V polovině týdne 20°C, na konci ranní mráz

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V týdnu nás čeká teplotní výkyv. Přechodně se výrazně oteplí. Takže je možné čekat v polovině týdne 20°C, na konci ranní mráz. Rychle se totiž vrátí typické podzimní počasí, které odpovídá současnému období druhé poloviny října. Počasí kolem poloviny týdne, kdy můžeme čekat teplotu místy i slabě nad 20°C ovšem nikoli. Srážek můžeme čekat stále spíše méně, objeví se hlavně na studené frontě po polovině týdne a to spíše místy.

Týden 18. až 24.10.2021

Předpověď

Méně oblačnosti převládne v prvních dnech týdne, současně se oteplí. A to jak přes den, tak i v noci. Teplotu můžeme čekat v noci vysoko nad 5°C a to kolem 9-10°C. Po přibývání oblačnosti před ochlazováním pak místy i nad 10°C. Přes den teplota vystoupí nad 15°C, v polovině týdne pak krátce na hodnoty kolem 20°C. Přibývání oblačnosti a místních srážek je možné čekat v oblasti změny počasí, tedy studené fronty. Srážky se objeví místy a budou slabé. Půjde o přeháňky, výjimečně o slabé podzimní bouřky. Ve studeném vzduchu se během druhé poloviny týdne ochladí zpět až na teplotu, která byla v minulém týdnu právě kolem jeho poloviny. Teplota vystoupí jen do 10°C.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 3°C, na konci týdne +4 až -2°C a četné mrazíky, v polovině týdne kolem 11°C
  • Nejvyšší teplota: 12 až 17°C, v polovině týdne 21°C a na konci týdne 6 až 11°C
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné
  • Celkové srážky: 210mm a místy 15mm, odchylka období: podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu ovlivní počasí u nás. Kolem tlakové výše pronikne na naše území krátce teplý až velmi teplý vzduch. Tento příliv ukončí po polovině týdne přechod studené fronty. Po jejím přechodu se ocitne naše území ve studeném severozápadním proudění. Toto zesílí na konci týdne.

Půdní vláha vlivem očekávaného vývoje počasí v týdnu setrvá na svých hodnotách nebo slabě klesne a to hlavně v nejteplejších oblastech. Hladina podzemních vod a vodnosti toků zůstanou setrvalé či slabě klesnou. Vzhledem k období je možné čekat v rybničných oblastech na tocích kolísání vlivem manipulací v podobě vypouštění rybníků, případně někdy i v podobě snižování hladin v nádržích. Další informace o průběhu počasí den po dni nabízíme na stránce Výhled na týden. Mapy modelových výstupů najdete například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality