Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 29. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 29. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Teplé a horké počasí očekávejme I v dalším červencovém týdnu. Pozvolna by ale měla teplota klesat  tím, že na konci týdne slibují modely zásadnější snížení teploty. Vykazují ovšem na tuto dobu velkou nejistotu své prognózy. Oblačné počasí místy s přeháňkovou a bouřkovou činností vystřídají polojasné až slunné dny. Srážková činnost se i v těchto dnech vzhledem k teplotě a období odehraje lokálně v konvekční podobě. Další srážky spadnou v oblasti následné studené fronty, která přejde v závěru týdne.

Týden: 17. až 23.7.2023

Počasí na 29. týden 2023

Více oblačnosti lze čekat jen na počátku první dne týdne. Také se objeví lokálně přeháňky a bouřky. Srážkové úhrny čekejme tedy opět rozdílné, v bouřkách jich může spadnout lokálně více. Pokud zasáhne danou lokalitu během týdne více takových bouřek, nutno čekat úhrn srážek poněkud vyšší a i nadprůměrný, Naopak místa, kterým se konvekční srážky vyhnou či přinesou zanedbatelné úhrny, tak půjde o podprůměrné srážky. Toto je typický letní průběh srážkové činnosti. Teplota vzduchu dosáhne zpočátku vyšších hodnot na jihu a jihovýchodě země, kde překročí tropických 30°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 11°C, zpočátku týdne místy kolem 17°C
  • Nejvyšší teplota: 23 až 29°C, místy 31°C a zpočátku na J/JV 33°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, velmi lokálně hlavně na J/JV 3050mm, odchylka období: průměrné až podprůměrné.

Počasí na 29. týden 2023. Ensemble modelu GFS z 16.7.2023.

Obr. 1 Počasí na 29. týden 2023. Ensemble modelu GFS na další dny – průměrná teplota vzduchu v 850hPa (1.5km) a celkové srážky, zdroj: wetterzentrale.de

Synoptická situace

Po přechodu studené fronty se rozšíří od jihozápadu do centrální Evropy další tlaková výše. Na území ČR, zejména do jižní části, bude nadále pronikat teplý až velmi teplý vzduch. Další frontální vlna přejde naše území během středy. V závěru týdne se přesune po vlivu anticyklony též následně studená fronta, za níž by k nám měl pronikat vlhčí a chladnější vzduch.