Evropa a SvětExtrémní počasí

Nebezpečné horko a požáry v Evropě

Hodnocení článku

V těchto dnech máme nebezpečné horko a požáry v Evropě, v nejbližších dnech takové počasí zamíří i do jejího srdce. Tedy na naše území, kdy teplota v posledních dnech byla k nelibosti milovníků tepla a všech na dovolených spíše nižší. To bylo cítit zejména ráno, kdy se dostávala i pod 10°C a v horských údolích typicky mrzlo. Tak například v neděli teplota klesla v šumavských údolích téměř k -5°C. Uplatnila se zde podmínka celonočního vyjasnění, avšak v jižním či východním proudění by se to nestalo.

Během tohoto týdne se s nízkou teplotou určit nesetkáme, horko nám bude až moc. A pozor, teplota dosáhne i zdraví nebezpečných hodnot. V jihozápadní Evropě už vlna veder vypukla v minulém týdnu. Horké a suché počasí s sebou zde přináší typické negativní důsledky jako jsou rozsáhlé požáry a vysychající vodní toky. Extrémy počasí měnícího se klimatu nám ukazují další tvář, po dosti chladném počasí přichází vlna vedra. Kdy skončí a s jakými extrémními meteorologickými podmínkami se potýkají v sousedních oblastech Evropy?

V jižní Evropě požáry, na jihozápadě přes 40°C

V jižní a jihozápadní Evropy trvá suché a horké počasí. Důsledkem jsou četné požáry, hoří ve Španělsku i Portugalsku či na Krétě. Požáry se v těchto oblastech v letním období vyskytují častěji. Letos panuje v těchto oblastech extrémní a déletrvající horko, které dorazilo dříve. Ve Francii se očekává přes 40°C právě nyní na počátku týdne. Ve Španělsku a Portugalsku horko slábne, avšak i tam se v některých oblastech během týdne teplota dostane opět nad 40°C. horký bude tento týden nejen ve jmenovaných oblastech, ale i u nás. Sem se od jihozápadu dostane horká vlna zejména zítra, dnes teplota dosahuje většinou 29-30°C. Extrémních hodnot dosáhne od zítřka a to zejména ve středu a poté ke konci týdne. Teplota vzduchu u nás překročí 35°C a místy se podobně jako v červnu přiblíží 40°C.

Nebezpečné horko a požáry v Evropě. Hořící les.

Obr. 1 Zásah hasičů při požárech lesního porostu, zdroj: dpa/wetteronline.de

Horká Británie

Vysoká teplota se očekává i na britských ostrovech, proslulých chladnějším a zejména vlhčím rázem počasí. Srážek tam numerické modely v tomto týdnu příliš nečekají, podobně jako u nás, kde půjde o hodně lokální srážky. Tyto sucho rozvíjející se při takto horkém počasí neřeší. Rozložení srážek se ovšem na mapách numerických modelů mění každým jejich výstupem. Teplota vzduchu by v Británii měla překročit dosavadní rekordní hodnotu z roku 2019, kdy změřili v této zemi 38.7°C. V Portugalsku bylo minulý týden naměřeno rekordních 47°C, v roce 2003 tam byla ještě větší výheň a to s hodnotou o málo vyšší, 47.3°C. Samozřejmě nutno zdůraznit, že statistiky nám ukazují jediné. Rekordně vysoké hodnoty teploty se vyskytovaly vždy, vytipovat lze horká a většinou také suchá léta. Jen v posledních letech a v těch následujících se setkáváme s tímto extrémem častěji. Občas je tento i významnější a původně naměřené nejvyšší hodnoty překračuje.

Španělský rekord teploty vzduchu 47.4°C nebyl minulý týden také překonán, přesto v zemi naměřili extrémních 45°C a několik desetin k tomu. V zemi zuří požáry, hasiči mají plné ruce práce. Bohužel horké počasí má i jiné důsledky, četněji v souvislosti s ním umírají lidé, zejména starší. V Portugalsku například horké počasí za týden přispělo ke smrti asi 400 lidí. Hoří například i v oblasti řecké Kréty. V oblasti Řecka hořelo minulý týden za den i 119 požárů.

Nebezpečné horko a požáry v Evropě. Hořící les, pohled z výšky.

Obr. 2 Hořící les z leteckého pohledu, zdroj: dpa/wetteronline.de

V České republice se 40°C přiblížíme

I teplota vystupující k 37-38°C nám bude tento týden určitě stačit, byť někteří takové horko doslova milují. Během týdne teplota v nočních hodinách neklesne na řadě míst ani pod 20°C a možná zaznamenáme i rekordně teplé noci a to platí i o konci týdne. Vyjasnění na konci minulého týdne a ještě dnes společně s chladnějším prouděním přispělo k poklesu noční teploty i pod 10°C. Toto se v dalších dalších dnech otočí, čeká nás příliv horkého vzduchu. Kam by se podle předpovědi měla dostat maximální denní teplota tento týden u nás?

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 19.7.: 31 až 35°C (tepleji zřejmě na severozápadě Čech a na jihu Moravy)

St 20.7.: 33 až 37°C (na jihu Moravy i více)

Čt 21.7.: 32 až 36°C, na Z/SZ 30°C

Pá 22.7.:31 až 35°C, na JV 37°C

Ani v sobotu se podle současných odhadů velkého horka nezbavíme, ale v neděli už to vypadá na významnější ochlazení. Ještě nutno tuto předpověď upřesnit, stejně tak předpověď srážek při případné změně se odehrávajících. Určitě nutno apelovat na všechny, aby se vyhnuli fyzické námaze, dodržovali pitný režim a významně omezili pobyt na přímém slunečním svitu. Slunce nasvítí zítra a ve středu plný počet hodin od východu po jeho západ na většině území a UV index nabude velmi vysokých hodnot. Doporučit lze v těchto dnech prohlížet si fotografie ze zimy, na kterých je sníh a led. Ale nezaručujeme, že to skutečně pomůže.

TIP: Sledujte náš pravidelný Výhled na týden.

Data: aemet.es, reuters, wetteronline.de