Předpověď srážekPrognózy počasí

Srážky na denním pořádku

Hodnocení článku

Srážky na denním pořádku nás čekají celý tento týden. Převážně hodně oblačnosti už máme na obloze postupně od jihozápadu nyní a rovnou se přidávají i srážky. Ty čekejme zpočátku na horách sněhové. Nicméně přejde teplá část frontálního systému spojeného s cyklonou postupující z Atlantiku severně od nás. To znamená, že můžeme po jejím přechodu čekat docela citelné oteplení. Aneb dnešní poledne a odpoledne budou většinou chladnější než večer a polovina noci. Minimálně v Čechách, kde v době obvyklého maxima teploty v současné době kolem 14. hodiny nás čeká maximum teploty až na konci dne. Studená fronta systému přejde ČR v úterý a po přechodném oteplení i na horách se tam opět vrátí sněžení. Právě na horách spadne i na studené frontě v úterý nejvíce srážek. Orograficky budou totiž v důsledku čerstvého až silného proudění zesíleny. A za celý tento týden? To teprve bude číslo.

Srážkové charakteristiky léta 2019. Studené a vlhké počasí, na horách sněžení. Deštivé počasí, usazené srážky na borovici

Srážky jsou po suchém začátku podzimu a před nadcházející zimou pro přírodu a hydrologickou situaci více než potřebné. Průběžné, plošné a spíše mírnější navíc po létě dvojnásob.

Srážky na denním pořádku, někdy i trvalé

První polovina týdne přinese hlavní srážky. Ty čekáme míst i trvalejšího charakteru a vydatnější, postupně zejména na horách. Tam bude až na výjimky sněžit. Srážky však rozhodně neskončí a průběžně bude pršet, od 1000m často sněžit i po zbytek týdne. V některých dnech půjde o místní srážky a ne nijak významné. Ale v jiných dnech se očekávají na celém území a i trvalejší. První dva až tři dny dny týdne nás čeká hodně deště, na horách až na krátkodobé oteplení sněžení. Na horách napadlo několik málo desítek centimetrů sněhu již minulý týden, kdy se na jeho konci více ochladilo a četněji se vyskytovaly srážky. Vypadá to, že čtvrtek by měl přinést srážky spíše lokálně. V pátek se ovšem opět čeká déšť na celém území, většinou od 1000 sněžení. Volný den tedy nevypadá na příliš vhodné počasí pro venkovní aktivity a pohyb.

V závěru týdne se opět o něco více ochladí a hranice sněžení sníží. A srážky na denním pořádku budou pokračovat. Nikoli už tak významné a plošné, ale přesto je čekejme místy i o víkendu. Již od 700m by mělo v sobotu sněžit, ale pouze krátce. Další systémy front totiž opět změní teplotu i ve výšce a nastane nejprve oteplení. Tím se očekává déšť opět ve všech polohách. Studená fronta by měla způsobit mírné ochlazení a vrátit sněžení opět od přibližně 1000m pravděpodobně na začátku dalšího týdne. Tam to vypadá na pokračování stávajícího rázu počasí, avšak vyjma začátku týdne opět o něco chladnějšího. Teplota by se měla více ustálit a přenos vzduchových hmot od západu nebýt tak výrazný. Avšak předpověď je na tento termín už dosti nepřesná.

Během pondělí a noci na úterý spadne nejvíce srážek a to většinou do 20mm, na horách až 35mm. V úterý a ve středu se očekává opět až 20mm, na návětří hor ovšem opět zhruba dvojnásobek úhrnu. Srážkové úhrny v jednotkách milimetrů, v pátek pak i přes 10mm za den, lze očekávat ve zbytku týdne.