Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplotně podprůměrné počasí je střídáno nadprůměrným

Hodnocení článku

Uplynulý týden přinesl do ČR chladnější počasí než je v polovině října běžné. Nyní se začne situace měnit, jak naznačují již na konci minulého týdne vydané předpovědi. Teplotně podprůměrné počasí je střídáno nadprůměrným a teplota vzduchu se zvýší během tohoto týdne i významně. Teplotně lze čekat počasí vysoce nad dlouhodobým normálem pro přelom druhé a třetí dekády října. Vlhké počasí, které bylo v minulém týdnu a to zejména na východě území, bude střídat sušší. To bude spojeno s častějším vlivem vysokého tlaku vzduchu a teplejší cirkulací na našem území. Podprůměrné počasí je střídáno ohledně teploty nadprůměrným.

Přízemní mrazíky hrozí při vyjasnění

Teplo ale přijde až během týdne. V současných dnech je nutné počítat se studenými rány. Zejména v úterý, kdy do ČR ještě bude pronikat přeci jen chladnější vzduch. Současně se očekává malá oblačnost a bezvětří. Budou tedy ideální podmínky pro radiační ochlazování a pokles teploty vzduchu. Ta klesne v úterý na 4 až 0°C s výskytem četnějších přízemních mrazíků. Středeční ráno bude o něco teplejší s minimy 7 až 3°C, přízemní mrazíky při malé oblačnosti vyloučit ovšem nelze. Na naše území začne pronikat teplý vzduch od jihovýchodu a to se projeví po polovině týdne jak na nočních minimálních, tak i na denních maximálních hodnotách teploty. Noční minima budou ve druhé polovině týdne vysoká.

Na konci pracovní části týdne jaro, podprůměrné počasí střídáno nadprůměrným

Průměrné počasí střídáno nadprůměrným. Odchylky teploty na 22.10.2020.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu ve 2m nad povrchem na čtvrtek 22.10.2020 ve 14 SELČ dle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Po polovině týdne bude příliv teplého vzduchu znát. Maxima teploty budou krátce i významně nadnormální vůči současnému období. Předpokládané odchylky na čtvrtek, patrně nejteplejší den týdne, ukazuje model GFS a to na zdejším obrázku 1. Odchylky teploty od normálu dosáhnou v ČR v nižších výškách 8 až 10°C. Maxima denní teploty přesáhnou totiž i 20°C a to právě hlavně ve čtvrtek. Období tohoto týdne bude kompenzovat studené počasí, které převládalo zejména kolem poloviny týdne minulého. Celkově byl minulý týden ale studený i s mírně podprůměrnými hodnotami teploty.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 20.10.: 12 až 16°C

St 21.10.: 14 až 18°C, na SV/V kolem 14°C

Čt 22.10.: 17 až 21°C

Pá 23.10.: 15 až 19°C

V pátek přejde přes ČR slabší studená fronta. Lze očekávat slabé ochlazení, ale ani na víkendové dny se nečeká žádné zásadnější snížení teploty ani příchod významnějších srážek. Fronty budou provázeny spíše místními a slabšími srážkami. Maxima teploty o víkendu lze čekat kolem 15-16°C, což jsou na poslední dekádu října stále nadprůměrné hodnoty.

Proč nebude moc pršet a bude teplo?

Změnilo se uspořádání tlakových útvarů a tedy povětrnostní situace nad Evropou. Po situaci významné na srážky, s čímž také souvisel konkrétní typ cirkulace a průběh dalších prvků jako je zejména teplota, přichází opačná. Vysoký tlak vzduchu se bude nacházet v dalších dnech dlouhodobě nad východní Evropou a bude zasahovat částečně i do Evropy střední. Tím bude blokovat postupující cyklony a s nimi spojené frontální systémy v západním proudění. V dalších dnech bude třeba čekat východní až jihovýchodní proudění.

To bývá zpravidla sušší a teplejší. Během podzimu dochází k těmto situacím, které bývají za vhodných podmínek zejména v pokročilém období podzimu provázeny významnými teplotními inverzemi. Pokud nedochází k postupu systémů front od západu, byť v podobě slábnoucího charakteru. To bude totiž nyní důvodem, proč se do centrální Evropy a do ČR nedostane příliš srážek a nedojde obecně k zásadnější změně počasí. Takže tak jako podprůměrné počasí je střídáno nadprůměrným, tak i vlhké je střídáno podstatně sušším.