Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zásadní ochlazení dlouho nenastane

Hodnocení článku

Zásadní ochlazení dlouho nenastane. Věta, kterou nechtějí vidět či slyšet milovníci zimy a zimních sportů všeho druhu. Počasí však takové již delší dobu je a výhledy jednoznačně ukazují, že takové i bude. Na horách se objeví studenější epizody, které budou mít podobu výskytu zimního počasí. Mimo vyšší polohy však zimní počasí nelze čekat, výhledy hovoří docela jasně. Významně nadprůměrné nebo nadprůměrné počasí nás čeká co do teploty vzduchu v období, kam dohlédne tzv. spolehlivá předpověď. Západní přenos vzduchových hmot dostatečně neustane a v tom tkví zásadní problém, proč nedojde k významnějšímu ochlazení. Snížení indexu Severoatlantické oscilace (NAO) v současné době není dostatečně významné a je krátkodobé. V dalších dnech index opět vykáže kladné hodnoty. To ukazuje i samotná předpověď v podobě vysoce nadnormální teploty pro zbytek tohoto týdne. Ochlazení se dostaví v jeho závěru, ale nikoli zásadní.

Zásadní ochlazení dlouho nenastane, možná až budeme myšlenkami už opravdu na jaře

Zásadní ochlazení dlouho nenastane. Teplotní odchylky v Evropě na týden 19. - 26.2.2024.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu od normálu podle modelu ECMWF na týden 19. – 26.2.2024, zdroj: charts.ecmwf.int

Pozdní výskyt zimního počasí v podobě intenzivních vpádů velmi studeného vzduchu. K tomu má počasí tendenci v posledních letech právě po skončení zimního období jako takového. Během března máme často podstatně studenější počasí než třeba po většinu února. S velmi studeným prouděním, které “drží” teplotu přes den dosti nízko se můžeme setkávat i v první polovině dubna. Jak to bude letos je otázkou. Ale existuje vzhledem k současnému vývoji počasí k prognóze na nejbližší dobu docela velká pravděpodobnost, že se zima opět protáhne do jara. Teplotně nadprůměrný by měl být podle posledních výstupů numerických modelů nejen další týden. Pokud v rámci delšího období nastane ochlazení, bude nevýznamné a brzy střídané oteplením. A návratem k současné cirkulaci. Potvrzuje to též statistický výhled ČHMÚ, který očekává další měsíční období teplotně jednoznačně nadnormální.

Modely také ukazují další týdny vlhčí nebo minimálně srážkově odpovídající normálu. To utvrzuje v převaze přenosu teplého vzduchu od západu, který s sebou nese také dostatek vlhkosti. To je určitě pozitivní zpráva, neboť teplotně nadprůměrné počasí by se také mohlo odehrát za jiné situace. A to anticyklonální a inverzní s přílivem teplejšího vzduchu spíše od jihovýchodu až východu. Taková situace by přinesla suché počasí. Až na výjimky však existuje pravděpodobnost, že budou přes naše území a obecně střední Evropu putovat frontální systémy vázané na tlakové níže. Nicméně také tato prognóza ukazuje, že zásadní ochlazení opravdu výhledově nenastane.

V letošní zimě jako takové už téměř není naděje na výskyt pořádně zimního počasí na horách a zimního počasí mimo ně. Existuje zde možnost stratosférického oteplení a zhroucení polárního víru a tím narušení polární cirkulace na pólech. Tím by se mrazivý vzduch od pólů uvolnil do nižších zeměpisných šířek. Existuje také nejistota, že k tomu dojde. A pokud k tomu dojde nyní na konci zimy, bude to mít za následek právě studený začátek jara. K takové situaci došlo například loni poté, co se kolaps víru očekával do polovině zimy. Zatím tomu ovšem moc nenasvědčuje, zásadní ochlazení dlouho nenastane a je otázkou, zda vůbec nastane.