Střídání teplot i nadále, na východě zpočátku silný mráz

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Střídání teplot i nadále, na východě zpočátku silný mráz.

Týden 7. až 13.1.2019

Obecně

Ani další lednový týden nebude ve znamení ustáleného počasí, neboť se bude střídat krátkodobé studenější proudění od severovýchodu s převažujícím západním prouděním s postupem frontálních vln. Srážek bude stále spíše více, tyto budou od vyšších poloh převážně sněhové a s tvorbou sněhové pokrývky. V polohách zejména pod 400m budou střídavě dešťové a sněhové s převahou srážek dešťových. Trvalejší zimní ráz počasí s teplotami celé dny pod nulou i v těchto polohách zatím nenastane.

Předpověď

Tento týden přinese opět převládající velkou oblačnost, často se srážkami různého druhu. Srážky budou sněhové od vyšších poloh, v nižších polohách budou dešťové či smíšené a jen přechodně sněhové. Sněhová pokrývka se utvoří v těchto polohách tedy pouze krátce a bude také slabá, podobně jako tomu bylo v předchozím týdnu. Více srážek by mělo spadnout ve druhé polovině týdne, vydatnější budou mimo hory v teplejším proudění od západu.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +3 až -3°C, jen krátce kolem -4°C a na SV/V zpočátku týdne -5 až -12°C

Nejvyšší teploty 0 až 6°C, krátce kolem 0°C a na SV/V zpočátku týdne kolem -5°C.

Průměrné teploty -2 až +2°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 25 až 60mm/cm, na horách místy kolem 80cm.

Shrnutí

Čeká nás podobný trend počasí s rozdílnými teplotami vzduchu mezi západem a východem země a také se střídáním teplot během týdne. Ustálené počasí nepřijde. Průměrné hodnoty se budou podobat minulému týdnu. A srážek bude stále spíše více než činí normál, což potvrzuje očekávané kladné odchylky srážek pro měsíc leden.

Období bude:

Teplotně průměrné až slabě nadprůměrné,

srážkově nadprůměrné.

Synoptická situace

Na počátku týdne bude do východní a severovýchodní části republiky pronikat mrazivý vzduch od severovýchodu. Následně přejde přes ČR frontální systém a následně jeho okluzní fronta. Příliv mrazivého vzduchu na severovýchode zeslábne. Další systémy front budou ovlivňovat středoevropské počasí i ve druhé polovině týdne a přinášet střídání studenějšího severního či severovýchodního a o něco teplejšího západního proudění, které bude převážně vlhké.

Modelové mapy najdete například na stránce modellzentrale.de. Na naší stránce nabízíme souhrnný přehled očekávaného vývoje počasí v dalším týdnu na stránce Výhled na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.