Únor 2020 bude velmi teplý, ale vlhčí

()

Výhled počasí na měsíc únor vyšel na naší stejnojmenné stránce tradičně včera,, tedy poslední den měsíce minulého. Dnes venku vidíme od rána nebo spíše od noci, že je opravdu nadprůměrně teplo. Jak první den, tak po celý měsíc? Bohužel to bude v zásadě platit. Prognózy odchylek teplot od normálu na měsíc únor jsou již delší dobu pesimistické. Teploty budou převážně vysoké i v posledním klimatologicky zimním měsíci. Vysoce nadprůměrné teploty nebude mít jen naše území a jeho okolí. Významně kladné odchylky teploty vzduchu na únor předpokládají některé modely pro celou severovýchodní a severní část Evropy. Je tedy zřejmé, že k žádnému zásadnímu nebo déletrvajícímu vpádu mrazivého vzduchu nedojde. Zásadní zima tedy nebude ani na severu Evropy. Únor 2020 bude velmi teplý.

Únor bude oproti lednu ale vlhčí nebo bude alespoň srážkově odpovídat normálu tohoto měsíce. To je dobrou zprávou po suchém lednu i suchém a teplejším prosinci roku předcházejícího, kdy se často vyskytovaly teplotní inverze. Ty vznikaly při jižním, jihovýchodním či východním proudění. Teplý vzduch pronikal často jen do vyšších poloh. Takové proudění je teplé, ale teplo se projeví velmi lokálně. Toto proudění je také velmi suché. Vlhčí proudění lze čekat při západních cirkulacích, které budou podle této prognózy častější právě v únoru. Západní proudění se ve střední Evropě prosadilo již v posledních lednových dnech.

 Počasí na měsíc únor: Máme se s tím, že pravá zima už v letošní sezóně nepřijde smířit?

Podle prognózy ano. Výhled na leden nakonec vyšel poměrně přesně. Počasí bylo suché (zřejmě i více než se předpokládalo) a také teplotně nadprůměrné. Připomenout si můžete prognózu na leden v článku Leden 2020 bude teplý a sušší. Vyšel totiž předpoklad častého vlivu anticyklon. Pokud vyjde tento výhled počasí na měsíc únor a tedy předpoklad častého výskytu západního proudění s přechodem významnějších systémů front co do srážkově významné oblačnosti, bude únor skutečně vlhčí než by měl a o poznání vlhčí než první dva měsíce zimy. Stále to ovšem nebude mít tak pozitivní vliv na hydrologickou situaci (a nejen tu), než kdyby napadlo větší množství sněhu včetně nížin a po nějaké době tento roztál, pokud možno pozvolna. To se dle prognóz ovšem nestane. Letos je problém s přírodním sněhem navíc i na horách.

Odchylky teploty vzduchu by měly být v únoru vysoké, nejvyšší z celé zimní sezóny. Modely slibují spíše teplejší i začátek jarního klimatologického období. Pokud bude počasí vlhké, bude docházet k jisté kompenzaci (která nebude při vysokých teplotách během léta patrně ale dostačující). Pokud nastane ale po určité době opět suché počasí, bude deficit narůstat a sucho se přesune do letošního roku. Za takové situace by bylo poté lze říci, za určitých podmínek (podobných zejména rokům 2015 a 2018), katastrofální.

Dlouhodobé předpovědi na měsíce nabízí například model CFS.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Únor 2020 bude velmi teplý
Popis
Vyhlídka vývoje počasí a teplot i srážek ve vztahu k dlouhodobému normálu na měsíc únor 2020. Možné dopady vývoje počasí.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.