Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 4. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 4. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Po dvou studených týdnech se očekává týden teplého počasí. Oteplení nad nulu se nevyhne ani horským polohám, kde se očekávají též kapalné srážky a tání sněhové pokrývky. Teplé počasí by mělo vydržet celý den, mírně se ochladí v jeho závěru. Avšak stále půjde o teplotně nadnormální počasí vůči průměru pro toto období. Zimní počasí mimo horské či vyšší polohy se neočekává.

Počasí na 4. týden 2024. Rozvodněná řeka po oblevě v zimě.

Týden: 22. až 28.1.2024

Předpověď

Po několika dnech studeného počasí, kdy teplota vzduchu zůstávala celé dny pod nulou nebo vystoupila jen velmi slabě nad bod mrazu se čeká změna. Teplota vzduchu vystoupí více nad nulu, vrátí se západní cirkulace s postupem systémů front. Po několika dnech bez srážek tedy přibude frontální oblačnosti a srážek. Současně se očekává také větrné počasí, vítr bude zejména od vyšších poloh i silný s nárazy. Teplota vzduchu se bude více střídat s tím, že převáží její vyšší a to nadprůměrné hodnoty pro konec ledna. Zpočátku týdne se vyskytnou od vyšších poloh i vydatnější srážky, které budou postupně kapalné. V důsledku toho a tání sněhu se očekává zvýšení hladin a průtoků zejména horských a podhorských toků. Avšak většinou nikoli na povodňové stupně. problémem bude při oteplování zpočátku týdne ledovka, která může být na SV/V země i silná.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -5 až -9°C, postupně 6 až 1°C a v závěru období 2 až -4°C
  • Nejvyšší teplota: 2 až 8°C, krátce 12°C
  • Průměrná teplota: 2 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, hory až 4045cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

V západním silném proudění se očekává rychlý postup systémů front spojených s nízkým tlakem vzduchu. Nad naším územím dojde tedy ke střídání vzduchových hmot v převážně teplejším a vlhkém západním až jihozápadním ke konci období až mírně severozápadním proudění.

Závěr: Počasí na 4. týden 2024

Počasí se změní v typický západní přenos teplejšího a vlhčího vzduchu, který je v převaze pro naše klima častější. Celá Evropa bude mít ale teplotně nadnormální počasí, příliv mrazivého vzduchu zeslábne i na samotném severu a severovýchodě kontinentu. Výhledově se zimou nepočítejme mimo hory či vyšší polohy ani v dalším týdnu. Půjde maximálně o velmi krátkodobá ochlazení bez stability studeného proudění.

TIP: Sledujte u nás podrobnou Předpověď na den v podobě všech důležitých prvků počasí pro naše území jako celek. Mapy numerických modelů najdete například na webu wxcharts.com, včetně meteogramů pro konkrétní lokalitu.