Evropa a SvětPředpověď srážekPrognózy počasí

Bude opět sněžit a silně foukat

Hodnocení článku

Na našem území bude opět sněžit a silně foukat. Zimní počasí bude mít tedy extrémní průběh. V nižších polohách ale nečekejte žádný větší příděl sněhu. Trvalé a vydatnější bude sněžení od vyšších poloh. V souvislosti se silným větrem se tam budou tvořit četné sněhové jazyky a na SZ/S i závěje. Právě vlivem silného proudění se uplatní návětrný efekt hor a v nižších výškách příliš srážek nespadne. Po sněžení nás čeká silný mráz. Mrznout bude celé dny a v noci i silně. Velmi vydatné sněžení zasáhlo v posledních dnech Španělsko, nyní se tam také očekává silný mráz.

V nižších polohách nasněží spíše málo

Kolik sněhu napadne při sněžení, které bylo avizováno na dnešní večer a noc na zítřek? To je to hlavní, co vás patrně nyní zajímá. Sněžit v ČR bude na celém území, nutno ale na úvod říci, že v nižších výškách sněhu mnoho nenapadne. Pokud v nížinách napadne vůbec nějaký sníh, bude to opět několik málo centimetrů. Je pravdou, že numerické modely v pondělí a ještě včera slibovaly větší srážkový a tedy sněhový příděl i pro nižší polohy. Dnes tomu tak ovšem již není a hlavní srážky spadnou na horách. V nižších polohách to bude spíše maximálně 5-6cm sněhu, v nížinách (polohy hlavně pod 250m) pak spíše do 2-3cm. Pro některé oblasti modely nový sníh vůbec nepředpokládají (obr. 1). Jinde napadne do 10-15cm a na horách, zejména v nejvyšších polohách severozápadních, severních a východních hor to bude 15 až 25cm sněhu do pátečního poledne. Na horách bude sněžení pokračovat i během pátku.

Bude opět sněžit a silně foukat. Nový sníh do 15.1.2021 13h.

Obr. 1 Předpoklad spadu nového sněhu do pátečního poledne podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Při sněžení v kombinaci se silným větrem začnou opět vznikat četné sněžené jazyky a od vyšších poloh i závěje. Ty lze čekat na severozápadě a severu území, kde bude vítr nejsilnější. Vítr bude provázet přechod studené fronty systému tlakové níže. Ta bude přes naše území putovat právě dnes večer a v noci na zítřek. Vedle srážek a ochlazování bude foukat čerstvý a v Čechách až silný vítr s nárazy. Vítr bude silně foukat v Čechách i zpočátku zítřejšího dne. Nárazy dosáhnou 15-20m/s, místy i mimo hory až 25m/s. Zejména v Krušných horách pak přechodně i 30m/s.

TIP: Sledujte Aktuální srážky včetně již spadlých úhrnů srážek na naší stránce.

Bude opět sněžit a silně foukat: Silný mráz hlavně o víkendu

Ke konci týdne skutečně lze čekat silné noční mrazy a celodenní mráz i v nížinách. Avšak jen přechodně, na počátku nového týdne bude mráz slábnout a to od západu. A slábnutí mrazu bude pokračovat během celého týdne. Postupně by se noční minima teploty měla pohybovat opět pouze kolem 0°C. Potvrzují to dnešní výstupy numerických modelů. Důležitý je očekávaný vývoj podle více variant. Jinými slovy převaha určité varianty vývoje teploty vzduchu. Na ensemblu modelu GFS pro Prahu vidíme (obr. 2), že nyní je a bude zimnímu počasí přáno. Teplota v hladině 850hPa se bude pohybovat významněji pod dlouhodobým normálem a významně pod bodem mrazu. Postupně se bude ale zvyšovat a to právě se začátkem příštího týdne.

Bude opět sněžit a silně foukat. Ensemble modelu GFS na 14 dní z 13.1.2021.

Obr. 2 Ensemble modelu GFS z 13.1.2021 7 SEČ s vyhlídkou variant vývoje teploty v 850hPa a úhrnu srážek v dalších dnech, zdroj: wetterzentrale.de

Směřovat bude k průměrné hodnotě a zároveň k bodu mrazu. I když se varianty vývoje rozcházejí, většina se jich shoduje na postupném oteplování. V úplném závěru prognózy je naznačen sestup teploty, ale tento zatím nelze brát příliš v úvahu. Jak vidíme, tak po srážkách které se čekají v dalších hodinách lze čekat přibývání srážkové činnosti právě na začátku příštího týdne. To bude souviset s cyklonálním západním prouděním a příchodem tlakové níže a s ní spojeného frontálního systému. Ten ukončí příliv mrazivého vzduchu od severu do centrální Evropy.

Zima je až na jihozápadě Evropy

Španělsko zasáhlo extrémní zimní počasí. Spad velkého množství sněhu z posledních dnů budou nyní střídat nízké hodnoty teploty a tedy silný mráz. Sníh a zimní počasí tam tedy vydrží. Ve Španělsku nyní silný mráz běžným jevem. Minima teploty až -25°C, která byla dosažena v těchto dnech, tam jsou výjimečná a nevyskytla se za posledních dvacet let. Minulý týden v oblasti tlakové níže ve Španělsku velmi vydatně sněžilo. Mráz byl silný i v metropoli Madrid, včera tam bylo -16°C. Bohužel toto extrémní zimní počasí si v oblasti vyžádalo i oběti na životech.

Reference a doporučené informace

ČTK. Zprávy. Španělsko se po přívalech sněhu potýká se silnými mrazy. Online, 2021. Dostupné na Španělsko se po přívalech sněhu potýká se silnými mrazy (ceskenoviny.cz).