Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy bude teplota extrémní?

Hodnocení článku

Kdy bude teplota extrémní? To je poměrně zásadní otázka tohoto týdne, kdy nás čeká velmi často horké počasí. V některých dnech teplota přesáhne velmi vysokých 34°C. Vedle nyní začátku týdne takové počasí předpokládají numerické modely na konec tohoto týdne. Včera a dnes teplota přesáhla 35°C a podobných hodnot by podle současné prognózy mohla dosáhnout i v úplném závěru tohoto týdne, tedy o víkendu. Zmírní se pouze krátce po polovině týdne, avšak i tam nutno čekat slabé přesažení tropických 30°C. Víkend ovšem vypadá opět na velmi horké počasí, kdy teplota v ojedinělých případech přesáhne 35°C. Oblačnosti čekáme v tomto týdnu méně právě ve velmi horkých dnech. V oblasti studených front, tj. dnes, ve středu a poté v úplném závěru týdne lze čekat až oblačné počasí místy s typicky letními konvekčními srážkami.

Horký týden začíná a zakončí vysoká teplota

Aktuálně máme velmi vysokou tepotu, jejíž hodnoty místy překračují 34°C. Včera maxima dosáhla ojediněle 36°C (Plzeň) a takové hodnoty nelze vyloučit ani zítra, kdy čekáme za studenou frontou opět rychlý vliv vysokého tlaku vzduchu a obnovu přílivu velmi teplého vzduchu. Aktuální výpočty regionálního modelu pro naše území slibují nejvíce horké počasí pro jihozápad naší země. Hoko čekejme ještě ve středu, to pro změnu zejména na východě republiky.

A podobná teplota s možností opět dosažení hodnot kolem 35-36°C se vrátí o víkendu. Od pátku můžeme čekat slunečné až polojasné počasí. Oblačnosti začne přibývat v souvislosti s postupující studenou frontou až na přelomu týdnů. Velké horko modely předpokládají v sobotu i v neděli. Některé v některých svých výstupech ukazují zajímavé hodnoty maxim teploty. Avšak tyto jednotlivé běhy modelů nutno brát s rezervou, existuje zde totiž na konec týdne vyšší míra nejistoty a předpoklady se budou stále upřesňovat. Jisté ovšem je to, že nás čeká další vlna horka s výskytem extrémní teploty vzduchu.

Kdy bude teplota extrémní? Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu na 15.7.2023.

Obr. 1 Kdy bude teplota extrémní? Očekávané odchylky teploty vzduchu na sobotu 15.7.2023 v centru Evropy, zdroj: pivotalweather.com

Vývoj teploty na konci týdne není zcela jistý, kdy bude teplota extrémní?

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 11.7.: 29 až 34°C, na SV/V kolem 28°C

St 12.7.: 29 až 33°C

Čt 13.7.: 26 až 30°C, na V 24°C

Pá 14.7.: 28 až 32°C

So 15.7.: 30 až 34°C

Ne 16.7.: 28 až 33°C, na Z ochlazování

Po 17.7.: 28 až 32°C

Numerické modely očekávaná maxima teploty spíše mírní, avšak konkrétní nejvyšší hodnoty stále věrohodně nepředpovídají. Další vysoká teplota se očekává zejména o víkendu. Slabší studená fronta přinese další bouřkovou činnost ve středu a také mírné snížení teploty. Stále teplé až zpočátku horké počasí očekává prognóza i na začátku dalšího týdne. Dlouhodobý odhad počasí hovoří o neustále klesající průměrné teplotě. Tato se dostane během druhé poloviny měsíce a na jeho konci na průměrné hodnoty a možná i podprůměrné. Avšak to jsme již ve vzdáleném období s nemožností přesnějšího odhadu vývoje teploty.