Další rekordy teplot, o víkendu se ochladí

Hodnocení článku

Na našem území opět padaly maximální další rekordy teplot. Velmi teplo bylo již o víkendu. Teploty vystupovaly tento týden i nad 15°C. Ovšem pouze někde. Během týdne bylo často teplo přes den na jihovýchodě, severu Moravy a ve Slezsku. Tam teploty dosahovaly 15°C, ojediněle tuto hodnotu překročily. Dále bylo významně teplo obecně na horách, zejména na Šumavě. Tam teploty v noci klesaly pod bod mrazu a přes den stoupaly nad 10°C. Lokalita se tak vyznačovala vedle oblasti s nejnižšími teplotami u nás i tím, že šlo během dne o jedno z míst s nejvyššími teplotami u nás. Ve středu byly teploty v ČR hodně vysoké a padlo opět několik teplotních rekordů, šlo i o absolutní rekordy pro měsíc prosinec.

Na Moravě bylo téměř 18°C

Počasí je v ČR obecně teplotně nadprůměrné, ale teplý vzduch neproniká do všech oblastí. Ukázaly to i minulé dny, kdy bylo zejména v českých nížinách jen slabě nad nulou při četných mlhách. Na druhé straně ve výše jmenovaných oblastech bylo doslova jara.

Nejvyšší teploty 18.12.2019:

17.8°C Mořkov

16.4°C Javorník

16.2°C Rožnov pod Radhoštěm

16.1°C Vidnava

16.0°C Pohoří na Šumavě

Na 51 stanicích měřících 30 a více let byl překonán maximální rekord pro tento den a na 32 stanicích byl pokořen i absolutní rekord pro měsíc prosinec. Kde se udržoval studený vzduch a kde bylo velmi teplo je vidět na teplotní mapě k 18.12.2019 14 SEČ.

Obr. 1 Teplota vzduchu v ČR 18.12.2019 ve 13 SEČ s hodnotami ze stanic, zdroj: meteo.amut.net/chmi.cz

Obr. 2 Teplota vzduchu v ČR dnes 20.12.2019 13 SEČ a konkrétní hodnoty ze stanic, zdroj: meteo.amut.net/chmi.cz

Na obrázku 2 vidíme výskyt inverzní vrstvy s mlhou komplexně ve středních a severních Čechách – středa 18.12. A na obrázku 3 pak výskyt inverzní vrstvy na západě a částečně jihozápadě Čech a velké rozdíly teploty s ostrým přechodem z inverze do jasného a teplého počasí – pátek 20.12.

Vysokým teplotám bude zatím konec, jak moc se ochladí?

Studená fronta přinese v sobotu konec přílivu teplého vzduchu na našem území a konec inverze. Na horách se oproti minulým dnům co se týče denních teplot ochladí, co se týče nočních mnohde se dosti oteplí. Oblačnosti bude v noci více a teploty nebudou klesat tak nízko jako za jasných nocích, které na horách byly v tomto týdnu časté. V nížinách se naopak spíše oteplí, tedy alespoň tam, kde byla inverze významná a udržovaly se mlhy. Tyto nedovolily teplotám příliš stoupat. Takto vysoké teploty se prozatím nečekají. Zejména v polovině příštího týdne bude ochlazování pokračovat a na konci roku bude tedy počasí studenější. Na druhou stranu nelze čekat mimo vyšší polohy příchod pravé zimy. Tak významné ochlazení rozhodně nebude.

Obr. 4 Očekávaný vývoj teplot srážek dle běhů modelů GFS (ensemble) na další dny pro Prahu, zdroj: wetterzentrale.de

Jak je vidět v přehledu na obrázku 2 dle ensemblu modelu GFS vidíme jasné ochlazování (teplota vzduchu v 850hPa jako základní veličina). K dlouhodobému normálu (tučná červená čára) se teplota přiblíží na začátku nového týdne. Poté klesne i slabě pod něho a následně se bude pohybovat kolem běžných hodnot pro přelom prosince a ledna. Ohledně srážek je předpověď složitější a tyto budou více proměnlivé. Nejvíce jich bude nyní na studené frontě (hlavně na horách) a poté kolem svátků, cca v polovině týdne. Modely mají tendenci ale srážky na delší dobu nyní nadhodnotit a poté je ubírat.

Nutno konstatovat ovšem to, že pravá zima mimo vyšší polohy nezačne. I když přechodně zasněží i v nižších výškách. Vzhledem k očekávaném trendu odchylek teploty vzduchu pro delší období je pravděpodobné, že po této chladnější epizodě dojde opět k oteplení. Jinými slovy se proudění opět vrátí na jihozápadní s přechodem systémů front nebo dokonce na jihovýchodní s návratem inverze jako tomu bylo nyní.

Data: chmi.cz/infomet.cz

Teploty aktuálně můžete sledovat u nás na stránce Aktuální teploty a jejich očekávaný vývoj dle modelů pak na stránce Předpověď teploty.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality