Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 50. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 50. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Zimní počasí v tomto týdnu už čekat nemůžeme Vyšších poloh se dotkne obleva jen krátce. Odehrává se bude typické střídání teplejšího západního proudění a studenějšího severního s tím, že nyní častěji převládne přenos vzduchu od západu. V prvních dnech týdne také spadne více srážek, vlivem čerstvějšího proudění zejména od vyšších poloh.

Počasí na 50. týden 2023. Teplejší počasí i na přelomu roku. Velmi teplo, na konci týdne zima. Oblačné a teplejší počasí v zimě.

Týden: 11. až 17.12.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a časté srážky nás čekají zejména v první polovině týdne. Srážky čekáme převážně dešťové a teplotu místy na 10°C. Přijde typická zimní obleva po změně cirkulace na západní. Pršet by mělo i na horách, avšak pouze krátce. Po polovině týdne se ochladí, nutno zdůraznit, že opět krátce. Hranice sněžení se sníží a teplota vzduchu se očekává i v nížinách jen slabě nad nulou s možností sněhových srážek. Konec týdne přinese srážky ojediněle a o něco méně oblačnosti. Zimní nebezpečné jevy však zcela nevymizí, protože i vlivem nočního mrazu se musí očekávat místy náledí. Déletrvající ochlazení a vznik sněhové pokrývky v polohách pod 500m se nyní spíše neočekává.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 2°C, na východě zpočátku a na celém území na konci týdne 1 až -4°C
  • Nejvyšší teplota: 4 až 10°C, na SV/V a na konci týdne na celém území 0 až 6°C
  • Průměrná teplota: 1 až 4°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, hory až 4050mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Přes naše území budou postupovat v západním proudění jednotlivé systémy front spojené s cyklonami v teplejším proudění. Za studenou frontou dojde během čtvrtka v pátek k přílivu studenějšího vzduchu do centra Evropy a západní proudění krátce zeslábne.

Závěr: Počasí na 50. týden 2023

TIP: Sledujte upřesňující střednědobé předpovědi na naší stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete například na serveru wxcharts.com.

Týden čekáme ve znamení typické oblevy, kdy dojde ke zvýšení půdní vláhy a místy významnějšímu zvýšení průtoků vodních toků po roztátí sněhu a srážkách. V závěru týdne zavládne kromě nižších poloh opět zimní počasí se sněhovými srážkami. Avšak počasí by mělo být mírně teplejší než do konce týdne předchozího a v nižších výškách nedojde ke tvorbě sněhové pokrývky, minimálně ne déletrvající a vyšší.