Noční mráz se vrátí příští týden

Hodnocení článku

Další ochlazení a další podpoření poklesu teploty. I když to po současném krátkém ochlazení s ranním mrazem bude opět vypadat na pravé jaro, ještě takto ustáleně nebude. Opakovat se bude situace z tohoto týdne. Dnes mrzlo i v nížinách a opět zítra tomu tak bude. Noc na zítřek bude navíc většinou jasná a klidná, proto lze čekat ideální podmínky pro vznik mrazu. Podobné to bude příští týden. Mezi tím nás čekají dva dny jarní teploty, shodně jako tomu bylo například minulý čtvrtek a na Velikonoční neděli. Vpád studeného vzduchu srážky sněhové nebo se sněhovými krupkami včetně nížin a ráno zejména při vyjasnění mráz. Právě noční mráz se vrátí hned příští týden v jeho úvodu. Toto ale není pro tuto dobu nic neobvyklého. Jen v některých letech se ochlazení příliš neprosazují, v jiných jsou naopak hodně častá. Zajímavá by byla studie četnosti jejich výskytu ve vztahu k průběhu předcházející zimy.

Je duben, musíme tam ještě být

V nadpisu narážíme na pranostiku, která se odvíjí od březnové “Březen, za kamna vlezem” a zní “Duben, ještě tam budem”. Je opodstatněná, neboť skutečně až během května nastává zlom a počasí začíná být pravé jarní až postupně letní bez ranních mrazů (i když hodně záleží na lokalitě). Též záleží na každém roce, někdy se počasí ustálí dříve a jinde zas později. Letos to vypadá, že pravděpodobně vlivem teplé zimy přijde ustálení spíše dosti pozdě. Proto od kamen bude možné odejít jen krátce. A to v teplých obdobích, jedno skončilo na konci velikonočních svátků a bylo poměrně dlouhé a další začne během zítřka, ale bude kratší.

Na naše území bude nyní proudit teplý vzduch, k tomu bude v tlakové výši slunečné počasí. Během středy se bude už více oteplovat a velmi teplo bude ve čtvrtek a v pátek. Maxima teploty dosáhnou ve středu 17°C, ve čtvrtek a v pátek ale až 22-23°C. V noci už mrznout nebude, výjimkou jsou ovšem vždy při vyjasnění hory a zejména údolí. Tam mráz čekejte a to i významnější, byť ve vztahu k lokalitám to nebude žádný velký mráz.

Další ranní mráz na počátku příštího týdne

První ochlazení nastane za studenou frontou o víkendu. V noci zatím mrznout nebude, protože bude mimo jiné hodně oblačnosti a objeví se i srážky. Ty budou po minulých dvou týdnech velmi potřebné. Pro vegetaci bude ale mít opět negativní vliv další ochlazení. To se dostaví na konci týdne a navíc dojde v další antickyloně ke kompletnímu vyjasnění. Noční mráz se tedy vrátí příští týden. V pondělí a úterý lze čekat opět noční mráz i v nížinách, podobně jako v současné době. Minima teploty klesnout (předběžná informace) na +2 až -3°C. Za to bude poslední mráz letošního přechodového období mezi chladnou a teplou částí roku je zatím otazníkem.

Výhled na týden přinese detailnější informace o očekávaném vývoji počasí  dalších sedmi dnech – aktualizace vždy v Út, Čt a Ne.

Jak to vidí modely? Předpověď teploty a to i přízemní minimální najdete od základních modelů na stránce Wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality