Prognózy počasíSezónní výhledy

Říjen přinese průměrné počasí

Hodnocení článku

Druhý podzimní měsíc říjen přinese průměrné počasí. Teplotně i srážkově by mělo být počasí celkově průměrné. V některých období očekávejme typicky podprůměrné počasí, v jiných i nadprůměrné a to co do teploty i srážek. Měsíc začne teplotně podprůměrným počasím až se dostaneme před jeho polovinou k nejteplejšímu období. Poté klesá celkově poměrně strmě průměrná teplota podle dlouhodobého normálu. Vývoj teplot by měl být letos obdobný. Teplota se udrží ale spíše na hodnotách spodní hranice normálu pro celé toto období. Srážkově očekáváme bohatší první dny měsíce, poté srážek ubude. Během měsíce zvolna klesají i průměrné srážky tak, jak postupujeme do studené části roku s obecně nejnižšími srážkami.

Celkově průměrné období, avšak s určitými výchylkami

Počasí v rámci měsíce nikdy není obdobné, ani nemá souvislý trend. Například aby teplota vzduchu celý měsíc zvolna klesala. Klima u nás má variabilitu i v krátkém čase, někdy větší a někdy menší. Naopak se spíše často střídá a vždy se objeví chladnější období střídané teplejším a poté opět naopak. Takových období se vyskytne v rámci měsíce několik. Podobné je to u srážek. Tam se někdy objeví pouze několikadenní období s jejich absencí, jinde mnoha denní období či případně i několika málo týdenní období téměř bez srážek, avšak to spíše v extrémních případech.

Případ letošního října, který očekáváme srážkově vyrovnaný až v některých oblastech lehce nadnormální, to ovšem nebude. Srážky by v delším čase během října zcela chybět neměly. Objeví se několik málo dnů se slunečním svitem bez srážek, které čekáme zároveň teplejší. Lehce nadnormální západ našeho území signalizuje časté vlhčí proudění západních směrů. To pravděpodobně spíše krátce přeruší opačné synoptické situace vhodné pro ustálené počasí, do maximálně poloviny měsíce můžeme mluvit o babím létě. Takové počasí očekává po několik dnů střednědobá předpověď.

Říjen 2022 přinese průměrné počasí. Teplotní odchylky na říjen 2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na říjen 2022 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Pomalé zažehnávání sucha, říjen přinese průměrné počasí

V oblastech, kde přetrvává srážkový deficit a sucho, lze během října očekávat pomalé zlepšování situace. Teplota vzduchu bude postupně klesat, zejména po polovině měsíce. Očekávat lze několik teplejších a slunných dnů v podobě tzv. babího léta. Poté ovšem dojde k určitému zlomu a k ochlazení. Srážek by mělo spadnout dle říjnových průměrů dostatek, což je základem pro postupné zlepšování vláhového deficitu.

TIP: Sledujte podrobnou aktualizovanou předpověď na naší stránce Výhled na týden.

Střednědobá předpověď ukazuje nástup teplejšího počasí během první dekády měsíce a úbytek srážek. V polovině měsíce ochlazování. Tento výhled máme tedy více méně v souladu se střednědobými prognózami.