Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Letní až tropické počasí a místy bouřky

Hodnocení článku

Letní až tropické počasí a místy bouřky nás čeká v dalších dnech. Až na výjimky se budou v dalších dnech tvořit bouřky. Tyto lze čekat typicky lokálně, někdy méně četně, jindy více četně. Bouřkovou činnost podpoří vliv frontálních vln. Teplota vzduchu se příliš měnit nebude, očekáváme ji většinou letní až tropickou. Méně oblaků se objeví v určitých dnech a to například hned zítra a zpočátku pátku. Poté opět pravděpodobně příští středu. Předpověď srážek na týden dopředu nutno ale brát s větší rezervou, zvláště v současném letním období. Teplotu můžeme čekat více ustálenou než v minulých týdnech, denní ani noční se příliš nezmění.

Letní až tropické počasí: Kdy bude opět horko?

Tak extrémně horké počasí jako o minulém víkendu, kdy se vyskytly i tropické noci, nečekejte. Toť dobrá zpráva asi pro většinu z nás. Horké počasí ale určitě často bude, neboť máme nejteplejší období z celého roku i co do průměrné teploty vzduchu. V tomto období tedy již není teplota vzduchu v denních maximech kolem 30°C vůbec výjimečná. Kolem letních až tropických hodnot se teplota udrží ode dneška minimálně v následujícím týdnu. Tropických hodnot nabude při slunečném počasí hned zítra a v pátek a poté opět zejména na počátku nového týdne. O mnoho nižší nečekáme teplotu ani o víkendu, jen v sobotu při četnější bouřkové činnosti by se neměla na hodnotu 30°C dostat.

Letní až tropické počasí a místy bouřky. Maxima teploty na 24.6.2022.

Obr. 1 Letní až tropické počasí. Maxima teploty na pátek 24.6.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Nejvyšší teplota vzduchu v dalších dnech:

  • Čt 23.6.: 26 až 30°C
  • Pá 24.6.: 27 až 31°C
  • So 25.6.: 24 až 28°C
  • Ne 26.6.: 26 až 30°C, na JV 32°C
  • Po 27.6.: 27 až 31°C
  • Út 28.6.: 28 až 32°C

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Kdy a kde čekat nejvíce bouřek?

Bouřková činnost se vyvine zejména přes a hlavně v oblasti frontálních vln. Předpověď počítá s tím, že nejen dnes, ale i v dalších dnech se vyskytnou přeháňky a bouřky zejména v jihozápadní části republiky. Tam může za další dny míst spadnout poměrně hodně srážek. Jinde čekáme bouřky a obecně srážky méně často. Objeví se zejména v sobotu, kdy je lze čekat místy kdekoli na území ČR. Více přeháněk a bouřek se poté vyskytne na počátku nového týdne v přílivu teplého až velmi teplého a současně vlhkého vzduchu. Opět očekáváme více srážek v jihozápadní části území ČR. Avšak srážky se vyskytnou i jinde v republice. Poslední výstupy numerických modelů ale ukazují diskontinuitu srážek v rámci ČR. Hodně srážek spadne lokálně na jihozápadě, na opačné straně jich čekáme ale naopak málo. Moravě se srážky při očekávané situaci spíše vyhnou.

Letní až tropické počasí a místy bouřky. Úhrny srážek na 48h do 26.6.2022.

Obr. 2 Na jihozápadě se objeví místy i výrazné srážky. Očekávané úhrny srážek v ČR a okolí za 48 hodin do 26.6.2022 2 SELČ, zdroj: pivotalweather.com

Očekávané denní úhrny srážek v dalších dnech:

  • Pá 24.6.: 0-15mm, na JZ místy 30-35mm
  • So 25.6.: 0-20mm, na JZ místy 50mm
  • Ne 26.6.: 0-15mm, ojediněle 30mm
  • Po 27.6.: 0-15mm, ojediněle 25mm

Samozřejmě odhadnout spad lokálních srážek při bouřkách nelze. Modely ovšem ukazují, že od pátečního večera do pondělní noci se vyskytnou zejména na JZ/Z Čech a ojediněle i jinde i silné bouřky s prudkými srážkami. Úhrny srážek dosáhnou 20-30mm, ojediněle v některých případech 50mm. Na JZ/Z by mělo jít o opakovaný výskyt prudkých bouřkových srážek, takže celkový úhrn srážek za několik dnů může činit i několik desítek milimetrů. V takovém místě půjde o nadnormální srážky. Prudké srážky mohou vést ke krátkodobému rozvodnění zejména horských vodních toků.

Srážkovou činnost přináší dnes částečný vliv frontální vlny zejména na jižní a jihozápadní část republiky. Na přelomu pracovní části týdne a víkendu to bude brázda nízkého tlaku vzduchu. Poté se obnoví vliv vyššího tlaku vzduchu. A nízký tlak vzduchu podpoří rozvoj bouřkové činnosti i na počátku dalšího týdne.