Zima možná přijde v březnu
Zima možná přijde v březnu, po tzv. “dovolené”. Tu si vzala ovšem hodnou dlouhou, neboť po polovině ledna došlo k oteplení po krátké zimní epizodě. Tehdy byla teplota krátce i podprůměrná. Od té doby je ovšem nadprůměrná a v určitých vlnách velmi teplého vzduchu dokonce vysoce nadprůměrná. I minulý týden byl velmi teplý, jak se předpokládalo. Teplota vzduchu na desítkách míst v ČR pokořila dosavadní rekordy a dosáhla v absolutním maximum v ČR několik desetin nad 17°C a to na jihu Čech. Ojediněle 14°C bylo včera na jihozápadě Čech. Teplejší počasí musíme čekat i tento týden, avšak bude opět o něco chladnější než ten předchozí. Stále ovšem zdaleka nepůjde o typickou teplotu pro druhou polovinu února. Jak bývá po takovémto průběhu počasí zvykem, zima poté přichází v březnu. Letos to je opět vysoce pravděpodobné.
Zima možná přijde v březnu, ale rozhodně tomu tak být nemusí
Obr. 1 Že se ochladí a zima přijde v březnu? Všechny modely toho názoru nejsou, odchylky teploty podle modelu ECMWF na týden 26.2. – 3.3.2024, zdroj: charts.ecmwf.com
V nadcházejících dnech do konce února se očekává pozvolné ochlazování. Tento týden nutno čekat nadprůměrný, v jeho závěru se mírně ochladí. Maxima teploty již by se měla udržet spíše pod 10°C. Minima teploty na konci týdne klesnou i mimo hory slabě pod nulu. Týden se očekává teplotně mírně nadprůměrný. Další, přelomový týden mezi únorem a březnem, by měl být chladnější. Vyšší teplota vzduchu by měla být minulostí. aktivita atlantického proudění bude v nejbližších dnech vysoká, což pozorujeme na očekávané synoptické situaci a predikovaném teplém a vlhčím počasí. Před koncem února se jeho aktivita ovšem sníží, což bude souviset s avizovaným ochlazením. Vývoj může být samozřejmě nakonec jiný, jak jsme se přesvědčili už během února. Podle současných předpokladů se takový vývoj ovšem jeví. A dlouhodobá klimatická předpověď odchylek teploty vzduchu na měsíc březen ochlazovací trend spíše potvrzuje.
Prognóza se v posledních dnech a týdnech více vyvinula a některé modely předpokládají sever a částečně střed Evropy chladnější. Pravděpodobně budou mít vpády studeného vzduchu od severu “volnou cestu” a aktivita Atlantiku bude mírnější. To můžeme předpokládat dle současných odhadů některých modelů. Jde ovšem o poměrně pravděpodobný vývoj. Tzv. “nevybouřená zima” se totiž ráda vrací. Jinými sovy, když panuje během ledna a poté po většinu nebo celý únor teplé počasí, poté dochází ke kompenzaci. Nastávají vhodné podmínky pro studenější proudění a to třeba až do poloviny dubna, samozřejmě úměrně klimatologickému normálu pro dané období. Nemůžeme si už totiž takové vpády představovat příliš jako celodenní mrazy se sněhem v nížinách. I když na jaře roku 2013 se vyskytl celodenní mráz i v nížinách ještě po 20. březnu, byť většinou v suchém vzduchu bez sněhové pokrývky.
Některé modely jsou s ochlazováním opatrnější. Minimálně u nás v Evropě střední. Příkladem je poměrně přesný model ECMWF a jeho předpověď na přelomový týden února a března prezentovaná na obrázku 1 výše. Ani březnové odchylky teploty nevidí nulové pro oblast střední Evropy. Shoda panuje na spíše teplotně normálním severu Evropy. Zde může být ještě velký vývoj, navzdory tomu, že model CFS ukazuje vysokou jistotu své prognózy.