PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Střídání teplot i nadále, na východě zpočátku silný mráz

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Střídání teplot i nadále, na východě zpočátku silný mráz.

Týden 7. až 13.1.2019

Obecně

Ani další lednový týden nebude ve znamení ustáleného počasí, neboť se bude střídat krátkodobé studenější proudění od severovýchodu s převažujícím západním prouděním s postupem frontálních vln. Srážek bude stále spíše více, tyto budou od vyšších poloh převážně sněhové a s tvorbou sněhové pokrývky. V polohách zejména pod 400m budou střídavě dešťové a sněhové s převahou srážek dešťových. Trvalejší zimní ráz počasí s teplotami celé dny pod nulou i v těchto polohách zatím nenastane.

Předpověď: Střídání teplot i nadále

Počasí na 16. týden 2024. Intenzivní duha při jarní večerní přeháňce. Střídání teplot i nadále, proměnlivé počasí.

Střídání teplot a obecně počasí i nadále, typické přechody front v západní cirkulaci.

Tento týden přinese opět převládající velkou oblačnost, často se srážkami různého druhu. Srážky budou sněhové od vyšších poloh, v nižších polohách budou dešťové či smíšené a jen přechodně sněhové. Sněhová pokrývka se utvoří v těchto polohách tedy pouze krátce a bude také slabá, podobně jako tomu bylo v předchozím týdnu. Více srážek by mělo spadnout ve druhé polovině týdne, vydatnější budou mimo hory v teplejším proudění od západu.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +3 až -3°C, jen krátce kolem -4°C a na SV/V zpočátku týdne -5 až -12°C

Nejvyšší teploty 0 až 6°C, krátce kolem 0°C a na SV/V zpočátku týdne kolem -5°C.

Průměrné teploty -2 až +2°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 25 až 60mm/cm, na horách místy kolem 80cm.

Shrnutí

Čeká nás podobný trend počasí s rozdílnými teplotami vzduchu mezi západem a východem země a také se střídáním teplot během týdne. Ustálené počasí nepřijde, střídání teplot se čeká i nadále. Průměrné hodnoty se budou podobat minulému týdnu. A srážek bude stále spíše více než činí normál, což potvrzuje očekávané kladné odchylky srážek pro měsíc leden.

Období bude:

Teplotně průměrné až slabě nadprůměrné,

srážkově nadprůměrné.

Synoptická situace

Na počátku týdne bude do východní a severovýchodní části republiky pronikat mrazivý vzduch od severovýchodu. Následně přejde přes ČR frontální systém a následně jeho okluzní fronta. Příliv mrazivého vzduchu na severovýchode zeslábne. Další systémy front budou ovlivňovat středoevropské počasí i ve druhé polovině týdne a přinášet střídání studenějšího severního či severovýchodního a o něco teplejšího západního proudění, které bude převážně vlhké.

Modelové mapy najdete například na stránce modellzentrale.de. Na naší stránce nabízíme souhrnný přehled očekávaného vývoje počasí v dalším týdnu na stránce Výhled na týden.