Publikace Letecká meteorologie 2017

()

Dovolíme si představit před několika málo lety vydanou kvalitní publikaci se změřením na leteckou meteorologii. Publikace Letecká meteorologie 2017  nabízí průřez problematikou meteorologie a klimatu, navíc s tématikou věnující se přímo meteorologii letecké. Pro některé může být i skvělým opakováním základů meteorologie, byť samozřejmě nemůže být v jedné knize postihnuto úplně vše. Ani zcela vše důležité a to i přesto, že se kniha může zdát silná. Bohatá na kvalitní informace ovšem je a všem ke studiu meteorologie ji doporučujeme. Její kvalitu podtrhuje to, že autorem je zkušený letecký meteorolog ČHMÚ, doktor Petr Dvořák.

Charakteristika a obsah publikace

Obr. 1 Obálka knihy

Nakladatelství Svět Křídel, který se zaměřuje na leteckou literaturu, vydalo tuto publikaci jako 315. v roce 2007. Kniha má 456 stran a její doporučená cena činí 550,- Kč, lze sehnat v různých akcích i levněji.  Kniha se věnuje problematice komplexně. Od historie zemské atmosféry, její současný stav. Přes popis základních meteorologických prvků, popisu a klasifikace oblaků, druhy proudění, konvekční činnost až po podnebí Světa. Dále též výše zmíněné specializace v podobě monitoringu a předpovědi počasí pro letectví.

Hlavní témata publikace Letecká meteorologie 2017:

 • Atmosféra Země
 • Teplo a teplota vzduchu
 • Tlak vzduchu a hustota
 • Vyjadřování výšky
 • Oblaky a komplexní popis i dělení
 • Bouřková činnost
 • Námraza
 • Dohlednost a prvky jí zhoršující
 • Radary a družice
 • Termika
 • Specifické cirkulace
 • Podnebí Světa
 • Předpovědi a výstrahy pro letectví
 • Meteorologické organizace, pozorování počasí

Další popis

V knize najdeme poměrně hodně textu, který je doplněn četnými černobílými obrázky nebo náčrty, nákresy a grafy. Tyto vytvořil sám autor. Publikace Letecká meteorologie 2017 není příliš vhodná pro úplné začátečníky, ale spíše pro ty s mírnými znalostmi z problematiky. Postačí základní znalosti průměrného člověka, které může jedinec do jisté míry získat ze školních předmětů jako jsou zejména fyzika, chemie, přírodopis a zeměpis. Doporučujeme ale spíše ještě alespoň nejzákladnější znalosti přímo z meteorologie. Při důkladném samostudiu lze díky odbornému a vhodnému výkladu autora s pomocnou prezentací na zmíněných náčrtech veškeré procesy a děje dobře pochopit.

Autor vydal řadu podobných publikací. S tématikou letecká meteorologie vydal stejnojmennou publikaci, jen bez udání roku, v roce 2004 a dále v roce 2010. Průběžně tak tituly aktualizuje.

Knihu je možné objednat na adrese www.svetkridel.cz.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Publikace Letecká meteorologie 2017
Název
Publikace Letecká meteorologie 2017
Popis
Publikace letecká meteorologie 2017. Popis a zaměření knihy, výčet probírané tématiky a vhodnost publikace vzhledem k čtenářům.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.