Zima 2020/2021 bude opět mírná

Hodnocení článku

Zima 2020/2021 bude opět mírná, vyplývá to z mnohých předpovědí. Toto tvrzení mnohé asi nepotěší, ale bohužel si na tento fakt vlivem změny klimatu musíme zvyknout. Není to dobrá zpráva ani pro vláhové podmínky v následující vegetační sezóně. Je předčasné předpovídat, jak začne nové vegetační období. Nicméně se nyní již dlouhodobě prognózy shodují na tom, že zima 2020/2021 která nyní začala, bude opět teplá. Ta předpověď pravděpodobně více méně vyjde, jen samozřejmě nevíme jak se přesně bude počasí chovat v průběhu této dlouhé sezóny. Jinými slovy nevíme, jak budou hodnoty teploty a zejména srážek v čase i místě přesně rozloženy.

Teplejší počasí slibuje opět zejména model CFS

Model CFS předpovídá poměrně vysoké kladné odchylky na všechny tři zimní měsíce. A to pro většinu Evropy, včetně té centrální. Jistotu prognózy uvádí poměrně vysokou. U předpovědi na jednotlivé měsíce vykazuje ale mnohem nižší jistotu. To, že bude prosinec teplý a také spíše sušší je již jisté. Uvádíme to v pravděpodobné předpovědi, v článku Prosinec 2020 bude sušší a teplejší. Model IRI se neshoduje s modelem CFS, slibuje v Evropy a to i ve střední části spíše průměrné počasí co do teploty. Kladné odchylky dává na sever a severovýchod Evropy. Na obrázcích 1 a 2 je zobrazena aktuální předpověď odchylky teploty na zimní období 2020/2021 podle modelů CFS a IRI. Nutno připomenout, že model CFS mnohem častěji aktualizuje své výstupy podle nových atmosférických podmínek (dat). Model IRI pouze jednou za měsíc, v tomto případě jde o výstup předpovědi z listopadu.

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Teplotní odchylky podle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu v Evropě na zimu 2020/2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Teplotní odchylky podle modelu IRI.

Obr. 2 Očekávané odchylky teploty vzduchu v Evropě (pravděpodobnost výskytu) na zimu 2020/2021 podle modelu IRI, zdroj: iri.columbia.edu

Zima by měla být bohužel také sušší

Nepříznivou zprávou je, že v nadcházející zimě slibují modely spíše nižší srážky než je běžné. A základní klimatické modely se shodují na záporných odchylkách. Ve střední Evropě slibuje model CFS průměrné až slabě podprůměrné počasí. A tento stav je způsoben zejména významněji srážkově podprůměrným prosincem. Další měsíce zimy a první měsíce roku 2021 ukazuje model srážkově spíše v normě či případně i slabě nad průměrem, avšak prozatím nikoli na našem území. Pro střední a severní či severovýchodní Evropu dává pro leden a únor 2021 četněji kladné odchylky. to by případně kompenzovalo sušší prosinec a také již listopad, poslední podzimní měsíc. Model IRI slibuje zimu také srážkově chudší a to pro četné oblasti Evropy, zejména pro jižní a střední část. A to včetně našeho území a okolí. Mapy jsou k dispozici opět níže, na obrázcích 3 a 4.

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Srážkové odchylky podle modelu CFS.

Obr. 3 Očekávané odchylky srážek od normálu na zimu 2020/2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Odchylky srážek podle modelu IRI.

Obr. 4 Očekávané odchylky srážek od normálu na zimu 2020/2021, zdroj: iri.columbia.edu

Mapy ukazují očekávané odchylky srážek od normálu po celou zimu podle dvou klimatických modelů. V případě obrázku 3 jde o model CFS a průměrné odchylky v mm/den, v případě obrázku 4 pak o pravděpodobnost výskytu kladných či záporných odchylek. Totéž platí pro teplotu v případě obrázků 1 a 2 v odstavci výše.

Mírná zima na severu a severovýchodě Evropy není dobrá

Podle obecné předpovědi chování čili převažujícího rázu počasí v zimě od serveru AccuWeather by měl mít severovýchod Evropy mírnou zimu. Převažovat by tam měly tedy kladné odchylky teploty oproti normálu. to není dobrou zprávou. Pokud se dostatečně neprochladí sever a severovýchod, je malá pravděpodobnost, že by měla zima ve střední Evropě nějak významnější projevy. Naopak to znamená opět teplé proudění, převážně západní až severozápadní. Při inverzích teploty či krátce i jinde pak jižní či jihovýchodní. To jsou právě ty nejlepší cirkulace nahrávající v centrální Evropě právě teplé zimě. V severozápadní, západní, střední a poté i v jižní a jihovýchodní Evropy lze čekat občas bouřlivé počasí. U nás to znamená velké výkyvy a občasný vliv významných cyklon, postupujících z Atlantiku. Taková situace přinese pravděpodobně během zimy dostatek vlhkosti, ale také převážně teplejší vzduch.

Zima 2020/2021 bude opět mírná. Předpověď převažujícího počasí podle Accuweather.

Obr. 5 Celkový výhled převažujícího počasí v zimě podle serveru AccuWeather, zdroj: accuweather.com

Závěrem lze konstatovat, že na základě všech hlavních klimatických prognóz, nic nenasvědčuje významné zimě v centrální Evropě. Naopak předpovědi se shodují na typicky mírném průběhu zimy a to v Evropě obecně. Zima 2020/2021 bude opět mírná, lze zatím předpokládat. Střídat by se mělo tedy chladnější počasí s přílivy teplého vzduchu. Také nelze opomenout možnost vzniku déletrvajících teplotních inverzí, kdy naopak na horách budou dny velmi teplé. Současně budou tedy vznikat rozdíly v teplotě a to nejen mezi horami a nížinami.

Reference

NOAA. CPC. NCEP. Online, 2020. Dostupné na CFSv2 Seasonal Climate Forecasts (noaa.gov).

IRI COLUMBIA. Our expertise. Climate. Forecasts. Online, 2020. Dostupné na IRI – International Research Institute for Climate and Society | Seasonal Climate Forecasts (columbia.edu).

ACCUWEATHER. News. AccuWeather’s 2020-2021 Europe winter forecast. Online, 2020. Dostupné na: AccuWeather’s 2020-2021 Europe winter forecast | AccuWeather.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality