Prosinec 2019 bude spíše vlhčí

První klimatologicky zimní měsíc, před jehož začátkem se na našem území ochladilo, by měl přinést typicky střídavé počasí. Toto bude spíše vlhčí, což je v posledních letech jak se v souvislosti se změnou klimatu potvrzuje časté. I srážkově bude měsíc rozdělen do obdobích s o něco nižšími srážkami a naopak do obdobích s o něco vyššími srážkami. I teploty se budou takto střídat, nemůžeme tedy počítat se stabilní zimou, ale ani teplým počasím. Jaké počasí vyjde na Vánoce je zajisté otevřené.

Nižší teploty zejména na začátku měsíce, více srážek kolem poloviny a v jeho závěru

Obecně slibují klimatické modely, že bude prosinec srážkově průměrný až slabě nadprůměrný. Více srážek než činí normál pro tento měsíc by mělo spadnout v Čechách. To lze připisovat převažujícímu západnímu proudění, odkud budou na naše území směřovat frontální systémy spojené s cyklonami. Obecně bude méně srážek v chladnějších obdobích, tedy například nyní na začátku měsíce. A naopak více jich bude v obdobích teplejších. Takže kolem poloviny měsíce a zejména po jeho polovině. To lze čekat asi nejvyšší teploty z celého měsíce. Koncem období to zatím vypadá na ochlazování, ale také zároveň na přibývání srážek. Toto období je ovšem velmi daleko.

Očekávané srážkové odchylky na prosinec 2019 dle modelových prognóz k 30.11.2019

Vánoční počasí zajímá snad každého, ale nyní to spolehlivě říci nelze. I když by někteří chtěli tuto informaci sdělit už v září a některá média tak činí, nemůže jít nikdy o reálné informace. Nyní můžeme jen usuzovat. Během poslední dekády prosince (od 21.12.) by se mělo ochlazovat. Též bude v posledních dnech více srážek. Proto je naděje, že na Vánoce bude zimní počasí, i když třeba ne v nižších polohách. Ale rozhodně tomu tak být nemusí, neboť se zrovna v období bude konat krátký výkyv teplot v podobě oteplení. Také mohou být teploty sice zimní, ale mohou chybět srážky. Ani v tomto případě by nebylo za předpokladu absence sněhu z předchozích dnů na Vánoce bílo. 

Proto zatím ještě na nějaké konkrétní prognózy počkejme.

Měsíční výhled najdete na stejnojmenné stránce, viz odkaz.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: