Extrémní počasíHistorie počasíSpadlé srážky

Před sedmi lety vydatně sněžilo

Hodnocení článku

O tom, že zima může přijít na konci února a klidně i v březnu včetně nížin, jsme se již několikrát přesvědčili. A klidně může jít o sněhový i teplotní rekord, resp. vrchol celé sezóny. V roce 2013, v prozatím posledním významněji vlhčím roce, se tak stalo přesně 23. a 24. února. Připomeňme si tuto významnou meteorologickou situaci, letos můžeme konstatovat, že před sedmi lety vydatně sněžilo. V posledních letech má počasí tendenci být v této době již velmi teplé. I když hodně proměnlivé a i s významnými vpády studeného vzduchu. Stejné je to letos, kdy je počasí dlouhodobě velmi teplé a ani na horách neleží příliš sněhu. Před sedmi lety vydatně sněžilo, níže si na tuto situaci vzpomeňme.

Před sedmi lety vydatně sněžilo: V nížinách leželo i kolem 30cm sněhu, byť jen krátce

Sněhu napadalo ke konci února 2013 opravdu hodně. Oproti tomu by se měly poslední zimy vyloženě stydět. Situace přinesla souhrnu dvou zásadních událostí pro to, aby napadl sníh v nížinách. A ještě aby ho napadlo tolik za relativně krátkou dobu. Sněžení bylo trvalé a intenzivní. Sněžit začalo již 22. února večer a s malými přestávkami sněžilo až do odpoledne dne 24. února. Srážková činnost se vyskytla ve třech zásadních vlnách. I v Praze a okolí leželo po sněžení kolem 20-30cm sněhu. I to velmi pomohlo hydrologické situace v roce 2013 na počátku vegetační sezóny. Ale během jara a v létě tohoto roku pomáhaly další vydatné srážky.

Synoptické příčiny průběhu počasí

Synoptická situace na 22.2.2013.

Obr. 1 Synoptická situace k 22.2.2013 13 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Příliv studeného vzduchu jako základ, který ovšem nepostačí. Důležitý je i přísun dostatečného množství vlhkosti v podobě rozsáhlé srážkové oblačnosti. Ta se do střední Evropy přesunula od jihu. Přesněji ze Středomoří v podobě tlakové níže, která nebyla nijak pojmenována. Tato postoupila dále přes Itálii a od jihu směřovala do střední Evropy (obr. 1). Ale poté, co jí uvolnila cestu tlaková výše zvaná “Fenne” o dvou středech nad centrální až severní Evropou. Tato byla relativně stabilní a hlavně rozsáhlá. S cyklonou bylo spojeno frontální rozhraní. Situace byla obdobná jako při dalších takových situacích. Příkladem může být zejména vliv tlakové níže “Daisy” v roce 2010.

Průběh počasí a důsledky

Důsledkem trvalého a vydatného sněžení byla u nás typická “kalamitní” situace, zejména na silnicích. Ale problémy byly vlivem vyšší sněhové pokrývky i na železnicích. problémy nastávají zvláště tehdy, pokud si odvykneme od podobných význačných zimních situací, je to poté velké překvapení. Pro ty v roli motoristů a obdobných pozic nepříjemné, pro ty kteří se chystají na zimní dovolenou nebo mají rádi zimní sporty v nížinách příjemné. Vydatnému sněžení předcházel výskyt silnějších mrazů, kdy zejména v horských údolích klesala nejnižší ranní teplota na hodnoty kolem -20°C. V souvislosti se silným větrem se tvořily četné sněhové jazyky a závěje i mimo horské polohy. Některé železniční tratě byly zcela zaváté sněhem.

Do 23.2.2013 ranních hodin napadlo v ČR až 11cm sněhu, do večera to bylo 5 až 15cm. Na horách a ojediněle i jinde to bylo více nového sněhu. Do 24.2.2013 ještě připadlo 3 až 7cm sněhu. V Praze leželo tedy od 24 do 32cm sněhu (ČHMÚ 2013), což je pro tuto oblast velice slušná sněhová pokrývka. Kdy se jí opět dočkáme?

Ještě je nutno dodat, že již před výskytem tohoto sněžení většinou v ČR nějaká sněhová pokrývka ležela a to i v nížinách (obr. 2). Na dalších fotografiích ukazujeme stav sněhu zejména v den nejvydatnějšího sněžení (23.2.):

Před sedmi lety vydatně sněžilo. Zasněžené pole.

Obr. 2 Před sedmi lety vydatně sněžilo. Sníh na okraji Prahy před hlavním sněžením, dne 20.2.2013

Zasněžená místní silnice ve městě.

Obr. 3 Před sedmi lety vydatně sněžilo. Sněžení dne 23.2.2013 a místní komunikace v Praze

Před sedmi lety vydatně sněžilo. Zasněžená hlavní silnice ve městě.

Obr. 4 Před sedmi lety vydatně sněžilo. Sníh dne 23.2.2013 ráno na hlavní komunikaci

Před sedmi lety vydatně sněžilo. Zavátá lokální trať.

Obr. 5 Před sedmi lety vydatně sněžilo. Zavátá železniční trať (lokální) při hlavním sněžení 23.2.2013

Závěr: Před sedmi lety vydatně sněžilo

Situace byla typická pro výskyt významných trvalých a plošných srážek, které byly vydatné i v nižších polohách. Současně na naše území pronikal dostatečně studený vzduch. Vlivem tohoto faktu byly srážky sněhové a obecně byly i vhodné podmínky pro tvorbu sněhové pokrývky. Z minulých let existují i důkazy o tom, že sníh může napadnout v nížinách i kolem poloviny března.

V tomto uvedeném případě se jednalo o krátkodobé mrazivé počasí. V období hlavního sněžení byla teplota včetně nížin celý den převážně pod bodem mrazu. V dalších dnech se ovšem poměrně rychle oteplilo a nastala obleva. Několik dní ovšem trvalo, než takové množství sněhu roztálo. Jednalo se často o sněhový vrchol zimní sezóny 2012/2013. Před sedmi lety vydatně sněžilo na konci zimy a ještě následovalo vlhké léto. Ale co bychom za toto množství sněhu a jeho roztátí v posledních letech dali.