Evropa a SvětZajímavosti

Vybuchla sopka Etna a na Islandu se erupce očekává

Hodnocení článku

Na Sicílii vybuchla sopka Etna, největší evropská sopka. Sopka vysoká asi 3.3km chrlí lávu od neděle a to do velké výšky (stovky metrů). Společně s lávou jsou součástí erupce i významný kouř a sloupy popela. Sopka ohrožuje Katánii, erupce probíhá ve vrcholové části sopky. Pozorování erupce je velmi nebezpečné. Zatím nedošlo k žádným větším škodám, ani k výskytu většího množství sopečného popela. Etna vybuchla naposledy v letošním srpnu, kdy došlo k uzavření letiště v Katánii. Sopka téměř stále doutná a její výška se vlivem neustálým erupcím mění.

Vybuchla sopka Etna.

Zdroj: reuters

Vybuchla sopka Etna a zemětřesení na Islandu k výbuchu sopky povedou 

Na začátku listopadu postihla Islandu opakovaně zemětřesení, v důsledku nichž panuje předpoklad a zároveň obava z výbuchu sopek. Existuje předpoklad, že se pod zemským povrchem nachází velké množství magmatu. Toto by se mohlo dostat na povrch a erupci je možné očekávat. V jihozápadní části ostrova došlo od konce října k více než 20 000 otřesů. Kde se magma dostane na povrch není možné přesně určit. Island patří mezi vulkanologicky nejaktivnější oblasti Země s výskytem asi 30 vulkanických oblastí. Sopka Fagradalsfjall nedaleko hlavního města vybuchla loni v létě. Výbuchům sopky a poloostrově Reykjanes v posledních letech vždy předcházely delší série zemětřesení.

Proč patří Island mezi vulkanicky aktivní oblasti? Typicky z důvodu výskytu na rozhraní tektonických desek (severoamerickou a eurasijskou). Desky se od sebe vzdalují asi o 2cm ročně. Na ostrově dochází k otřesům země téměř denně, ale mírnějším. Série zemětřesení v poslední době byla o poznání rozsáhlejší než je obvyklé. Na základě zkušeností lze tedy říci, že se po sérii takto významných zemětřesení dostává oblast do fáze přípravy k erupci. Zemětřesení měla původ v hloubce až 5km pod povrchem a působilo je hromadění magmatu. V tom narůstá tlak a pozvolna se posouvá k povrchu.

V neobydlené části poloostrova Reykjanes jde o třetí erupci od roku 2021 ve spojitosti se seismickou aktivitou. Nyní se podle odborníků rozvíjí čtvrtá erupce s tím, že předpovědět čas výskytu sopečných výbuchů je velmi obtížné. Existují odhady výskytu erupce v příštím roce, přesnější odhad samozřejmě možný není.

TIP: Přečtěte si u nás další články o výbuších sopek i s možným vlivem na klima – Na Kanárských ostrovech vybuchla sopkaV Indonésii vybuchla sopka Lewotolok.

Zdroj: idnes.cz