Historie počasíSucho

Srážkový příděl jen na severu

Hodnocení článku

Srážky v uplynulých dnech nebyly v ČR příliš vydatné, proto sucho nijak nezmírnily. Výjimkou je návětří Krkonoš a Jizerských hor, kde spadlo za posledních 24 hodin ojediněle až 50mm srážek. Srážkový příděl jen na severu. Vlivem srážek se v oblasti zvýšilo nasycení a zlepšily se průtoky v pramenné oblasti horního Labe, Jizery a Lužické Nisy s ojedinělým krátkým dosažením nízkého SPA v povodí Lužické Nisy. V ostatních částech republiky pokračuje sucho a vzhledem k prognóze pokračovat bude. V dalších dnech lze čekat opět pouze lokální srážky za převahy vyšší teplot, pohybujících se v maximech nejčastěji od 23 do 29°C. Přes tropických 30°C zatím nevystoupí, což by mělo pro vodní bilanci na našem území větší důsledky. Takže se konal srážkový příděl jen na severu.

Uplatní se medardovské počasí? Žádné babí léto. Konec srpna bude chladnější. Chladný a vlhký začátek srpna. Na konci měsíce výrazná změna počasí. Srážkový příděl. Usazené srážky, kapky na rostlině.

Srážkový příděl, ale pouze na severu území. Kapky vody na listech květiny po trvalém letním dešti.

Na severu spadlo až 50mm srážek za den

Nejvyšší naměřené srážky za posledních 24 hodin na stanicích v ČR: (12.7.2018 8 SELČ až 13.7.2018 7 SELČ)

50.9mm Kořenov – Jizerská cesta

50.6mm Bílý potok – U Jeřábu

46.8mm Jizerka – Lasičí cesta

44.6mm Bílý potok – Smědava

39.3mm Hejnice – Kasárenská cesta

39.0mm Dvoračky

37.5mm Kořenov – Jizerka

35.7mm Hejnice – Smědavská hora a Labská Bouda

Z přehledu maximálních úhrnů spadlých srážek vidíme, že veškeré hodnoty byly zaznamenány na severu Čech. Tam spadlo v maximu přes 50mm srážek za den, na dalších stanicích kolem 40-45mm a další stanice severních Čech změřily denní úhrn srážek 30 až 35mm. V drtivé většině případů šlo o stanice v Jizerských horách. Informace o spadlých srážkách nabízíme též na naší stránce Aktuální srážky. Jak napovídá název, tak na stránce najdete také aktuálně se vyskytující srážky. A to v ČR i okolí a také nad Evropou pomocí evropských kombinovaných radarových snímků či snímků části Evropy. Na předpověď srážkových úhrnů na nejbližší hodiny a dny i na akumulaci srážkové činnosti se můžete podívat na naší stránce Předpověď srážek.

Data: hydro.chmi.cz