj teploty na konci příštího týdne ale vykazuje ještě přeci jen určitou míru nejistoty, což vidíme na ensemblu modelů GFS a ECMWF na další dny (obr. 1 a 2). Tam je patrný pozvolný pokles teploty, avšak jeho intenzita a rychlost zatím vyšší míru nejistoty zhruba od poloviny týdne.

TIP: Sledujte u nás modelový Výhled teploty.

Kdy se zbavíme tropického počasí? Ensemble modelu GFS.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS na další dny, zdroj: wetterzentrale.de

Kdy se zbavíme tropického počasí? Ensemble modelu ECMWF.

Obr. 2 Ensemble modelu ECMWF na další dny, zdroj: wetterzentrale.de

Hlavně ať přijdou srážky, hydrologicky není situace v ČR uspokojivá. Vyšší míru rizika vzniku požárů by zažehnaly a průtoky vodních toků alespoň zlepšily častější a významnější srážky. Takových se nám v posledních týdnech nedostává. Během druhé poloviny července by se to mělo zlepšit. Alespoň nějaké srážky, které zlepší situaci jsou určitě lepší než pokračování suchého a horkého počasí.

Teplota vzduchu by měla současně během nového týdne přestat být extrémní. Po většinu pracovní části týdne stále dosáhne či mírně přesáhne 30°C. Měla by se poté po nějakém čase dostat do mezí normálu pro druhou polovinu července. Tady samozřejmě mohou nastat změny ve vývoji teploty, žádné větší výchylky teploty modely ovšem po ochlazení nepředpokládají.