Střídání teplot i nadále, na východě zpočátku silný mráz

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne.

Týden 7. až 13.1.2019

Obecně

Ani další lednový týden nebude ve znamení ustáleného počasí, neboť se bude střídat krátkodobé studenější proudění od severovýchodu s převažujícím západním prouděním s postupem frontálních vln. Srážek bude stále spíše více, tyto budou od vyšších poloh převážně sněhové a s tvorbou sněhové pokrývky. V polohách zejména pod 400m budou střídavě dešťové a sněhové s převahou srážek dešťových. Trvalejší zimní ráz počasí s teplotami celé dny pod nulou i v těchto polohách zatím nenastane.

Předpověď

Tento týden přinese opět převládající velkou oblačnost, často se srážkami různého druhu. Srážky budou sněhové od vyšších poloh, v nižších polohách budou dešťové či smíšené a jen přechodně sněhové. Sněhová pokrývka se utvoří v těchto polohách tedy pouze krátce a bude také slabá, podobně jako tomu bylo v předchozím týdnu. Více srážek by mělo spadnout ve druhé polovině týdne, vydatnější budou mimo hory v teplejším proudění od západu.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +3 až -3°C, jen krátce kolem -4°C a na SV/V zpočátku týdne -5 až -12°C

Nejvyšší teploty 0 až 6°C, krátce kolem 0°C a na SV/V zpočátku týdne kolem -5°C.

Průměrné teploty -2 až +2°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 25 až 60mm/cm, na horách místy kolem 80cm.

Shrnutí

Čeká nás podobný trend počasí s rozdílnými teplotami vzduchu mezi západem a východem země a také se střídáním teplot během týdne. Ustálené počasí nepřijde. Průměrné hodnoty se budou podobat minulému týdnu. A srážek bude stále spíše více než činí normál, což potvrzuje očekávané kladné odchylky srážek pro měsíc leden.

Období bude:

Teplotně průměrné až slabě nadprůměrné,

srážkově nadprůměrné.

Synoptická situace

Na počátku týdne bude do východní a severovýchodní části republiky pronikat mrazivý vzduch od severovýchodu. Následně přejde přes ČR frontální systém a následně jeho okluzní fronta. Příliv mrazivého vzduchu na severovýchode zeslábne. Další systémy front budou ovlivňovat středoevropské počasí i ve druhé polovině týdne a přinášet střídání studenějšího severního či severovýchodního a o něco teplejšího západního proudění, které bude převážně vlhké.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.