Předpověď teplotyPrognózy počasí

Vysoká aktivita Atlantiku

Hodnocení článku

Vysoká aktivita Atlantiku, aneb převládající západní cirkulace s přechodem cyklon a systémů front. Takové počasí nás čeká nejen v nejbližších dnech, ale po několik dalších dnů. To znamená teplejší počasí než je v tuto dobu obvyklé a také stabilně vlhčí počasí. A to znamená teplotu vzduchu i významněji nad dlouhodobým normálem bez mrazu v nižších polohách i v nočních hodinách. Dále to znamená dešťové srážky, často i v polohách nad 1000m. Teplota vzduchu vykáže proměnlivost, avšak ne nijak zásadní. Na horách se bude střídat déšť se sněžením, jinde se očekává převážně déšť. I hor se však dotkne občas obleva. Aktivita Atlantiku bude v dalších dnech nejvyšší nejen za poslední týdny, ale od srpna. Ukazuje to vývoj NAO indexu, který dosáhne vysoké hodnoty. Takové hodnoty nedosahoval ani v létě, což ukazuje vysokou aktivitu Atlantiku.

Zimní počasí se dlouho nevrátí, čeká se vysoká aktivita Atlantiku

Jak bylo možné předpokládat, po výkyvu teploty vzduchu v podobě významnějšího ochlazení, přijde pravý opak. A máme tu teplotně nadprůměrné počasí, které potrvá několik dnů. Možná půjde i dosti stabilní významnou aktivitu západního přenosu vzduchových hmot. Ty jsou v zimě teplejší než v případě, kdy se tato situace neuplatní. V takovém případě se totiž prosadí studená či mrazivá severní až severovýchodní cirkulace jako tomu bylo v kratším zimním období před týdnem. Pro tuto cirkulaci je typický též přenos vlhkosti v podobě bohatší oblačnosti produkující četnou srážkovou činnost. Tuto transportuje toto proudění z Atlantiku, oblačnost je vázána na systémy front a nad oceánem vznikající cyklony. S tím jde ruku v ruce AO index, tzv. index arktické cirkulace. Jeho kladné a pro nejbližší dobu též nejvyšší hodnoty ukazují, že arktické proudění v našich podmínkách tzv. nemá šanci.

Vysoká aktivita Atlantiku. NAO index na druhou polovinu prosince 2023.

Obr. 1 Vysoká aktivita Atlantiku. Předpověď NAO indexu na dny druhé poloviny prosince 2023, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

 

I když se bude západní přenos během druhé půlky měsíce zmírňovat, stále zůstane aktivní. Index začne klesat, počítá se ovšem stále s jeho kladnými hodnotami. Totéž ukazuje předpověď AO indexu. Nemůžeme proto čekat žádnou zimní epizodu podobnou té z přelomu listopadu a prosince. Pouze určité mírné ochlazení celkově a jen velmi krátce ochlazení o něco významnější. Nelze však předpokládat zimní ráz počasí se sněhovou pokrývkou v nižších nadmořských výškách. Srážek bude stále převážně více, ale pro tvorbu sněhové pokrývky bude kromě oblastí od vyšších poloh chybět dostatečně nízká teplota. Jak tomu bývá často, až přelom roků může přinést nějaký zlom v podobě ustálení proudění na studenějším, tzn. zmírnění aktivity západního proudění. V tom smyslu, že se delší dobu přestane tento typ cirkulace v centru Evropy uplatňovat a nebude převládat.