Rekordně teplo na přelomu roku

Hodnocení článku

Jak se očekávalo, tak i bylo rekordně teplo na přelomu roku. Poslední den loňského roku a první den roku letošního dosáhla teplota vyloženě jarních hodnot. Proto došlo četněji k pokoření teplotních rekordů. Velmi a to až rekordně teplo se netýkalo jen odpoledních maxim teploty, ale i nočních minim. Teplota přesahovala v těchto dnech 15°C, což je hodnota považovaná za tzv. jarní. Tato teplota se označuje v tuto dobu za vysoce nadprůměrnou. Velmi teplé počasí zaznamenaly meteostanice v noci na pátek i na sobotu, tedy o novoroční noci. Níže uvádíme shrnutí nejvyšších a rekordních hodnot teploty vzduchu v těchto dvou dnech v ČR.

Na Silvestra na jihu Čech lehce přes 15°C

V pátek nejvyšší teplota dosáhla 15.3°C na stanici České Budějovice, dále 15.2°C v Teplicích. Rekordní hodnotu zaznamenalo 130 stanic ze 158 s dobou měření minimálně 30 let. Stanice měřící 100 a více let též zaznamenaly rekordní teplotu. Jednalo se o stanice Teplice, Semčice u MB, Tábor, Havlíčkův Brod, Milešovku a Bystřici pod Hostýnem. V Klementinu rekord nepadl o 0.5°C, resp. 0.6°C.

Na 58 z 264 stanic teplota v noci na pátek neklesla pod 10°C, velmi vysoká zůstala v Teplicích a to na 12.5°C.

Na Nový rok téměř 16°C

A novoroční počasí přineslo ještě o něco málo vyšší teplotu. Hodnotu 15.7°C zaznamenala stanice Kopisty. Celkem 120 ze 160 stanic s délkou měření 30 a více let zaznamenalo teplotní rekord. Další vysoké a rekordní hodnoty teploty: 15.0°C Žatec, 14.7°C Brod nad Dyjí, 14.4°C Dobřichovice a Ústí nad Labem-Vaňov. Velmi teplo bylo i v noci na Nový Rok, na severozápadě Čech teplota někde neklesla ani pod 12°C. Téměř na všech stanicích dosud v tento den nebylo v noci tepleji a na 84 stanicích šlo o nejteplejší noc za celý leden v historii. Nejvyšší teplotní minima změřili stanice: 12.5°C Děčín, 12.1°C Kopisty, 11.7°C Praha-Klementinum, 11.6°C Tuhaň, 11.5°C Čáslav-Nové město.

Můžeme doufat, že se letos neuplatní pořekadlo “jak na Nový Rok, tak po celý rok”. Byť je to vzhledem ke globální změně docela možné, protože alespoň globálně teplota v posledních letech stále roste. Současně tak každý rok překonává dosavadní hodnoty. V dalších dnech letošního roku se teplota začne postupně snižovat. I když lze předpokládat výchylky, takto teplé počasí by se opakovat zatím nemělo.

Reference

SÝKOROVÁ, P. Nový Rok láme teplotní rekordy. ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. Online, 1.1.2022. Dostupné na infomet.cz.

HUJSLOVÁ, J. Rekordně teplý Silvestr 2021. ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. Online, 31.12.2021. Dostupné na infomet.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality