Předpověď teplotyPrognózy počasí

Od středy tropická teplota

Hodnocení článku

Od středy se opět očekává v ČR dosažení tropické teploty 30°C a to do pátku, zejména na východě možná do soboty. Současně navrátivší se letní počasí se při zesilujícím přílivu velmi teplého vzduchu od jihovýchodu změní za dva dny až na tropické. Maxima teploty přesáhnou třicet stupňů zejména v pátek, kdy k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu před další studenou frontou. Ta může opět přinést výraznější bouřkové projevy počasí. Poté se teplota sníží zpět na letní hodnoty. Poslední týden června přinese nadprůměrnou teplotu, krátce i významněji.

Od středy se očekává tropická teplota, nejvyšší v pátek

Málo oblačnosti a teplota kolem letních 25°C nás čeká dnes a zítra s tím, že zítra už může být až 29°C. Přes den více oblačnosti a možnost výskytu hodně lokálních přeháněk a bouřek se očekává ve středu a ve čtvrtek. Teplota se od středy opět zvýší a dosáhne většinou maximálně 30°C. Oteplení bude znát zejména vlivem větší oblačnosti i v noci. První noci máme chladnější, minima teploty se očekávají kolem 12°C vlivem celonočního vyjasnění. I příliv teplého vzduchu však přispěje k tomu, že na konci pracovní části týdne klesne teplota v ranních minimech jen slabě pod 20°C. V pátek se podobně jako ten minulý očekává zpočátku slunečno či málo oblaků a teplota stačí vystoupit až k 33°C. K večeru začne přicházet změna v podobě přechodu studené fronty. Podle stávajících předpokladů se projeví bouřkovou činností a to i významnou zatím jen v západní části republiky. Na východ by měla dorazit v noci na sobotu nebo až v sobotu. Proto se tam pravděpodobně ještě teplota vzduchu dostane na tropických 30°C.

Od středy tropická teplota. Odchylka teploty vzduchu v týdnu 24. - 30.6.2024.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na týden 24. – 30.6.2024 podle modelu ECMWF, zdroj: charts.ecmwf.int

Maxima teploty vzduchu od středy:

St 26.6.: 27 až 31°C

Čt 27.6.: 26 až 30°C

Pá 28.6.: 29 až 33°C

So 29.6.: 19 až 25°C, na JV/V 29°C

Na sobotu ještě modely nevidí situaci jasně, ukazují spíše větší teplotní rozptyl v rámci ČR. Ten způsobí vlnící se a pomalu postupující studená fronta. Dost možná tedy na východě teplota dosáhne ještě 30°C a na západě bude i o deset stupňů nižší. Záležet bude na rychlosti postupu fronty, což je v těchto případech na více dní dopředu těžko odhadnutelné. Tento týden by měl být teplotně nadprůměrný v celé severní a částečně střední Evropě (obr. 1). Jako určitou kompenzaci model ECMWF ukazuje týden příští, první týden školních prázdnin. Tam slibuje teplotně podprůměrné počasí. To však nyní v nejteplejším období roku neznamená žádné chladno.