Místo léta na horách sněžení

Hodnocení článku

Místo léta na horách sněžení, tak lze stručně vyjádřit rozdíl mezi minulým a nadcházejícím víkendem ohledně počasí v ČR. O minulém víkendu se totiž zvýraznila na území ČR teplotní inverze. Do vyšších poloh pronikal velmi teplý vzduch od jihovýchodu a maxima teploty stoupala na horách nad 20°C. Nejtepleji bylo na Šumavě, kde teplota dosáhla letních hodnot a přesáhla 25°C. Více o shrnutí velmi teplého posledního říjnového víkendu, tedy jen někde, najdete v našem článku Teplotní rekordy prodlouženého víkendu. Nyní zpět k předpovědi na první listopadový víkend, která slibuje již typický podzim. Vedle velké frontální oblačnosti a místy srážek očekáváme na některých místech podstatně nižší teplotu než tomu bylo do konce října. V nejvyšších horských polohách kde bylo minulý víkend přes 20°C tak může i sněžit.

Sněžení právě hlavně na Šumavě

Na jihozápadě ČR bylo o minulém víkendu tepleji a nyní tam bude nejchladněji. Právě tam se objeví sněžení v případě srážek nejčastěji. Hranice výskytu sněžení tam dosáhne nejnižší výšky (obr. 1). Sněžení lze čekat zejména během pátku a v sobotu na jihozápadě Čech již od 1000-1100m n.m. Na ostatním území očekávají modely hranici sněžení výše. Během neděle se začne oteplovat a na horách srážky přejdou zpět v kapalné. Půjde o přechodné ochlazení s výskytem i sněhových srážek v nejvyšších polohách. Určitě můžeme tento průběh počasí považovat v tomto období za typičtější než ten, kdy na horách teplota dosahuje 20°C nebo dokonce 25°C. V příštím týdnu opět nebude sněžit ani na horách, jak ukazuje výhled počasí, tak se na začátku týdne slabě až mírně oteplí.

Teplota vzduchu v hladině 850hPa právě na přelomu pracovní části týdne a víkendu dosáhne 0°C a nejen zde. Kolem 0°C se bude pohybovat nad většinou území Čech. Půjde o krátkodobé ochlazení.

Místo léta na horách sněžení. Hranice sněžení na 5.11.2022.

Obr. 1 Předpověď hranice výskytu sněhových srážek na sobotní ráno 5.11.2022, zdroj: wetter3.de

Maxima teploty vzduchu v ČR v dalších dnech:

Čt 3.11.: 11 až 15°C, na JZ/Z kolem 8-9°C

Pá 4.11.: 8 až 12°C, na JZ/Z 6°C

So 5.11.: 8 až 12°C

Ne 6.11.: 8 až 13°C

Jak vidíme, tak už zítra poznáme počátek přílivu studenějšího vzduch do jihozápadní části republiky na teplotě vzduchu i ve dvou metrové výšce, tedy ve výšce standardní. Po neděli se mírně oteplí na maxima do 14-15°C nejčastěji. Noční minima klesnou na 10 až 4°C nejčastěji, níže jen při malé oblačnosti. To bude záležitost zejména zítřka, kdy čekáme až 1°C a poté s obdobnými hodnotami místy pondělka. Při velké oblačnosti se teplota od té denní maximálně příliš lišit nebude.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality