Extrémní počasíHistorie počasíPrognózy počasíSilný vítr

Průběh počasí při vlivu níže Sabine a předpověď

Hodnocení článku

Jak se očekávalo, tak vliv níže Sabine znamenal zejména významné nárazy větru. Tato stejně jako ostatní jsou často označované jako orkán, avšak vítr jako jeden z projevů počasí při vlivu cyklony se takto nejmenuje. A tyto působily na četných místech naší země komplikace. Významný důsledek je ten, že opět vítr poničil mnoho stromů.  Stav lesů u nás je v souběhu několika negativních vlivů včetně silných větrů z minulých let žalostný. I proto se jedná o nejhorší důsledek působení takto významných poryvů větru. Právě popadané stromy, které se buď zlomily nebo vyvrátily, byly pak příčinou komplikací běžného provozu či života. To se projevilo v silniční a železniční dopravě i v energetice. V letecké dopravě působil potíže samotný silný vítr. Jaký byl vliv níže Sabine v porovnání s jinými podobně výraznými?

Některé důsledky pominou během řádu hodin, vážnější důsledky v podobě četných popadaných stromů na silnice nebo železnice maximálně v řádu dnů. Ale poničené stromy se nám hned tak nahradit nepodaří (viz odstavec o důsledcích ke konci článku). Totéž platí v důsledku sucha a jejich napadení kůrovcem.

Vliv níže Sabine: Nejvyšší náraz větru 51m/s nepřekonal působení cyklony z roku 2019, ale z let 2018 a 2017 ano

Jednalo se o jednu z nejvýznamnějších situací co do silného větru, který dosahovat značných nárazů plošně a to včetně nížin. Ale ohledně nejvyššího nárazu větru u nás se nejednalo ve srovnání s minulými roky o tak významnou situaci. Tímto ovšem rozhodně nechceme tento extrém zlehčovat, protože jak dokládají zprávy nejen za našeho území, počasí bylo skutečně extrémní.

Zařazení vlivu cyklony ohledně nejvyššího nárazu větru od roku 2007

Nejvyšší náraz větru u nás byl změřen dnes v noci na Sněžce a činil 51m/s. Z tohoto pohled se vliv níže Sabine řadí se od roku 2007 na čtvrté místo, před ním je náraz z vlivu cyklony “Fee” 54.1m/s (2008), “Eberhard” 54.5m/s (2019) a “Kyrill” 57.8m/s (2007). Nejvyšší náraz překonal slabě ten při vlivu níže “Herwart” 50.5m/s (2017) a také náraz z vlivu níže “Vaia” 49.5m/s (2018). Většina z uvedených nejvyšších nárazů byla změřena na Sněžce, dále na Labské Boudě a Šeráku.

Vliv níže Sabine – projevy počasí

Vliv níže Sabine. Nárazy větru 10.2.2020 ve 13h.

Obr. 1 Vliv níže Sabine a nárazy větru na profesionálních stanicích v ČR 10.2.2020 ve 13 SEČ, zdroj: chmi.cz

První významnější nárazy větru se dostavily zejména na západě a severozápadě Čech v neděli 9. února 2020 později večer. Vítr zesiloval během noci i na ostatním území, ráno foukal už na četných místech. Přes naše území přecházela studená fronta, která přinášela i intenzivní déšť a zejména na jihozápad i bouřky. Po přechodném zeslabení síly větru dopoledne se opět tento rozfoukal s nárazy kolem poledne a odpoledne. Nejvyšších nárazů dosahovat zejména v oblasti přeháněk a někde také bouřek za studenou frontou. Tyto postupovaly přes naše území od západu v silném proudění velmi rychle. Počasí bylo značně proměnlivé a významné poryvy větru s přecházejícími přeháňkami způsobily další komplikace.

Významně foukalo i mimo horské oblasti. Stanice Ústí nad Labem – Kočkov hlásila 33.7m/s, Kocelovice 32.0m/s či Česká Skalice 31.6m/s. Některé nárazy jsou z noci nebo brzkého rána, další pak z odpoledních hodin. To totiž nabral vítr opět na síle při postupu zmíněných přeháněk či také bouřek. Odpoledne tedy zasáhl převážně střední a severovýchodní část Čech, opětovně pak jih Čech, ale také Moravu.

Vliv cyklony je nejen silný vítr s nárazy

Jak tomu vždy bývá, vliv významné tlakové níže v silném západním proudění a s ní spojeného frontálního systému nebyl co do průběhu počasí jen o silném větru. V silném proudění se, jak je již uvedeno vyskytovaly též bouřky. Vliv níže Sabine na průběh počasí nejen u nás byl opět různorodý. Vzhledem k přílivu studeného vzduchu ve vyšších hladinách atmosféry byly přeháňky často i sněhové či se sněhovými krupkami. I v nížinách při teplotách v přízemní vrstvě i nad 10°C se vyskytovaly přeháňky s krupicí. Po jejich přechodu se významněji, avšak jen krátce, ochladilo. To je pro konvekční srážky typické, protože v případě sestupného pohybu vzduchu v podobě významné srážkové činnosti se tento studených vzduch z větších výšek dostává rychle dolů. Tedy k zemskému povrchu.

