Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 8. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 8. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Stále stejné počasí a pořekadlo “únor bílý, pole sílí” se mnohde neuplatní ani ve vyšších polohách. Takový čekáme poslední čistě únorový týden ohledně počasí u nás. Srážky se objeví častěji než v týdnu minulém, průběžně. Jejich skupenství se bude měnit od vyšších poloh, jinde půjde o srážky kapalné. Mírně by se mělo ochladit v závěru týdne, ale nikoli zásadně.

Počasí na 8. týden 2024. Drobný potok v lese v zimě.

Týden: 19. až 25.2.2024

Předpověď

Spíše hodně oblačné počasí a průběžně se srážkami. Jejich skupenství se bude měnit spíše od horských poloh, kde se očekává během druhé poloviny týdne i sněžení. Ale nutno čekat hodně proměnlivé počasí. Teplota vzduchu se bude střídat typicky v západní cirkulaci při přechodu jednotlivých systémů front. Tím se bude střídat tedy i skupenství srážek zejména na horách či případně od vyšších poloh. Jinde by sněžit nemělo.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C, na konci 4 až -2°C
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C
  • Průměrná teplota: 5 až 8°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 1030mm (ojediněle méně), hory až 45mm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.

Synoptická situace

Přes naše území nutno čekat postup četných systémů front v západním přenosu vzduchových hmot. Očekávat lze tedy střídání jednotlivých druhů vzduchových mas s tím, že převáží teplejší proudění. Jen krátce dojde k přílivu o něco chladnějšího vzduchu a to zejména na konci týdne.

Závěr: Počasí na 8. týden 2024

Týden přinese typické západní proudění, které v centru Evropy převažuje už několik týdnů. Zimní ráz počasí se čeká jen na horách a i tam dojde krátce k oteplení. Tzv. aktivita Atlantiku přetrvá, očekává se tedy teplé a vlhčí počasí. Hydrologická situace bude tedy i nadále dobrá i vzhledem k období. Srážky budou doplňovat půdní vláhu i zásoby podzemních vod. Vlivem výskytu vydatnějších srážek mohou zakolísat zejména toky na S/SV/V území avšak patrně bez dosažení povodňových stavů.

TIP: Náš grafický plus textový Výhled na týden s aktualizací očekávaného vývoje počasí na dalších sedm dní. Mapy numerických modelů najdete například na tropicaltidbits.com.