Prosinec 2019 bude spíše vlhčí

Hodnocení článku

První klimatologicky zimní měsíc, před jehož začátkem se na našem území ochladilo, by měl přinést typicky střídavé počasí. Toto bude spíše vlhčí, což je v posledních letech jak se v souvislosti se změnou klimatu potvrzuje časté. I srážkově bude měsíc rozdělen do obdobích s o něco nižšími srážkami a naopak do obdobích s o něco vyššími srážkami. I teploty se budou takto střídat, nemůžeme tedy počítat se stabilní zimou, ale ani teplým počasím. Jaké počasí vyjde na Vánoce je zajisté otevřené. Ale vypadá to, že prosinec 2019 bude spíše vlhčí.

Nižší teploty zejména na začátku měsíce, více srážek kolem poloviny a v jeho závěru

Obecně slibují klimatické modely, že bude prosinec 2019 bude spíše vlhčí a to srážkově průměrný až slabě nadprůměrný. Více srážek než činí normál pro tento měsíc by mělo spadnout v Čechách. To lze připisovat převažujícímu západnímu proudění, odkud budou na naše území směřovat frontální systémy spojené s cyklonami. Obecně bude méně srážek v chladnějších obdobích, tedy například nyní na začátku měsíce. A naopak více jich bude v obdobích teplejších. Takže kolem poloviny měsíce a zejména po jeho polovině. To lze čekat asi nejvyšší teploty z celého měsíce. Koncem období to zatím vypadá na ochlazování, ale také zároveň na přibývání srážek. Toto období je ovšem velmi daleko.

Očekávané srážkové odchylky na prosinec 2019 dle modelových prognóz k 30.11.2019

Vánoční počasí zajímá snad každého, ale nyní to spolehlivě říci nelze. I když by někteří chtěli tuto informaci sdělit už v září a některá média tak činí, nemůže jít nikdy o reálné informace. Nyní můžeme jen usuzovat. Během poslední dekády prosince (od 21.12.) by se mělo ochlazovat. Též bude v posledních dnech více srážek. Proto je naděje, že na Vánoce bude zimní počasí, i když třeba ne v nižších polohách. Ale rozhodně tomu tak být nemusí, neboť se zrovna v období bude konat krátký výkyv teplot v podobě oteplení. Také mohou být teploty sice zimní, ale mohou chybět srážky. Ani v tomto případě by nebylo za předpokladu absence sněhu z předchozích dnů na Vánoce bílo.

Proto zatím ještě na nějaké konkrétní prognózy počkejme.

Měsíční výhled najdete na stejnojmenné stránce, viz odkaz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality