Evropa a SvětKlimatologiePočasíZajímavosti

Největší ozonová díra nad Arktidou za poslední roky

Hodnocení článku

Nad Antarktidou se ozonová díra, která se tam objevila roku 1982, zmenšuje a loni byla zatím nejmenší. Na opačné polokouli Země se ale letos vyskytla vůbec první ozonová díra. Její rozměry jsou větší než Grónsko. Vznikla tak největší ozonová díra nad Arktidou za poslední roky. V této oblasti ozonové díry obvykle nevznikají, čím to je? Jaký bude mít tato ozonová díra na sluneční záření v letošním létě?

Ozonová díra vzniklá vlivem přísunu studeného vzduchu nás neohrozí

Nad severním pólem došlo k průniku velmi studeného vzduchu (teplota pod -80°C), čímž došlo k významnému zeslabení ozonové vrstvy. Stalo se tak při tvorbě stratosférických oblaků s výskytem různých chemických reakcí. Při nich ozon zaniká. Tato díra nad Arktidou není zdravotním rizikem, navíc by měla v dalších týdnech opět zaniknout. Vyplývá to z výzkumu provedeného odborníky ze služby Copernicus. Jak už bylo řečeno, pozitivní zprávou je, že ozonová díra nad Antarktidou se stále zmenšuje. Předpokládá se, že dojde do roku 2060 k jejímu úplnému zacelení.

Obecné informace o záření najdete na stránce Slunce.

Současně vytvořená díra má rozsah menší než 1 milion kma jde o mnohem menší rozsah než v případ Antarktické díry, která je velká 20 až 25 milionů km2. Trvá asi 3 až 4 měsíce. Vznik ozonové díry podporuje vedle extrémně nízké teploty také sluneční záření, vítr a poté problematické skleníkové plyny jako jsou fluoroderiváty, známější pod názvem freony. Takto extrémně nízká teplota je oproti Antarktidě v Arktidě neobvyklá a jedná se letos tedy o výjimečnou situaci v podobě proudění takto mrazivého vzduchu.

Reference a seriózní články k tématu

AKTUÁLNĚ.CZ/ČTK. Ozonová vrstva nad Arktidou se rekordně ztenčila. Další díra je nad Antarktidou. Online, 2020. Dostupné na https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ozonova-dira-nad-arktidou-se-rekordne-rozsirila-dalsi-je-nad/r~beb7c90e78cf11eaa6f6ac1f6b220ee8/.

EKOLIST. Vědci zaznamenali rekordní ozonovou díru nad Arktidou. Online 2020, dostupné na https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-zaznamenali-rekordni-ozonovou-diru-nad-arktidou.

ESA. Online, https://www.esa.int/.

MAJER, D. Nová ozonová díra nad Arktidou. Online, 2020. Dostupné na https://sciencemag.cz/nova-ozonova-dira-nad-arktidou/.

ČESKÁ TELEVIZE. Vědci zaznamenali rekordní ozonovou díru nad Arktidou. Online, 2020. Dostupné na https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3073230-vedci-zaznamenali-rekordni-ozonovou-diru-nad-arktidou.