Extrémy teplotyHistorie počasí

Rekordně teplo na přelomu roku

Hodnocení článku

Jak se očekávalo, tak i bylo rekordně teplo na přelomu roku. Poslední den loňského roku a první den roku letošního dosáhla teplota vyloženě jarních hodnot. Proto došlo četněji k pokoření teplotních rekordů. Velmi a to až rekordně teplo se netýkalo jen odpoledních maxim teploty, ale i nočních minim. Teplota přesahovala v těchto dnech 15°C, což je hodnota považovaná za tzv. jarní. Tato teplota se označuje v tuto dobu za vysoce nadprůměrnou. Velmi teplé počasí zaznamenaly meteostanice v noci na pátek i na sobotu, tedy o novoroční noci. Níže uvádíme shrnutí nejvyšších a rekordních hodnot teploty vzduchu v těchto dvou dnech v ČR.

Na Silvestra na jihu Čech lehce přes 15°C

V pátek nejvyšší teplota dosáhla 15.3°C na stanici České Budějovice, dále 15.2°C v Teplicích. Rekordní hodnotu zaznamenalo 130 stanic ze 158 s dobou měření minimálně 30 let. Stanice měřící 100 a více let též zaznamenaly rekordní teplotu. Jednalo se o stanice Teplice, Semčice u MB, Tábor, Havlíčkův Brod, Milešovku a Bystřici pod Hostýnem. V Klementinu rekord nepadl o 0.5°C, resp. 0.6°C.

Na 58 z 264 stanic teplota v noci na pátek neklesla pod 10°C, velmi vysoká zůstala v Teplicích a to na 12.5°C.

Leden 2018 na Zemi pátým nejteplejším. Rekordně teplo na přelomu roku. Předpověď počasí na Vánoce 2019. Rozkvetlý keř v zimě.

Na Nový rok téměř 16°C

A novoroční počasí přineslo ještě o něco málo vyšší teplotu. Hodnotu 15.7°C zaznamenala stanice Kopisty. Celkem 120 ze 160 stanic s délkou měření 30 a více let zaznamenalo teplotní rekord. Další vysoké a rekordní hodnoty teploty: 15.0°C Žatec, 14.7°C Brod nad Dyjí, 14.4°C Dobřichovice a Ústí nad Labem-Vaňov. Velmi teplo bylo i v noci na Nový Rok, na severozápadě Čech teplota někde neklesla ani pod 12°C. Téměř na všech stanicích dosud v tento den nebylo v noci tepleji a na 84 stanicích šlo o nejteplejší noc za celý leden v historii. Nejvyšší teplotní minima změřili stanice: 12.5°C Děčín, 12.1°C Kopisty, 11.7°C Praha-Klementinum, 11.6°C Tuhaň, 11.5°C Čáslav-Nové město.

Můžeme doufat, že se letos neuplatní pořekadlo “jak na Nový Rok, tak po celý rok”. Byť je to vzhledem ke globální změně docela možné, protože alespoň globálně teplota v posledních letech stále roste. Současně tak každý rok překonává dosavadní hodnoty. V dalších dnech letošního roku se teplota začne postupně snižovat. I když lze předpokládat výchylky, takto teplé počasí by se opakovat zatím nemělo.

Reference

SÝKOROVÁ, P. Nový Rok láme teplotní rekordy. ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. Online, 1.1.2022. Dostupné na infomet.cz.

HUJSLOVÁ, J. Rekordně teplý Silvestr 2021. ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. Online, 31.12.2021. Dostupné na infomet.cz.