Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Místo léta na horách sněžení

Hodnocení článku

Místo léta na horách sněžení, tak lze stručně vyjádřit rozdíl mezi minulým a nadcházejícím víkendem ohledně počasí v ČR. O minulém víkendu se totiž zvýraznila na území ČR teplotní inverze. Do vyšších poloh pronikal velmi teplý vzduch od jihovýchodu a maxima teploty stoupala na horách nad 20°C. Nejtepleji bylo na Šumavě, kde teplota dosáhla letních hodnot a přesáhla 25°C. Více o shrnutí velmi teplého posledního říjnového víkendu, tedy jen někde, najdete v našem článku Teplotní rekordy prodlouženého víkendu. Nyní zpět k předpovědi na první listopadový víkend, která slibuje již typický podzim. Vedle velké frontální oblačnosti a místy srážek očekáváme na některých místech podstatně nižší teplotu než tomu bylo do konce října. V nejvyšších horských polohách kde bylo minulý víkend přes 20°C tak může i sněžit.

Sněžení právě hlavně na Šumavě

Na jihozápadě ČR bylo o minulém víkendu tepleji a nyní tam bude nejchladněji. Právě tam se objeví sněžení v případě srážek nejčastěji. Hranice výskytu sněžení tam dosáhne nejnižší výšky (obr. 1). Sněžení lze čekat zejména během pátku a v sobotu na jihozápadě Čech již od 1000-1100m n.m. Na ostatním území očekávají modely hranici sněžení výše. Během neděle se začne oteplovat a na horách srážky přejdou zpět v kapalné. Půjde o přechodné ochlazení s výskytem i sněhových srážek v nejvyšších polohách. Určitě můžeme tento průběh počasí považovat v tomto období za typičtější než ten, kdy na horách teplota dosahuje 20°C nebo dokonce 25°C. V příštím týdnu opět nebude sněžit ani na horách, jak ukazuje výhled počasí, tak se na začátku týdne slabě až mírně oteplí.

Teplota vzduchu v hladině 850hPa právě na přelomu pracovní části týdne a víkendu dosáhne 0°C a nejen zde. Kolem 0°C se bude pohybovat nad většinou území Čech. Půjde o krátkodobé ochlazení.

Místo léta na horách sněžení. Hranice sněžení na 5.11.2022.

Obr. 1 Předpověď hranice výskytu sněhových srážek na sobotní ráno 5.11.2022, zdroj: wetter3.de

Maxima teploty vzduchu v ČR v dalších dnech:

Čt 3.11.: 11 až 15°C, na JZ/Z kolem 8-9°C

Pá 4.11.: 8 až 12°C, na JZ/Z 6°C

So 5.11.: 8 až 12°C

Ne 6.11.: 8 až 13°C

Jak vidíme, tak už zítra poznáme počátek přílivu studenějšího vzduch do jihozápadní části republiky na teplotě vzduchu i ve dvou metrové výšce, tedy ve výšce standardní. Po neděli se mírně oteplí na maxima do 14-15°C nejčastěji. Noční minima klesnou na 10 až 4°C nejčastěji, níže jen při malé oblačnosti. To bude záležitost zejména zítřka, kdy čekáme až 1°C a poté s obdobnými hodnotami místy pondělka. Při velké oblačnosti se teplota od té denní maximálně příliš lišit nebude.