Yulia u nás Kyrill nepřekonala, v Polsku ano

Hodnocení článku

Velmi silný vítr, který po 14 dnech přinesl přechod další tlakové níže, byl u nás shodně silný jako dne 10. února 2020. Tenkrát byl vítr způsoben přechodem hluboké tlakové níže “Sabine” přes severozápad a sever Evropy. Nyní, dne 23. února 2020, přecházela mělčí tlaková níže zvaná “Yulia” přes Polsko dále k severovýchodu. Oba názvy cyklon (připomínáme, že nikoli větru a tzv. “orkánu”) se četně vyskytují v různých médiích u nás i jinde v Evropě. Při vlivu níže Yulia se vyskytl na polské straně Sněžky významný náraz větru. Šlo pouze o velmi krátkodobé zesílení větru, které bylo ale významnější než před 13 lety. Yulia u nás ale Kyrill nepřekonala.

Nejvyšší náraz větru na polské straně Sněžky dosáhl 62m/s, u nás 50m/s

Rychlost větru při vlivu níže “Sabine” z 10.2.2020 činila 51m/s, byla o něco málo vyšší. Tyto situace lze tedy považovat za srovnatelné. Významně foukalo i mimo horské polohy. Vítr tak způsobil značné komplikace v dopravě, zejména v železniční a také v energetice. Nejhorší byla situace v severních a severovýchodních Čechách, kde bylo mimo provoz několik železničních tratí. Při minulé situaci z 10. února byla situace horší na jihu a jihozápadě Čech.

Na polské stanici Sněžky byla rychlost větru vyšší než v noci na 19. ledna 2007 při vlivu níže “Kyrill”. Tenkrát byl změřen náraz větru v této oblasti 60m/s, u nás na Labské Boudě činil náraz 57.8m/s a je dosud nejvyšší zaznamenaný u nás Yulia tak u nás Kyrill nepřekonala. Více na stránce Významné cyklony, kde najdete seřazení významných cyklon podle maximálního nárazu větru u nás od roku 2007.

Vliv cyklony přinesl opět nejen silný vítr, ale i vysoké teploty, jejich změny a extrémní srážky

Počasí bylo celkově extrémní a to nejen co se týče silného větru. Tento ovšem při obdobných situacích vždy dominuje. Tlakové a zejména teplotní změny nebyly ale pozadu. V prostoru mezi teplou a studenou frontou systému byly velmi vysoké a to i v neděli pozdě večer. Před frontou se na jižní Moravě pohybovaly ještě kolem 15-16°C. Pokořeny byly také některé teplotní rekordy. Tlak vzduchu zaznamenal také rychlé a významnější změny. Před cyklonou silně klesat, poté rychle stoupal. To je typický projev tohoto prvku. Stejně jako v případě teploty.

Zásadní byly při této situaci ale srážky. Ty se prosadily, jak tomu při čerstvém proudění bývá, hlavně na návětří hor. Nejvíce jich spadlo v Krkonoších, Orlických horách a Jizerských horách či na Šumavě. Vodní toky na severu a severovýchodě Čech se rozvodnily na 1.SPA, ojediněle na 2.SPA. Šlo o horské a podhorské toky. V případě Divoké Orlice a Labe výborně zafungovaly vodní nádrže, které povodňové průtoky zásadně transformovaly.

Nejvyšší srážkové úhrny

Do dnešního rána spadlo nejvíce srážek na návětří Krkonoš. Nejvyšší úhrny byly:

64.4mm Horní Maršov

63.6mm Pec pod Sněžkou

60.9mm Labská Bouda

51.2mm Černý Důl

48.2mm Dolní Dvůr – Rudolfov

44.8mm Dvoračky

Vrátí se silný vítr?

Takto silný se v dohledné době nevrátí. Větrno ale bude během týdne při přechodu dalších systémů front a to až do konce. Zejména v pátek bude vítr i čerstvý, přecházet bude významný frontální systém. Během víkendu přinese na naše území citelné ochlazení jeho studená fronta.

Extrémy počasí i v okolí

Zejména v Německu, Rakousku a Polsku přinesla tlaková níže shodné extrém počasí jako u nás. Silný vítr i extrémní srážky. To byly význačné projevy počasí i v Německu. Nejvyšší náraz větru na Brockenu činil 44m/s. V některých oblastech Německa spadlo extrémní množství srážek. Na stanici Braunlage to bylo 45,3mm srážek. Vzhledem ke srážkově bohatého počasí minulých týdnů došlo v některých oblastech též na povodně.

Obr. 1 Důsledek silného deště v Německu, zdroj: extremwetter.tv

Obr. 2 Nárazy větru v Německu a okolí, zdroj: wetteronline.de

Zdroj dat: chmi.cz

Seriózní články k tématu

ČTK – Česko zasáhl silný vítr a stoupaly hladiny řek

ČTK – Na Sněžce foukalo rychlostí 223 km/h, bez proudu 15.000 domácností

Požáry.cz – Seznam událostí s výjezdy vlivem silného větru v ČR

Wetteronline – Wetternews: YULIA legt Karneval lahm

Wetteronline – Yulia fotogalerie

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality