Extrémní počasíHistorie počasíSilný vítrSpadlé srážkyVýznamné cyklony

Yulia u nás Kyrill nepřekonala, v Polsku ano

Hodnocení článku

Velmi silný vítr, který po 14 dnech přinesl přechod další tlakové níže, byl u nás shodně silný jako dne 10. února 2020. Tenkrát byl vítr způsoben přechodem hluboké tlakové níže “Sabine” přes severozápad a sever Evropy. Nyní, dne 23. února 2020, přecházela mělčí tlaková níže zvaná “Yulia” přes Polsko dále k severovýchodu. Oba názvy cyklon (připomínáme, že nikoli větru a tzv. “orkánu”) se četně vyskytují v různých médiích u nás i jinde v Evropě. Při vlivu níže Yulia se vyskytl na polské straně Sněžky významný náraz větru. Šlo pouze o velmi krátkodobé zesílení větru, které bylo ale významnější než před 13 lety. Yulia u nás ale Kyrill nepřekonala.

Yulia u nás Kyrill nepřekonala: Nejvyšší náraz větru na polské straně Sněžky dosáhl 62m/s, u nás 50m/s

Rychlost větru při vlivu níže “Sabine” z 10.2.2020 činila 51m/s, byla o něco málo vyšší. Tyto situace lze tedy považovat za srovnatelné. Významně foukalo i mimo horské polohy. Vítr tak způsobil značné komplikace v dopravě, zejména v železniční a také v energetice. Nejhorší byla situace v severních a severovýchodních Čechách, kde bylo mimo provoz několik železničních tratí. Při minulé situaci z 10. února byla situace horší na jihu a jihozápadě Čech.

Na polské stanici Sněžky byla rychlost větru vyšší než v noci na 19. ledna 2007 při vlivu níže “Kyrill”. Tenkrát byl změřen náraz větru v této oblasti 60m/s, u nás na Labské Boudě činil náraz 57.8m/s a je dosud nejvyšší zaznamenaný u nás Yulia tak u nás Kyrill nepřekonala. Více na stránce Významné cyklony, kde najdete seřazení významných cyklon podle maximálního nárazu větru u nás od roku 2007.

Vliv cyklony přinesl opět nejen silný vítr, ale i vysoké teploty, jejich změny a extrémní srážky

Počasí bylo celkově extrémní a to nejen co se týče silného větru. Tento ovšem při obdobných situacích vždy dominuje. Tlakové a zejména teplotní změny nebyly ale pozadu. V prostoru mezi teplou a studenou frontou systému byly velmi vysoké a to i v neděli pozdě večer. Před frontou se na jižní Moravě pohybovaly ještě kolem 15-16°C. Pokořeny byly také některé teplotní rekordy. Tlak vzduchu zaznamenal také rychlé a významnější změny. Před cyklonou silně klesat, poté rychle stoupal. To je typický projev tohoto prvku. Stejně jako v případě teploty.

Zásadní byly při této situaci ale srážky. Ty se prosadily, jak tomu při čerstvém proudění bývá, hlavně na návětří hor. Nejvíce jich spadlo v Krkonoších, Orlických horách a Jizerských horách či na Šumavě. Vodní toky na severu a severovýchodě Čech se rozvodnily na 1.SPA, ojediněle na 2.SPA. Šlo o horské a podhorské toky. V případě Divoké Orlice a Labe výborně zafungovaly vodní nádrže, které povodňové průtoky zásadně transformovaly.

Nejvyšší srážkové úhrny

Do dnešního rána spadlo nejvíce srážek na návětří Krkonoš. Nejvyšší úhrny byly:

64.4mm Horní Maršov

63.6mm Pec pod Sněžkou

60.9mm Labská Bouda

51.2mm Černý Důl

48.2mm Dolní Dvůr – Rudolfov

44.8mm Dvoračky

Vrátí se silný vítr?

Takto silný se v dohledné době nevrátí. Větrno ale bude během týdne při přechodu dalších systémů front a to až do konce. Zejména v pátek bude vítr i čerstvý, přecházet bude významný frontální systém. Během víkendu přinese na naše území citelné ochlazení jeho studená fronta.

Extrémy počasí i v okolí

Zejména v Německu, Rakousku a Polsku přinesla tlaková níže shodné extrém počasí jako u nás. Silný vítr i extrémní srážky. To byly význačné projevy počasí i v Německu. Nejvyšší náraz větru na Brockenu činil 44m/s. V některých oblastech Německa spadlo extrémní množství srážek. Na stanici Braunlage to bylo 45,3mm srážek. Vzhledem ke srážkově bohatého počasí minulých týdnů došlo v některých oblastech též na povodně.

Obr. 1 Důsledek silného deště v Německu, zdroj: extremwetter.tv

Yulia u nás Kyrill nepřekonala. Nárazy větru v Německu a okolí 23.2.2020.

Obr. 2 Nárazy větru v Německu a okolí, zdroj: wetteronline.de

Zdroj dat: chmi.cz

Seriózní články k tématu – Yulia u nás Kyrill nepřekonala

ČTK – Česko zasáhl silný vítr a stoupaly hladiny řek

ČTK – Na Sněžce foukalo rychlostí 223 km/h, bez proudu 15.000 domácností

Požáry.cz – Seznam událostí s výjezdy vlivem silného větru v ČR

Wetteronline – Wetternews: YULIA legt Karneval lahm

Wetteronline – Yulia fotogalerie