Střídání tepla a zimy
Střídání tepla a zimy, přesněji studenějšího a teplejšího počasí nás čeká doslova v několika dalších dnech. Po zimní epizodě, kdy sníh vydržet v nížinách i přes týden, se bude počasí typicky střídat. Nejtepleji tento týden je dnes a to místy až 10°C, avšak změna se už blíží. Ochlazení přijde už zítra a další pak během čtvrtka. Nebude však nijak dlouhotrvající, naopak se prosadí opět teplejší západní cirkulace v podobě přechodu teplé fronty dalšího systému. A následně opět ochlazení za studenou frontou systému. Tento trend klimatu v podobě střídání tepla a zimy je pro naše území nejen v zimě typický. Přeruší ho v období zimy jen v některých obdobích trvalejší příliv studeného až mrazivého vzduchu více ze severu až severovýchodu. K tomu v dohledné době nedojde. Jaký typ cirkulace vyjde na vánoční svátky? To je právě z výše popsaného důvodu zatím stále nejasné. Nelze říci, že můžeme počítat s typickou oblevou či trváním teplého počasí. Ani není možné říci, že nenastane opak. Modely předpokládají spíše střídání tepla a zimy a nelze určit, jaký typ cirkulace se uplatní za dva týdny.
Střídání tepla a zimy nejen tento týden
Většinou bývá tento trend počasí právě v tuto dobu s možným výskytem přerušení tohoto střídání cirkulace v podobě až mrazivého proudění. To nastává v různou dobu, letos ho máme právě za sebou, v loňském roce nastalo o něco později a to takto kolem poloviny měsíce a poté se uplatnila předvánoční obleva. Jinými slovy došlo k prosazení se západního přenosu vzduchových hmot. Na konci prosince či poté na začátku ledna dochází k zeslabení vlivu “Atlantiku” a počasí více ustálí, prosadí se převážně studenější či až mrazivá cirkulace a často dojde na sníh i v nížinách s několika dny mrazu. Jaký bude vývoj letos samozřejmě stanovit takto nelze. Jde pouze o častý model vývoj s tím, že výskyt období a jejich délka s výskytem té konkrétní cirkulace se různí. Pakliže někde čtete, že letos lze slíbit bílé Vánoce, takto s jistotou to ještě říci nelze.
Modely začínají Vánoce nyní většinou předpovídat, ale o shodě jednotlivých modelů a jejich běhů nemůže být řeč. Jak předpokládají modely vývoj teploty vzduchu aktuálně? Po současném teplém období, jak již bylo uvedeno, nastane ochlazení. Teplota vzduchu klesne pod průměrnou hodnotu a to mírně, tam se udrží asi dva či tři dny na konci tohoto týdne. V novém týdnu vystoupí nad průměr a to slabě až mírně, aby klesla po třech až čtyřech dnech opět pod něj. To se předpokládá po 20. prosinci a pod normálem by měla nějaký čas zůstat. Tam se může jevit pravděpodobnost studenějšího vzduchu s teplotou v nížinách v noci slabě pod nulou a přes den slabě nad nulou. Srážky se slabší objevovat budou a patrně budou i sněhové i v nižších výškách, avšak nikoli výhradně. To by ukazovalo pravděpodobnost výskytu spíše přechodné sněhové pokrývky v nižších výškách. Od středních poloh ale šance na Vánoce se sněhem poměrně významně narůstá.
Střídání tepla a zimy: Aktuální výhled ensemblů modelů GFS, GEM a ECMWF
Základní globální numerické modely GFS, GEM a ECMWF a jejich vyhlídka ensemblové (variantní) předpovědi na další dva týdny. Pro zajímavost se podívejme, že se jednotlivé varianty (slabé barevné křivky v každém grafu daleko od sebe) ani jednotlivé modely (uvedené grafy a průměr v podobě silnější bílé křivky) příliš neshodují. A to na hodnotě průměrné teploty, ani míře proměnlivosti jejího vývoje. Právě vlivem častého střídání tepla a zimy a tedy jednotlivých cirkulací bývá předpověď před Vánocemi hodně nejistá a proto se často mění.
Obr. 1 Ensemble modelu GFS – průměrná teplota a srážky dle jednotlivých variant vývoje, zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 2 Ensemble modelu GEM – průměrná teplota a srážky dle jednotlivých variant vývoje, zdroj: wetterzentrale.de
Obr. 3 Ensemble modelu ECMWF – průměrná teplota a srážky dle jednotlivých variant vývoje, zdroj: wetterzentrale.de