Prognózy počasíTýdenní výhledy

Přízemní mrazíky i příští týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čekají nás přízemní mrazíky i příští týden? Ano, zejména kolem poloviny týdne po ochlazení a při zmenšené oblačnosti. Na konci týdne se mírně oteplí. Srážek spadne příští týden málo, objeví se právě hlavně kolem poloviny týdne a místy v jeho závěru. Jinak bude i méně oblačnosti a ráno se utvoří místy mlhy. Teplotu lze čekat spíše ustálenou, změnu můžeme čekat jen co se týče nočních minim teploty. Ty budou záviset na množství oblačnosti.

Týden 11. až 17.10.2021

Předpověď

Přízemní mrazíky i příští týden. Přibývající vysoká a střední oblačnost.

Více oblačnosti očekáváme během první poloviny týdne, avšak spíše přechodně. Poté oblaků ubude, což způsobí studenější noci a rána. Ani přes den nemůžeme počítat s tím, že teplota vystoupí v chladném proudění nějak vysoko. Mírné oteplení slibují modely na závěr týdne a to přes den i v noci. V noci to způsobí částečně více oblačnosti. Teplota přes den se změní během týdne jen nevýznamně. A to tak, že se ke konci týdne začne mírně oteplovat. Maxima teploty dosáhnou a ojediněle slabě i přesáhnou 15°C. Podobné počasí by mělo pokračovat i v úvodu dalšího týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: +5 až -2°C, při velké oblačnosti 8 až 3°C
  • Nejvyšší teplota: 7 až 12°C, v úvodu a závěru týdne 15°C
  • Průměrná teplota: 5 až 9°C, shrnutí období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 315mm, shrnutí období: podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Přízemní mrazíky i příští týden

Na počátku týdne a v jeho polovině přejdou naše území studené fronty. Naše území se ocitne v chladném západním až severozápadním proudění, které bude též mírně vlhčí. Ve druhé poloviny týdne převládne ve střední Evropě vliv vysokého tlaku vzduchu od západu. Na území ČR pronikne zpočátku studený vzduch, na konci týdne začne proudit o něco teplejší vzduch.

Týden přinese méně srážek, avšak též nižší teplotu vzduchu a to krátce i nižší než činí dlouhodobý normál pro polovinu října. Výpar lze čekat minimální či žádný, ráno kompenzují vláhu ve svrchní části půdy četnější rosy nebo místní mlhy. V týdnu tak lze čekat spíše setrvalý stav vláhy v půdě, dále setrvalé stavy nebo slabé poklesy hladiny podzemních vod a vodnosti vodních toků.

Další informace o vývoji počasí detailně na každý den nabízíme na stránce Předpověď na den. Modelové mapy je možné sledovat například na stránce wetter3.de s předpovědí základních modelů a výběrem mnoha prvků.