Extrémy teplotyHistorie počasíPočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Další rekordy teplot, o víkendu se ochladí

Hodnocení článku

Na našem území opět padaly maximální další rekordy teplot. Velmi teplo bylo již o víkendu. Teploty vystupovaly tento týden i nad 15°C. Ovšem pouze někde. Během týdne bylo často teplo přes den na jihovýchodě, severu Moravy a ve Slezsku. Tam teploty dosahovaly 15°C, ojediněle tuto hodnotu překročily. Dále bylo významně teplo obecně na horách, zejména na Šumavě. Tam teploty v noci klesaly pod bod mrazu a přes den stoupaly nad 10°C. Lokalita se tak vyznačovala vedle oblasti s nejnižšími teplotami u nás i tím, že šlo během dne o jedno z míst s nejvyššími teplotami u nás. Ve středu byly teploty v ČR hodně vysoké a padlo opět několik teplotních rekordů, šlo i o absolutní rekordy pro měsíc prosinec. Vyskytly se další prosincové rekordy teplot.

Další rekordy teplot. Na Moravě bylo téměř 18°C

Počasí je v ČR obecně teplotně nadprůměrné, ale teplý vzduch neproniká do všech oblastí. Ukázaly to i minulé dny, kdy bylo zejména v českých nížinách jen slabě nad nulou při četných mlhách. Na druhé straně ve výše jmenovaných oblastech bylo doslova jara.

Nejvyšší teploty 18.12.2019:

17.8°C Mořkov

16.4°C Javorník

16.2°C Rožnov pod Radhoštěm

16.1°C Vidnava

16.0°C Pohoří na Šumavě

Na 51 stanicích měřících 30 a více let byl překonán maximální rekord pro tento den a na 32 stanicích byl pokořen i absolutní rekord pro měsíc prosinec. Kde se udržoval studený vzduch a kde bylo velmi teplo je vidět na teplotní mapě k 18.12.2019 14 SEČ.

Další rekordy teplot. Teplota vzduchu 18.12.2019 13h.

Obr. 1 Další rekordy teplot. Teplota vzduchu v ČR 18.12.2019 ve 13 SEČ s hodnotami ze stanic, zdroj: meteo.amut.net/chmi.cz

Teplota 20.12.2019 13h.

Obr. 2 Další rekordy teplot. Teplota vzduchu v ČR dnes 20.12.2019 13 SEČ a konkrétní hodnoty ze stanic, zdroj: meteo.amut.net/chmi.cz

Na obrázku 2 vidíme výskyt inverzní vrstvy s mlhou komplexně ve středních a severních Čechách – středa 18.12. A na obrázku 3 pak výskyt inverzní vrstvy na západě a částečně jihozápadě Čech a velké rozdíly teploty s ostrým přechodem z inverze do jasného a teplého počasí – pátek 20.12. a další rekordy na severovýchodě země.

Vysokým teplotám bude zatím konec, jak moc se ochladí?

Studená fronta přinese v sobotu konec přílivu teplého vzduchu na našem území a konec inverze. Na horách se oproti minulým dnům co se týče denních teplot ochladí, co se týče nočních mnohde se dosti oteplí. Oblačnosti bude v noci více a teploty nebudou klesat tak nízko jako za jasných nocích, které na horách byly v tomto týdnu časté. V nížinách se naopak spíše oteplí, tedy alespoň tam, kde byla inverze významná a udržovaly se mlhy. Tyto nedovolily teplotám příliš stoupat. Takto vysoké teploty se prozatím nečekají. Zejména v polovině příštího týdne bude ochlazování pokračovat a na konci roku bude tedy počasí studenější. Na druhou stranu nelze čekat mimo vyšší polohy příchod pravé zimy. Tak významné ochlazení rozhodně nebude.

Obr. 4 Očekávaný vývoj teplot srážek dle běhů modelů GFS (ensemble) na další dny pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de

Jak je vidět v přehledu na obrázku 2 dle ensemblu modelu GFS vidíme jasné ochlazování (teplota vzduchu v 850hPa jako základní veličina). K dlouhodobému normálu (tučná červená čára) se teplota přiblíží na začátku nového týdne. Poté klesne i slabě pod něho a následně se bude pohybovat kolem běžných hodnot pro přelom prosince a ledna. Ohledně srážek je předpověď složitější a tyto budou více proměnlivé. Nejvíce jich bude nyní na studené frontě (hlavně na horách) a poté kolem svátků, cca v polovině týdne. Modely mají tendenci ale srážky na delší dobu nyní nadhodnotit a poté je ubírat.

Nutno konstatovat ovšem to, že pravá zima mimo vyšší polohy nezačne. I když přechodně zasněží i v nižších výškách. Vzhledem k očekávaném trendu odchylek teploty vzduchu pro delší období je pravděpodobné, že po této chladnější epizodě dojde opět k oteplení. Jinými slovy se proudění opět vrátí na jihozápadní s přechodem systémů front nebo dokonce na jihovýchodní s návratem inverze jako tomu bylo nyní.

Data: chmi.cz/infomet.cz

Teploty aktuálně můžete sledovat u nás na stránce Aktuální teploty a jejich očekávaný vývoj dle modelů pak na stránce Předpověď teploty.