Obr. 2 Velmi teplá noc v Čechách, teplota vzduchu v ČR dne 10.2.2020 ve 4 SEČ, zdroj: chmi.cz/informet.cz

A do třetice význačného počasí se objevily i nezvykle vysoké teploty, které byly vysoce nadprůměrné a přepisovaly některé dosud naměřené nejvyšší teploty u nás. Rekordní maximum teploty vzduchu dnes pokořilo 55 stanic z celkových 155 měřících alespoň 30 let Rekord byl pokořen také na 4 stanicích, které měří více než 100 let. Nejtepleji bylo dnes v Českých Budějovicích – Rožnově a to 15.8°C. Ještě o něco tepleji bylo 31. ledna a 1. února, jak si můžete připomenout v článku Prvního února bylo 17°C. A koneckonců o tom, že bude patrně podobně teplo ještě do konce tohoto týdne se můžete dočíst následně v očekávaném vývoji počasí. Vliv níže Sabine se tedy podobal významným cyklonám z minulých let.

Důsledky působení silného větru v ČR – stručný přehled vlivu níže Sabine

Média dnes vydávají jeden článek za druhým o … “bouři Sabine”, “orkánu Sabine” a podobně. Případně ve zpravodajství o silném větru a souvisejícím počasí hojně hovoří a skloňují název “Sabine” či další pojmy jak se dá. V článku Kde hledat seriózní informace o počasí se vám snažíme poradit, jakým informacím kde věřit a kterým spíše či případně vůbec ne. Zde doporučíme samozřejmě seriózní a ověřené informace i o důsledcích působení extrémního počasí.

Je jasné, že silné poryvy větru mají nejen u nás hlavní důsledky v podobě popadaných stromů (zlomených či vyvrácených), strhaných střech či ulámaných poutačích sloužících pro reklamy. Stejně tak v podobě i nebezpečných putování dalších nezabezpečených předmětů vystavených větru. S tímto pak souvisí nejčastěji komplikace v dopravě silniční a železniční a také v energetice. Ale silný vítr sám o sobě ovlivňuje při takovéto intenzitě i leteckou dopravu, problémy byly hlášeny i z Prahy. Co se týče železnice, při pohledu na mapu mimořádných událostí o přerušení provozu na železnici z důvodu nepříznivých povětrnostních podmínek není třeba komentáře. Na železnici byly dnes od noci problémy v jižních a jihozápadních Čechách, ale i na severozápadě.

Během dne pak přibyly problémy i ve střední části Čech a též v severovýchodních a východních Čechách či na Moravě. Ráno bylo bez dodávek elektrické energie 120 000 odběratelů. Přerušen byl provoz na více než 100 železničních tratí, někdy už z preventivních důvodů.

Vítr jako další ničitel našich lesů

Ještě horší důsledky jsou v lesích. Silný vítr opět způsobil velkou škodu na stromech. První odhady hovoří o 1 milionu mdřeva (maximální škody v historii způsobila níže “Kyrill”, kdy vítr poničil 6 milionů m3 dřeva) a zajisté nebude toto číslo konečné. Nyní se samozřejmě vstup do lesů nedoporučuje, navíc silný vítr v ČR zcela nekončí a narušené stromy může i slabší vítr přimět k pádu.

Další případy a důsledky najdete v doporučených článcích, viz odkazy na konci článku. Bohužel i přes dosti důrazná upozornění a doporučení dojde vždy k úrazům a bohužel někdy i k úmrtím. Přesto ale upozornění a četné informace o očekávaném extrémním počasí určitě i nyní splnili své, jinak by to bylo zřejmě ještě horší.

Vliv níže Sabine: To nejhorší je pryč, ale silný vítr bude pokračovat zítra

Nyní vítr přechodně slábne tak jako vliv níže Sabine na naše počasí. Nárazy se budou vyskytovat stále, ale nyní mírnější. Ve druhé polovině noci lze čekat od západu postup další přeháňkové oblačnosti. Současně opět zesílí vítr, který bude mít vyšší nárazy opět zejména v přeháňkách. Ojediněle se mohou objevit stále i bouřky. Srážky mohou být v těchto i intenzivní. Nárazy větru by měly dosahovat nejvyšších hodnot opět v noci a ráno, ale už ne tak vysokých. Nejčastěji půjde o nárazy 15-25m/s, spíše ojediněle kolem 30m/s. Během dne už půjde o nárazy pod 25m/s a večer bude vítr dále slábnout. Tím ohledně této situace silný vítr skončí.

Vítr opět zesílí a vlivem další cyklony a s ní spojeným frontálním systémem na konci týdne. Neměl by mít takové nárazy jako nyní, ale o silný vítr pravděpodobně půjde. Konkrétní hodnoty rychlosti větru a které oblasti by měl vítr zasáhnout, to bude jasnější ke konci pracovní části tohoto týdne. I proto, prosíme, v zájmu své bezpečnosti v dohledné době vůbec nevstupujte do lesů.

Komplexní informace o této cykloně zpracujeme a budou k dispozici na stránce věnované této níži, tuto najdete na stránce Významné cyklony (menu Historie počasí) a také v přehledu na uvedené stránce.

Seriózní články k tématu vliv níže Sabine

ČHMÚ – Infomet.cz: Dnešní silný vítr během orkánu Sabina

ČTK – Vítr měl rychlost až 180km/h, zastavil vlaky a přerušil proud (kompletní přehled zpráv)

ČTK – Bouře v Evropě: zrušeny stovky letů, sedm obětí a řada zraněných

Požáry.cz – informace o zásazích kvůli větru

Wetteronline.de – online zpravodajství o silném větru