Prognózy počasíSezónní výhledy

Zima 2020/2021 bude opět mírná

Hodnocení článku

Zima 2020/2021 bude opět mírná, vyplývá to z mnohých předpovědí. Toto tvrzení mnohé asi nepotěší, ale bohužel si na tento fakt vlivem změny klimatu musíme zvyknout. Není to dobrá zpráva ani pro vláhové podmínky v následující vegetační sezóně. Je předčasné předpovídat, jak začne nové vegetační období. Nicméně se nyní již dlouhodobě prognózy shodují na tom, že zima 2020/2021 která nyní začala, bude opět teplá. Ta předpověď pravděpodobně více méně vyjde, jen samozřejmě nevíme jak se přesně bude počasí chovat v průběhu této dlouhé sezóny. Jinými slovy nevíme, jak budou hodnoty teploty a zejména srážek v čase i místě přesně rozloženy.

Teplejší počasí slibuje opět zejména model CFS, zima bude patrně opět mírná

Model CFS předpovídá poměrně vysoké kladné odchylky na všechny tři zimní měsíce. A to pro většinu Evropy, včetně té centrální. Jistotu prognózy uvádí poměrně vysokou. U předpovědi na jednotlivé měsíce vykazuje ale mnohem nižší jistotu. To, že bude prosinec teplý a také spíše sušší je již jisté. Uvádíme to v pravděpodobné předpovědi, v článku Prosinec 2020 bude sušší a teplejší. Model IRI se neshoduje s modelem CFS, slibuje v Evropy a to i ve střední části spíše průměrné počasí co do teploty. Kladné odchylky dává na sever a severovýchod Evropy. Na obrázcích 1 a 2 je zobrazena aktuální předpověď odchylky teploty na zimní období 2020/2021 podle modelů CFS a IRI. Nutno připomenout, že model CFS mnohem častěji aktualizuje své výstupy podle nových atmosférických podmínek (dat). Model IRI pouze jednou za měsíc, v tomto případě jde o výstup předpovědi z listopadu.

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Teplotní odchylky podle modelu CFS.

Obr. 1 Zima 2020/2021 bude opět mírná. Očekávané odchylky teploty vzduchu v Evropě na zimu 2020/2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Teplotní odchylky podle modelu IRI.

Obr. 2 Zima 2020/2021 bude opět mírná. Očekávané odchylky teploty vzduchu v Evropě (pravděpodobnost výskytu) na zimu 2020/2021 podle modelu IRI, zdroj: iri.columbia.edu

Zima by měla být bohužel také sušší

Nepříznivou zprávou je, že v nadcházející zimě slibují modely spíše nižší srážky než je běžné. A základní klimatické modely se shodují na záporných odchylkách. Ve střední Evropě slibuje model CFS průměrné až slabě podprůměrné počasí. A tento stav je způsoben zejména významněji srážkově podprůměrným prosincem. Další měsíce zimy a první měsíce roku 2021 ukazuje model srážkově spíše v normě či případně i slabě nad průměrem, avšak prozatím nikoli na našem území. Pro střední a severní či severovýchodní Evropu dává pro leden a únor 2021 četněji kladné odchylky. to by případně kompenzovalo sušší prosinec a také již listopad, poslední podzimní měsíc. Model IRI slibuje zimu také srážkově chudší a to pro četné oblasti Evropy, zejména pro jižní a střední část. A to včetně našeho území a okolí. Mapy jsou k dispozici opět níže, na obrázcích 3 a 4.

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Srážkové odchylky podle modelu CFS.

Obr. 3 Očekávané odchylky srážek od normálu na zimu 2020/2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Odchylky srážek podle modelu IRI.

Obr. 4 Zima 2020/2021 bude opět mírná. Očekávané odchylky srážek od normálu na zimu 2020/2021, zdroj: iri.columbia.edu

Mapy ukazují očekávané odchylky srážek od normálu po celou zimu podle dvou klimatických modelů. V případě obrázku 3 jde o model CFS a průměrné odchylky v mm/den, v případě obrázku 4 pak o pravděpodobnost výskytu kladných či záporných odchylek. Totéž platí pro teplotu v případě obrázků 1 a 2 v odstavci výše.

Mírná zima na severu a severovýchodě Evropy není dobrá

Podle obecné předpovědi chování čili převažujícího rázu počasí v zimě od serveru Accuweather by měl mít severovýchod Evropy mírnou zimu. Převažovat by tam měly tedy kladné odchylky teploty oproti normálu. to není dobrou zprávou. Pokud se dostatečně neprochladí sever a severovýchod, je malá pravděpodobnost, že by měla zima ve střední Evropě nějak významnější projevy. Naopak to znamená opět teplé proudění, převážně západní až severozápadní. Při inverzích teploty či krátce i jinde pak jižní či jihovýchodní. To jsou právě ty nejlepší cirkulace nahrávající v centrální Evropě právě teplé zimě. V severozápadní, západní, střední a poté i v jižní a jihovýchodní Evropy lze čekat občas bouřlivé počasí. U nás to znamená velké výkyvy a občasný vliv významných cyklon, postupujících z Atlantiku. Taková situace přinese pravděpodobně během zimy dostatek vlhkosti, ale také převážně teplejší vzduch.

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Předpověď převažujícího počasí podle Accuweather.

Obr. 5 Zima 2020/2021 bude opět mírná. Celkový výhled převažujícího počasí v zimě podle serveru AccuWeather, zdroj: accuweather.com

Závěrem lze konstatovat, že na základě všech hlavních klimatických prognóz, nic nenasvědčuje významné zimě v centrální Evropě. Naopak předpovědi se shodují, že zima 2020/2021 bude opět mírná a to v Evropě obecně. Zima 2020/2021 bude opět mírná, lze zatím předpokládat. Střídat by se mělo tedy chladnější počasí s přílivy teplého vzduchu. Také nelze opomenout možnost vzniku déletrvajících teplotních inverzí, kdy naopak na horách budou dny velmi teplé. Současně budou tedy vznikat rozdíly v teplotě a to nejen mezi horami a nížinami.

Reference

NOAA. CPC. NCEP. Online, 2020. Dostupné na CFSv2 Seasonal Climate Forecasts (noaa.gov).

IRI COLUMBIA. Our expertise. Climate. Forecasts. Online, 2020. Dostupné na IRI – International Research Institute for Climate and Society | Seasonal Climate Forecasts (columbia.edu).

ACCUWEATHER. News. AccuWeather’s 2020-2021 Europe winter forecast. Online, 2020. Dostupné na: AccuWeather’s 2020-2021 Europe winter forecast | AccuWeather.