Předpověď srážekPředpověď větruPrognózy počasí

Cyklona Yulia přinese velmi silný vítr

Hodnocení článku

Jak bylo již řečeno v článku O víkendu bude větrno, ale teplo, tak nás čeká další významná meteorologická situace. Bude se opět jednat především o značné poryvy větru, ale i intenzivní srážky s možností rozvodnění horských toků. Též se odehraje krátkodobé významné oteplení. Jaké jsou synoptické příčiny a jak moc extrémní průběh počasí lze na přelomu týdnů očekávat? A jaké počasí bude následovat příští týden? O seriózní a přesné podání těchto informací se pokusíme právě v tomto článku. Bude nutné trochu upřesnit některé články, které můžete na internetu k situaci opět najít. Počasí u nás ovlivní cyklona Yulia.

Cyklona Yulia: Příčiny extrémního počasí

Uplynulo přesně 14 dní od vlivu tlakové níže “Sabine” s extrémními poryvy větru. Více o situaci v článku Průběh počasí při vlivu níže Sabine a předpověď. I když původní předpovědi počasí hovořily o podobně silném větru přesně za týden od této situace (pozn.: kolem 17. února), nakonec foukal silný vítr pouze na horách na S/SV a nebyl tak extrémní. Vítr měl způsobit tlakový rozdíl způsobený postupem cyklony “Victoria”. Ta postupovala oproti původním předpokladům dále od našeho území, přes samotný sever Evropy. Nyní ovšem prognózy o další týden později hovoří o významných poryvech větru.

Cyklona Yulia. Synoptická situace na 23.2.2020.

Obr. 1 Cyklona Yulia: Předpovědní synoptická situace na 23.2.2020 13 SEČ s polohou rozhraní a cyklony zvané “Yulia”, zdroj: met.fu-berlin.de, dwd.de

Velmi silné poryvy větru nyní způsobí postup zvlněného frontálního rozhraní, na němž vznikne mělčí tlaková níže zvaná “Yulia”. Nepůjde tedy o hlubokou cyklonu postupující z Atlantiku, avšak na způsobení rozdílu v tlaku vzduchu v oblasti střední Evropy to postačí. Rozdíl vyvolá zmíněná cyklona a vysoký tlak vzduchu v podobě anticyklony zvané “Günter” rozprostírající se nad jihozápadní a jižní Evropou (obr. 1). Před přechodem zvlněného frontálního rozhraní, které přinese citelnější ochlazení a při jeho postupu bude vítr nejvýznamnější.

V dalším týdnu nás ihned ovlivní další frontální systém. Po přechodu jeho teplé fronty se opět krátce a významněji oteplí, během úterý přejde ovšem studená fronta systému hluboké cyklony. Tato bude postupovat přes britské ostrovy nad Skandinávii a to přes její jižní část dále k východu až jihovýchodu.

Očekávaný průběh extrémního počasí

Nejvýznamnějším extrémním projevem počasí u nás bude velmi silný vítr. Západní vítr bude zesilovat během nedělního odpoledne postupně od západu, jak se bude blížit zmíněné rozhraní. Nejsilnější bude večer a v první polovině noci na pondělí. Nárazy větru bude místy i dosti značné a nebudou téměř žádné rozdíly mezi horami a nížinami, co se intenzity větru týče. Vítr bude silný až velmi silný 6 až 15m/s s četnými nárazy 20-30m/s, místy kolem 35m/s a ojediněle více a to i mimo horské polohy (obr. 2 a 3).

Bude foukat podobně nebo více než při vlivu níže “Sabine”? Podle současných předpokladů to vypadá, že poryvy větru budou opět hodně plošné. Významné budou i v nížinách a budou tedy podobné jako před dvěma týdny.

Nárazy větru v ČR na 23.2.2020 16h.

Obr. 2 Cyklona Yulia: Předpokládané nárazy větru na 23.2.2020 16 SEČ, zdroj: chmi.cz

Nárazy větru v ČR na 23.2.2020 19 a 22h.

Obr. 3 Cyklona Yulia: Předpokládané nárazy větru na 23.2.2020 19 a 22 SEČ, zdroj: chmi.cz

Ve druhé polovině noci na pondělí bude vítr slábnout. Větrné počasí bude souviset i s přechodem dalšího systému front v úterý a ve středu. Proudění bude čerstvé, ale nárazy nebudou zdaleka tak významné jako nyní v neděli. Čerstvý vítr se vrátí poté ke konci týdne v souvislosti s přechodem dalších systémů. Ale opět by neměly být nárazy zdaleka tak výrazné jako nyní.

Intenzivní déšť a krátká obleva, i to přinese cyklona Yulia

V přílivech teplého vzduchu je nutné očekávat tání sněhu na horách. To v neděli urychlí silný vítr a hlavně déšť. Srážky budou významnější vzhledem k silnému proudění hlavně od vyšších poloh, především na návětří hor. Tam spadne většinou 15 až 40mm srážek za den. Proto lze čekat vzestupy horských vodních toků na 1.SPA, místy na 2.SPA. Ojediněle může být dosažen krátce i stupeň 3., tedy nejvyšší. Dále za studenou frontou budou srážky na horách přecházet opět ve sněhové a s ochlazením se tání zastaví.

Více srážek bude i příští týden, zatím ovšem nelze říci, zda dojde k další podobné oblevě společně s výskytem vydatnějšího deště. Natož pak, zda hrozí další vzestupy horských a podhorských toků. Stále bude převážně teplé počasí, střídané krátkými vpády studenějšího vzduchu. Mimo hory a vyšší poloh ovšem zimní počasí čekat nelze.

Seriózní informace k tématu

ČTK – Meteorologové varují před velmi silným větrem a vydatným deštěm

ČHMÚ – SVIS