Od středy babí léto

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Od středy babí léto. Ač to dlouho nevypadalo, že teplejší a slunné dny ještě před začátkem letošní skutečné chladné části roku přijdou, tak poslední předpovědi slibují několik pěkných dnů. Během prvního říjnového týdne se citelněji oteplí a na obloze čekáme často polojasno až slunečno, jen místy s brzkými ranními mlhami. Toto vše splňuje znaky babího léto, nejde samozřejmě o pravé letní počasí. I tak teplota krátce slabě přesáhne 20°C, což je na začátek října určitě vysoká teplota. Rána čekáme chladnější, ale ne tak studená vlivem teplého proudění.

Týden 3. až 9.10.2022

Předpověď

Zpočátku týdne zůstane na obloze ještě více oblaků, jen přechodně čekejme polojasno. Také se objeví občas srážky, avšak pouze slabé s nízkými úhrny. V zbytku týdne srážky spíše neočekáváme, jen na jihozápadě se ke konci období lokální srážky objeví. Zatím modely ale případnou změnu počasí oddalují a vypadá to, že teplé počasí babího léta, o kterém v tuto dobu můžeme hovořit, vydrží i celý víkend.

Maxima teploty vzduchu přesáhnou 20°C zejména v pátek, což by měl být nejteplejší den týdne. Během víkendu se mírně ochladí. I noční teplotu očekáváme v přílivu teplého vzduchu vyšší, ve druhé polovině týdne nejčastěji kolem 10°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 5°C, během druhé poloviny týdne kolem 10°C
  • Nejvyšší teplota: 12 až 18°C, po polovině týdne 17 až 21°C
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 210mm, na JZ až 20mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne očekáváme pokračující chladné a vlhčí západní proudění, přechodně i čerstvé. Po polovině týdne čekejme převažující vliv vysokého tlaku vzduchu  přílivem teplého vzduchu o jihovýchodu. Tlaková výše se zvolna přesune z jižní a střední Evropy během druhé poloviny týdne k východu. Na konci týdne přejde naše území slabá studená fronta.

TIP: Sledujte náš třikrát týdně aktualizovaný Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete dobře zpracované na serveru pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality