Evropa a Svět

Na Kanárských ostrovech vybuchla sopka

Hodnocení článku

V neděli na Kanárských ostrovech vybuchla sopka Cumbre Vieja. Stalo se tak ve Španělsku na ostrově La Palma, kde jde o první výbuch sopky za poslední půl století. Evakuováno bylo kvůli výbuchu asi 5000 lidí. Láva zničila mnoho půdy a několik domů, ke zranění lidí či jejich usmrcení naštěstí zatím nedošlo. Láva ze sopky se valí několika proudy, přičemž postupuje rychlostí přibližně 700m/h. Hrozí kontaminace podzemních vod i vzduchu plyny, které jsou toxické. Panuje obava ze střetu lávy z mořskou vodou, v důsledku čehož by došlo nejen k uvolnění velkého množství páry, ale i nebezpečných plynů. Erupci sleduje satelitního systém Copernicus.

Na Kanárských ostrovech vybuchla sopka. Tekoucí láva ze sopky na ostrově La Palma.

Obr. 1 Noční pohled na tekoucí lávu po výbuchu sopky na ostrově La Palma v neděli, zdroj: profimedia.cz

Na Kanárských ostrovech vybuchla sopka: Erupce může trvat týdny i měsíce

Došlo k evakuaci obce El Paso, ve které bylo zničeno přes 20 domů. Hrnoucí se láva zničila celkově v okolí sopky asi 100 domů. Jak dlouho erupce potrvá se ještě přesně neví. Odhaduje se ale, že to bude několik týdnů nebo i měsíců. Tok lávy se zpomalil, dnes bylo evakuováno i pobřeží. Láva se k moři dostane o něco později než se původně předpovídalo. Přesto, až se láva o teplotě 1000°C dostane do vody teplé na 20°C, začne docházet k extrémnímu výparu. Vznikne mnoho páry a také toxických plynů, které mohou být pro člověka velmi nebezpečné. V oblastech u moře se očekávají další negativní vlivy, jako jsou pády útesů.

V úterý bylo evakuováno již 6000 lidí a zničeno přes 600 budov. Magma pokrývá již asi 106ha prostoru. Zranění lidí se stále neevidují. Aktivita sopky nyní klesá a tato uvolňuje méně magmatu. Láva vytéká z devíti otvorů, v oblasti se navíc vyskytlo zemětřesení, čímž mohou vznikat další otvory jimiž vyteče láva. Natavené horniny a láva jsou místy vysoké i 6 metrů.

Reference a doporučené informace

ČTK. Zprávy. Svět. Sopka na ostrově La Palma stále chrlí lávu, evakuovali 5000 lidí. Online 20.9.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.

ČTK. Zprávy. Svět. Na ostrově La Palma je kvůli lávě po erupci sopky uzavřeno pobřeží. Online 21.9.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Další informace o výbuších sopek u nás: Vybuchla sopka Etna a na Islandu se erupce očekáváV Indonésii vybuchla sopka Lewotolok.