Noční mráz se vrátí příští týden

Další ochlazení a další podpoření poklesu teploty. I když to po současném krátkém ochlazení s ranním mrazem bude opět vypadat na pravé jaro, ještě takto ustáleně nebude. Opakovat se bude situace z tohoto týdne. Dnes mrzlo i v nížinách a opět zítra tomu tak bude. Noc na zítřek bude navíc většinou jasná a klidná, proto lze čekat ideální podmínky pro vznik mrazu. Podobné to bude příští týden. Mezi tím nás čekají dva dny jarní teploty, shodně jako tomu bylo například minulý čtvrtek a na Velikonoční neděli. Vpád studeného vzduchu srážky sněhové nebo se sněhovými krupkami včetně nížin a ráno zejména při vyjasnění mráz. Právě noční mráz se vrátí hned příští týden v jeho úvodu. Toto ale není pro tuto dobu nic neobvyklého. Jen v některých letech se ochlazení příliš neprosazují, v jiných jsou naopak hodně častá. Zajímavá by byla studie četnosti jejich výskytu ve vztahu k průběhu předcházející zimy.

Je duben, musíme tam ještě být

V nadpisu narážíme na pranostiku, která se odvíjí od březnové „Březen, za kamna vlezem“ a zní „Duben, ještě tam budem“. Je opodstatněná, neboť skutečně až během května nastává zlom a počasí začíná být pravé jarní až postupně letní bez ranních mrazů (i když hodně záleží na lokalitě). Též záleží na každém roce, někdy se počasí ustálí dříve a jinde zas později. Letos to vypadá, že pravděpodobně vlivem teplé zimy přijde ustálení spíše dosti pozdě. Proto od kamen bude možné odejít jen krátce. A to v teplých obdobích, jedno skončilo na konci velikonočních svátků a bylo poměrně dlouhé a další začne během zítřka, ale bude kratší.

Na naše území bude nyní proudit teplý vzduch, k tomu bude v tlakové výši slunečné počasí. Během středy se bude už více oteplovat a velmi teplo bude ve čtvrtek a v pátek. Maxima teploty dosáhnou ve středu 17°C, ve čtvrtek a v pátek ale až 22-23°C. V noci už mrznout nebude, výjimkou jsou ovšem vždy při vyjasnění hory a zejména údolí. Tam mráz čekejte a to i významnější, byť ve vztahu k lokalitám to nebude žádný velký mráz.

Další ranní mráz na počátku příštího týdne

První ochlazení nastane za studenou frontou o víkendu. V noci zatím mrznout nebude, protože bude mimo jiné hodně oblačnosti a objeví se i srážky. Ty budou po minulých dvou týdnech velmi potřebné. Pro vegetaci bude ale mít opět negativní vliv další ochlazení. To se dostaví na konci týdne a navíc dojde v další antickyloně ke kompletnímu vyjasnění. Noční mráz se tedy vrátí příští týden. V pondělí a úterý lze čekat opět noční mráz i v nížinách, podobně jako v současné době. Minima teploty klesnout (předběžná informace) na +2 až -3°C. Za to bude poslední mráz letošního přechodového období mezi chladnou a teplou částí roku je zatím otazníkem.

Výhled na týden přinese detailnější informace o očekávaném vývoji počasí  dalších sedmi dnech – aktualizace vždy v Út, Čt a Ne.

Jak to vidí modely? Předpověď teploty a to i přízemní minimální najdete od základních modelů na stránce Wetter3.de.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: