Extrémy teplotyHistorie počasíPočasí

Prvního února bylo 17°C

Hodnocení článku

Jak bylo očekáváno, nejvyšších hodnot dosáhla teplota v sobotu první únorový den. Nejvyšší teplota byla dosažena na jižní Moravě, kde bylo 17°C. Velmi bylo také v Polabí a kolem Prahy. Teploty byly pro přelom ledna a února v minulých dvou dnech velmi netypické a významně nadnormální. Jejich rozložení ve 14 hodin ukazuje obrázek (obr. 1).

Maximální teplota 31.1.2020

Velmi teplo bylo již v pátek 31. ledna, kdy teploty dosáhly pomyslné hodnoty jarních 15°C. Průměrná teplota se v ČR pohybovala v pátek kolem 12°C a byla tak o 10°C vyšší než činí dlouhodobý normál pro toto období. Teplotní rekordy byly pokořeny na 74 ze 155 stanic s dobou měření alespoň 30 let, dále též na 4 stanicích měřících 100 let (včetně Klementina). O 1°C tam byl překonán teplotní rekord 13.5°C z roku 2002. Nejtepleji bylo na severozápadě Čech a ve středním Polabí.

Nejvyšší teploty:

15.5°C Kopisty

15.2°C Doksany

15.1°C Žatec

15.0°C Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Prvního února bylo 17°C. Začátek jara.

Maximální teplota 1.2.2020, bylo 17°C

Ještě tepleji s překonáním více rekordů bylo v sobotu 1. února, jak se očekávalo. Velmi teplá byla i noc na sobotu, teploty zůstaly místy i nad 10°C. Teplotní rekordy pokořila většina stanic (134 ze 154) měřících 30 a více let a také všech 11 stanic s dobou měření 100 a více let, opět včetně klementinské stanice. V Klementinu byl pokořen starý rekord 13.1°C z roku 2002 o 1.7°C. Nejteplejší byla jižní Morava, kde bylo 17°C..

Nejvyšší teploty:

17.1°C Dyjákovice

16.9°C Pohořelice

16.8°C Lednice

16.3°C Kobylí

16.0°C Troubsko

Aktuální teploty ze všech dostupných stanic lze sledovat v přehledu na Meteo.Amut.net.

Současné teploty odpovídají období dubna. Dost možná budou v dubnu mnohdy i podstatně nižší, bývá to totiž po velmi teplé zimě docela zvykem. Ale říkat něco takového s nějakou jistotou nelze, neboť nejde o žádné měřítku. V počasí je možné vše. Dnes došlo k mírnému ochlazení, během nového týdne se ochladí významněji, avšak ne tak jak by bylo pro únor typické.

Ač bylo počasí v lednu většinou suché a průtoky našich vodních toků byly na hranici sucha nebo přímo na suchu, nyní se situace někde i významně mění. Teplé počasí spojené také s významnějšími srážkami může přinést vzestupy hladin toků i na nízký stupeň povodňové aktivity. Jedná se zejména o toky odvodňující oblasti se sněhovou pokrývkou, konkrétně řeky a bystřiny v oblasti Šumavy. Na přelomu týdnů se objeví další srážky, které budou i na horách krátce dešťové. Zvýšené průtoky tak lze čekat i nadále.

Seriózní články k tématu

ČHMÚ: Leden nebo duben!?

ČHMÚ: Tuplem duben!

ČTK: Únor začal rekordními teplotami, výrazné ochlazení se nečeká

ČTK: Počasí v pátek připomínalo spíše jaro, bylo i přes 15°C

ČTK: V okolí Sušice a Klatov platí od večera povodňová bdělost