Předpověď oblačnostiPředpověď teplotyPrognózy počasí

Babí léto potrvá zřejmě dlouho

Hodnocení článku

O víkendu to opravdu vypadalo, že začal podzim nejen astronomicky. Ale ještě teplé počasí končit opravdu nebude. Babí léto potrvá zřejmě dlouho, stejně jako trvalo studené počasí na jaře. Málo oblačnosti a celý týden prakticky bez srážek. Nicméně musíme připočíst místní ranní a dopolední mlhy, které vzhledem k očekávanému počasí v tomto období budou vznikat. Velmi nevýrazně ovlivní počasí u nás v tlakové výši slábnoucí studená fronta v závěru týdne. Do té doby můžeme počítat se slunečným a velmi teplým počasím. Noci máme na začátku týdne velmi studené, avšak během týdne se společně s přílivem teplého vzduchu od východu až jihovýchodu i v nočních hodinách oteplí. Přes den maxima teploty přesáhnou letních 25°C. Mírně se ochladí o víkendu, nicméně poté existuje varianta prognózy, že se letní počasí opět vrátí. Pravé babí léto by mohlo tedy pokračovat i na počátku října.

Babí léto potrvá zřejmě dlouho, vyplývá z některých variant předpovědi

Samozřejmě to nelze potvrdit, ale současná stabilní synoptická situace může přinést dosti dlouhé babí léto. Příliv teplého vzduchu od východu až jihovýchodu, za doprovodu vlivu tlakové výše nad střední Evropou. To jsou synoptické příčiny výskytu babího léta, samozřejmě za splnění období jeho výskytu na přelomu září a října. A toto všem splní situace v dalších dnech. Chladnější rána místy s mlhami, ale slunné dny s teplotou kolem letních 25°C. Takové počasí by mělo být maximálně s malým přerušením v několika dalších dnech.

Předpověď nad 5. den a obzvláště nad 7. den se samozřejmě více rozchází a existuje u ní více variant vývoje. Mezi těmito variantami mají numerické modely i tu, kdy potrvá teplé a slunné počasí i v příštím týdnu.

Babí léto potrvá zřejmě dlouho. Ensemble modelu GFS z 25.9.2023.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS, ukazující vysoce nadprůměrnou teplotu do víkendu a poté mírně nadprůměrnou teplotu, zdroj: wetterzentrale.de

Poslední prognózy numerických modelů prodlužují teplé období. jinými slovy prodlužují období nadprůměrné teploty, zpomalují pokles průměrné teploty a její návrat k hodnotám dlouhodobého normálu. Vypadá to tak s ohledem na uvedené, že babí léto potrvá zřejmě dlouho. Důležité zde zatím je to “zřejmě”. Jak moc, to zjistíme z dalšího vývoje prognóz počasí během tohoto týdne.

Maxima teploty v ČR dle aktuální předpovědi:

Út 26.9.: 23 až 27°C

St 27.9.: 23 až 27°C

Čt 28.9.: 23 až 27°C

Pá 29.9.: 24 až 28°C

So 30.9.: 20 až 24°C, na JV 26°C

Ne 1.10.: 20 až 24°C

Po 2.10.: 22 až 26°C

Út 3.10.: 21 až 25°C

St 4.10.: 19 až 23°C

Teplota vzduchu se bude následně snižovat, stále však půjde o mírně nadnormální hodnoty. Jde o vyhlídku maxim teploty podle teplejší varianty, kterou poslední běhy modelů spíše očekávají. Babí léto může trvat tedy dlouho.

I příští víkend možná 20°C. Slunečné podzimní počasí u vodní plochy.

Obr. 2 Tento pohled se nám bude naskýtat asi ještě několik dnů, jen toho listí na zemi a vodní hladině bude přibývat