Předpověď srážekPrognózy počasí

Na horách spadne 50mm srážek

Hodnocení článku

Za den na horách spadne 50mm srážek a to během čtvrtka a v pátek. Srážky budou mít významný návětrný efekt při čerstvém západním až severozápadním proudění. Pokračovat budou ještě v pátek, kdy se čeká na návětří hor opět i 30mm srážek. V nižších nadmořských výškách půjde o slabší srážkovou činnost občasného charakteru. Zpočátku se bude jednat o déšť i na horách, postupně by mělo začít od vyšších poloh sněžit. V noci na sobotu začnou srážky slábnout a následně alespoň ty trvalejší a významnější ustávat. Na víkend se krátce ochladí, místní srážky budou od vyšších poloh a krátce již od 500m sněhové. Nicméně na počátku nového týdne se opět vrátí i do horských poloh déšť a případně napadaný nový sníh začne odtávat. Současně očekávané srážky zvýší průtoky vodních toků na horách a v podhůří krátce i na nižší povodňové stupně.

Za den na horách spadne 50mm srážek

Návětří hor může očekávat od čtvrtka trvalé a intenzivnější srážky, spadne jich tam až 50mm. Celkové úhrny srážek za období dvou až třech dnů se mohou opět blížit i 90mm, podobně jako v minulé významné srážkové epizodě. Ta se odehrála na našem území na konci první únorové dekády. Nyní nás čeká tedy na začátku poslední dekády další srážkově významná událost. Srážkové úhrny by se však měly více lišit mezi horskými a nížinnými oblastmi. V nížinách půjde někde i o slabé nevyznané srážky. Podmračené počasí ale čekáme téměř do konce týdne. Zcela zataženo nás na obloze nad naším územím provede zítřkem i celým pátkem. Od vyšších poloh budou z této zatažené oblohy trvale vypadávat srážky, jak bylo řečeno různého skupenství.

Na horách spadne 50mm srážek. Akumulace srážek za 48h do 24.2.2024 7h.

Obr. 1 Akumulace srážek na dva dny do 24.2.2024 7h, zdroj: pivotalweather.com

Horské a podhorské toky zejména na jihozápadě a severovýchodě Čech. Ale také ostatní toky v nasyceném území severních a východních Čech mohou v reakci na vydatné srážky spíše krátce dosáhnout povodňových stavů. Na srážky zareagují během čtvrtka a zejména pak v noci na pátek a v pátek. Největší vzestupy hladiny toků se očekávají v povodí horní Vltavy, zdrojnic Otavy, v povodí Radbuzy a Úhlavy. Dále v povodí horního Labe, Úpy, Metuje a Divoké Orlice. Ze toky dosáhnou podle současných výpočtů 1.SPA a ojediněle i 2.SPA. vzhledem k tomu, že hydrologická předpověď je silně závislá na nejisté předpovědi rozložení vydatných srážek, vždy se značně upřesňuje.