Historie počasíPovodeňSpadlé srážky

Další extrémní srážky rozvodnily toky na východě

Hodnocení článku

Další extrémní srážky rozvodnily toky. Tyto spadly v oblastech, které byly v minulých týdnech již velmi vydatnými srážkami zasaženy. Opět tedy tyto extrémní srážky rozvodnily toky na východě země. Srážky jsou o něco méně vydatné než při minulé epizodě, ale vysoké nasycení působí rychlé hydrologické odezvy. Blesková povodeň zasáhla Chrudimsko a okolí přes dvěma týdny, nyní významné srážky opět rozvodnily tamní toky. Ohrožení platí nyní na Novohradce v profilu Luže, letos v červnu je to již potřetí. Další vodní toky teprve reagují na významné noční a také dopolední srážky.

Po dobu výskytu povodňové situace provozujeme na hlavní stránce v pravém postranním panelu nahoře (“Aktuality”) online informace o průběhu situace. Pokládat otázky ohledně dalšího vývoje či obecně k tématice můžete i zde v komentářích pod článkem nebo i pod jinými články.

Prudké srážky v bouřkách, poté intenzivní déšť

Zpočátku bouřky s prudkými srážkami a následně déšť, který byl intenzivní a trvalejší. Tak se projevil přechod studené fronty, která ukončovalo krátký příliv velmi teplého vzduchu na naše území. Ten měl za následek místní mírné překročení tropické teploty 30°C, zejména v neděli. Srážky byly nejvýraznější v pásu jižní Čech, pomezí Vysočiny a jihovýchodu Čech až severovýchod Čech a sever Moravy. Toto území bylo významněji nasyceno již z předchozích srážkových epizod. Celkově spadlo za den 20 až 60mm srážek, ojediněle více (obr. 1). Maximální úhrny ze srážkoměrů ČHMÚ a státního podniku Povodí Labe jsou uvedeny níže.

Akumulace srážek za den 29.6.2020 11h.

Obr. 1 Akumulace srážek za 24h do 29.6.2020 13 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Úhrny srážek

Nejvyšší úhrny srážek do 29.6.2020 13 SELČ:

96.6mm Vysoké Pole

63.3mm Hamry

63.2mm Zdobnice

61.4mm Častolovice

61.2mm Suchý vrch

61.1mm Luisino údolí – Deštné v O. h.

60.8mm Štěpánov a Havlíčkův Brod

58.6mm Lichkov

57.4mm Vysoké Mýto

57.2mm Osečnice a Bílek

56.7mm Hanička

53.8mm Zakletý Vrch

53.3mm Vortová

52.8mm Borohrádek

51.8mm Pastviny a Nová Bystřice

51.5mm Rampuše

51.4mm Skuteč

50.2mm Svratouch

Vydatné srážky zasáhly tentokrát i oblast Orlických hor  částečně výběžek severovýchodních Čech.

Povodňové stavy

Důsledkem byl vznik povodňové situace na jihovýchodě a východě Čech, na Vysočině a na severní a západní Moravě. Hladiny stouply na úrovně 1.SPA či 2.SPA, ojediněle i nejvyšší 3.SPA. Další vzestupy je třeba čekat i v dalších hodinách tak, jak bude odteklá voda pokračovat povodími.

Další extrémní srážky rozvodnily toky. SPA na tocích 29.6.2020.

Obr. 2 Povodňové stavy (velká barevná kolečka) na tocích k 29.6.2020 14 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Aktuální platnost vyšších SPA na tocích:

3.SPA

Novohradka-Luže

Třebůvka-Hraničky

2.SPA 

Porubka-Vřesina

Oskava-Uničov

Třebůvka-Loštice

Třebůvka-Mezihoří

Jevíčka-Chornice

Svratka-Dalečín

Svratka-Borovnice

Sázava-Sázava

Divoká Orlice-Orlické Záhoří

Kněžná-Rychnov nad Kněžnou

Loučná-Cerekvice nad Loučnou

Novohradka-Úhřetice

Dále platí několik stavů bdělosti (1.SPA), viz obr. 2.

Srážky ustanou, ale vodní toky mohou reagovat poté i na méně vydatné srážky

Počasí se od západu zlepšuje a srážky ustávají. V posledních hodinách nejvíce pršelo na severu Moravy a v Orlických horách. Srážková činnost k večeru zcela ustane, oblačnosti ubude. V úterý a po většinu středy bude slunečno a postupně se opět oteplí. Lokálně se teplota v maximech přiblíží tropickým 30°C, ale většinou zůstane do 28°C. Ale pouze krátce. V noci na čtvrtek přejde přes ČR další studená fronta. Ta přinese místy přeháňky a bouřky, postupně déšť. Srážky nebudou ale tak vydatné jako při této epizodě, tj. na studené frontě v noci na pondělí. I přesto mohou ale ve významně nasycených oblastech vyvolat zakolísání toků, zejména menších. Půjde o krátké opětovné vzestupy. Do konce týdne lze čekat opět lokální přeháňky nebo bouřky, neměly by přinášet ale nijak vysoké srážkové úhrny.

Nutno ale předpokládat, že v oblastech s vysokým nasycením území by další extrémní srážky rozvodnily toky mnohem významněji. Vzestupy toků lze čekat opět i při méně vydatných srážkách než byly tyto.