Další extrémní srážky rozvodnily toky na východě

Hodnocení článku

Další extrémní srážky rozvodnily toky. Tyto spadly v oblastech, které byly v minulých týdnech již velmi vydatnými srážkami zasaženy. Opět tedy tyto extrémní srážky rozvodnily toky na východě země. Srážky jsou o něco méně vydatné než při minulé epizodě, ale vysoké nasycení působí rychlé hydrologické odezvy. Blesková povodeň zasáhla Chrudimsko a okolí přes dvěma týdny, nyní významné srážky opět rozvodnily tamní toky. Ohrožení platí nyní na Novohradce v profilu Luže, letos v červnu je to již potřetí. Další vodní toky teprve reagují na významné noční a také dopolední srážky.

Po dobu výskytu povodňové situace provozujeme na hlavní stránce v pravém postranním panelu nahoře (“Aktuality”) online informace o průběhu situace. Pokládat otázky ohledně dalšího vývoje či obecně k tématice můžete i zde v komentářích pod článkem nebo i pod jinými články.

Prudké srážky v bouřkách, poté intenzivní déšť

Zpočátku bouřky s prudkými srážkami a následně déšť, který byl intenzivní a trvalejší. Tak se projevil přechod studené fronty, která ukončovalo krátký příliv velmi teplého vzduchu na naše území. Ten měl za následek místní mírné překročení tropické teploty 30°C, zejména v neděli. Srážky byly nejvýraznější v pásu jižní Čech, pomezí Vysočiny a jihovýchodu Čech až severovýchod Čech a sever Moravy. Toto území bylo významněji nasyceno již z předchozích srážkových epizod. Celkově spadlo za den 20 až 60mm srážek, ojediněle více (obr. 1). Maximální úhrny ze srážkoměrů ČHMÚ a státního podniku Povodí Labe jsou uvedeny níže.

Obr. 1 Akumulace srážek za 24h do 29.6.2020 13 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Úhrny srážek

Nejvyšší úhrny srážek do 29.6.2020 13 SELČ:

96.6mm Vysoké Pole

63.3mm Hamry

63.2mm Zdobnice

61.4mm Častolovice

61.2mm Suchý vrch

61.1mm Luisino údolí – Deštné v O. h.

60.8mm Štěpánov a Havlíčkův Brod

58.6mm Lichkov

57.4mm Vysoké Mýto

57.2mm Osečnice a Bílek

56.7mm Hanička

53.8mm Zakletý Vrch

53.3mm Vortová

52.8mm Borohrádek

51.8mm Pastviny a Nová Bystřice

51.5mm Rampuše

51.4mm Skuteč

50.2mm Svratouch

Vydatné srážky zasáhly tentokrát i oblast Orlických hor  částečně výběžek severovýchodních Čech.

Povodňové stavy

Důsledkem byl vznik povodňové situace na jihovýchodě a východě Čech, na Vysočině a na severní a západní Moravě. Hladiny stouply na úrovně 1.SPA či 2.SPA, ojediněle i nejvyšší 3.SPA. Další vzestupy je třeba čekat i v dalších hodinách tak, jak bude odteklá voda pokračovat povodími.

Obr. 2 Povodňové stavy (velká barevná kolečka) na tocích k 29.6.2020 14 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Aktuální platnost vyšších SPA na tocích:

3.SPA

Novohradka-Luže

Třebůvka-Hraničky

2.SPA 

Porubka-Vřesina

Oskava-Uničov

Třebůvka-Loštice

Třebůvka-Mezihoří

Jevíčka-Chornice

Svratka-Dalečín

Svratka-Borovnice

Sázava-Sázava

Divoká Orlice-Orlické Záhoří

Kněžná-Rychnov nad Kněžnou

Loučná-Cerekvice nad Loučnou

Novohradka-Úhřetice

Dále platí několik stavů bdělosti (1.SPA), viz obr. 2.

Srážky ustanou, ale vodní toky mohou reagovat poté i na méně vydatné srážky

Počasí se od západu zlepšuje a srážky ustávají. V posledních hodinách nejvíce pršelo na severu Moravy a v Orlických horách. Srážková činnost k večeru zcela ustane, oblačnosti ubude. V úterý a po většinu středy bude slunečno a postupně se opět oteplí. Lokálně se teplota v maximech přiblíží tropickým 30°C, ale většinou zůstane do 28°C. Ale pouze krátce. V noci na čtvrtek přejde přes ČR další studená fronta. Ta přinese místy přeháňky a bouřky, postupně déšť. Srážky nebudou ale tak vydatné jako při této epizodě, tj. na studené frontě v noci na pondělí. I přesto mohou ale ve významně nasycených oblastech vyvolat zakolísání toků, zejména menších. Půjde o krátké opětovné vzestupy. Do konce týdne lze čekat opět lokální přeháňky nebo bouřky, neměly by přinášet ale nijak vysoké srážkové úhrny.

Nutno ale předpokládat, že v oblastech s vysokým nasycením území by další extrémní srážky rozvodnily toky mnohem významněji. Vzestupy toků lze čekat opět i při méně vydatných srážkách než byly tyto.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality