Historie počasíSpadlé srážky

Na horách dalších 50mm srážek

Hodnocení článku

Na horách spadlo včera dalších 50mm srážek za den. Srážky opět rychle zvyšovaly v kombinaci s táním sněhu, kterého mnohde ani na horách už příliš není, hladiny vodních toků. Nejvyšších povodňových stavů dosáhlo horní Labe nad vodní nádrží Les Království. Pohotovost se vyskytla na řece Úpě a Moravici. Srážky rozvodnily na četnější 1.SPA, tedy stavy bdělosti, toky v pásu severní Čechy až severní Morava, plus severní až severovýchodní centrální Čechy. Tam na vydatné srážky reagovaly opakovaně drobnější vodní toky vzestupy na stav bdělosti. A na severozápadě je rozvodněno Labe, kterým se veškerý odtok ze srážek či sněhu z většiny území Čech odehrává.

Tam je třeba čekat i dosažení (Ústecko a Děčínsko) 2.SPA, ale až nejdříve v úterý večer. Poté tam zvýšený průtok na úrovni SPA setrvá několik dnů, jak bývá zvykem. Jinak se bude povodňová situace uklidňovat. Od vyšších poloh začne mrznout a případné srážky spadnou ve formě sněhu. V noci se teplota v polovině týdne přiblíží bodu mrazu i v nižších polohách, ojediněle se slabý mráz vyskytne. Otázkou poté budou očekávané další srážky na konci týdne, případně na začátku toho dalšího. Ty by měly být opět dešťové i na horách. Na jejich vydatnosti a místě spadu bude záležet, zda opět zvýší průtoky vodních toků v nasycených povodích.

Na horách dalších až 50mm, nejvíce na Černé hoře či v Peci pod Sněžkou

Na horách dalších 50mm srážek. Denní srážky do 11.2.2024 21 hodin.

Obr. 1 Denní úhrn srážek v ČR do 11.2.2024 21 SEČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Za neděli spadlo nejvíce srážek v Krkonoších, ale dále také v Jeseníkách, Orlických či Jizerských horách. Na reakcích vodních toků to je dobře vidět.

Nejvyšší úhrny srážek za den do včerejšího večera na srážkoměrných stanicích:

  • 51.7mm Černá hora
  • 47.3mm Pec pod Sněžkou
  • 39.5mm Zakletý Vrch
  • 39.4mm Pláně
  • 39.3mm Labská
  • 37.3mm Černý Důl
  • 35.9mm Karlova Studánka
  • 35.3mm Horní Maršov

Uvedené srážkové úhrny dobře ukazují největší reakce vodních toků v dosti nasycených povodích. Nejvýše vystoupilo horní Labe právě pod vodním dílem Labská, spadlé srážky nad dílem byly tímto částečně zachyceny. Srážky spadlé v Orlických horách (Zakletý Vrch) přinesly stav bdělosti na horní Divoké Orlici a jejích drobných přítocích. Srážky co odtekly samotnou Divokou Orlicí částečně a to do poměrně velké míry zachytila přehrada Pastviny. Včetně předchozích srážkových epizod minulého týdne.  Srážky z Krkonoš plus dále v povodí Úpy (horní Maršov) zachycují významné zvýšení průtoku na Úpě. A srážky v Jeseníkách bdělost na horní Moravě, byť se zde původně očekávat významnějším vzestup.

Další významnější srážky se očekávají v ČR ke konci týdne. Jak uvádíme v prvních odstavcích článku, zatím je otázkou jak vydatné tyto srážky budou. Tudíž nelze nyní odhadovat hydrologický vývoj. Byť je nutné pamatovat na to, že území je na S/SV/V republiky dosti nasyceno. Srážky tak nemusejí být příliš vydatné na to, aby vyvolaly větší reakci vodních toků.

Napsat komentář