Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 30. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 30. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Počasí v posledním červencovém týdnu ovlivní frontální rozhraní v jeho polovině. To očekáváme přísun chladného a vlhčího vzduchu. Na počátku a konci týdne ovlivní počasí u nás spíše výběžek vyššího tlaku vzduchu a počasí čekáme letní až tropické, místy s teplotou i nad 31°C a tedy teplotou vysokou. Na počátku a ke konci týdne se objeví lokální přeháňky či také bouřky, některé mohou být opět zejména zpočátku období i intenzivnější.

Oblačné počasí a letní krajina nad vodní nádrží. Počasí na 30. týden 2023.

Týden: 24. až 30.7.2023

Předpověď

Zpočátku týdne musíme počítat, že v teplém a zpočátku až horkém a zároveň vlhkém vzduchu se utvoří lokálně přeháňky a bouřky. Bouřky mohou být opět i intenzivní s nebezpečnými doprovodnými jevy. Oblačné počasí s četnějšími srážkami můžeme čekat do poloviny týdne. Dojde k významnějšímu ochlazení a uplatní se tzv. svatá Anna, noci čekáme zejména poté po zmenšení oblačnosti studené. Na konci týdne se ovšem opět oteplí až na tropickou teplotu, opět se postupně vyskytnou přeháňky a bouřky a to též lokálně. Měly by být méně významné než ty z první poloviny týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 18 až 13°C, v polovině týdne krátce 13 až 7°C
  • Nejvyšší teplota: 26 až 33°C, uprostřed týdne 20 až 27°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 320mm, velmi lokálně 30-40mm, odchylka období: průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne se bude nad střední Evropou vlnit frontální rozhraní. Za ním k nám pronikne studenější vzduch od západu. Ve výběžku vyššího tlaku vzduchu k nám během druhé poloviny týdne začne znovu pronikat teplý až velmi teplý vzduch. Tento začne být na konci týdne pravděpodobně vlhčí.

Závěr: Počasí na 30. týden 2023

TIP: Sledujte u nás map numerických modelů s předpovědí veškerých důležitých parametrů pro vznik a intenzitu bouřek na stránce Předpověď konvekce.

V týdnu se vyskytne kolem jeho poloviny srážkově bohatší počasí, teplota vzduchu se sníží. Přesto očekávejme po většinu týdne spíše vyšší teplotu blížící se nebo místy přesahující 30°C. Avšak ochlazení se uplatní přesně kolem 26. července, kdy se vyskytnou studené noci. Vysoký výpar vykompenzují alespoň občasné srážky, lokálně mohou mít při výskytu intenzivnějších bouřek opět výraznější úhrny.

Informace o počasí včetně modelových prognóz najdete i na webu wetteronline.de.