Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 18. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 18. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. První květnový týden přinese sušší a častěji méně oblačné počasí. Po teplém prvním dnu týdne a zároveň měsíce se dostaví ochlazení. Opětovně se vrátí studené severozápadní proudění. Zejména v polovině týdne při zmenšené oblačnosti se vyskytne noční a ranní mráz včetně nížin. Další ochlazení slibují numerické modely i na konec týdne. Vypadá to, že ani tam se neobejdeme bez ranních mrazů či minimálně četných mrazíků. Ochlazení bude znát i na odpoledních maximech teploty.

Počasí na 18. týden 2023. Rozkvetlý keř.

Týden: 1. až 7.5.2023

Předpověď

Hodně oblaků přinese studená fronta přecházející přes ČR v úterý. První den týdne očekávejme nejvyšší teplotu, místy dosahující či slabě přesahující 20°C. Ráno nutno čekat ale zimu vlivem vyjasnění či pouze malé oblačnosti. Objeví se přízemní mráz. S větší oblačností se přechodně oteplí, na frontě se vyskytnou místy srážky. Hlavní změnou bude ovšem snížení teploty. Ve středu se opět objeví přízemní mráz, ojediněle i mráz ve výšce dvou metrů nad povrchem. Odpoledne teplota většinou nedosáhne ani 15°C.

Po opětovně velmi krátkém oteplení nás čeká během dalšího prodlouženého víkendu ochlazení a to podle všeho významnější než na počátku týdne. V ranních minimech bude mrznout na četných místech a tento mráz může být zničující pro další vegetaci, která je rozvinuta nebo se rozvine během krátce teplejšího a slunného období v nejbližší době. Maxima přes den budou též nízká, zůstanou pravděpodobně pouze mírně nad 10°C. Noční teplota bude silně záviset na oblačnosti.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až -2°C a na konci období 3 až -3°C, při velké oblačnosti 6°C
  • Nejvyšší teplota: 10 až 15°C, první den 21°C, v závěru období krátce i kolem 11°C
  • Průměrná teplota: 7 až 10°C, odchylka období: mírně podprůměrné
  • Celkové srážky: 0 až 5mm, na J/V místy 1520mm, odchylka období: mírně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Počasí na 18. týden 2023

Přechodný příliv teplého vzduchu ukončí během noci na úterý a v úterý studená fronta postupující od severozápadu. Po jejím přechodu se obnoví příliv studeného vzduchu. V další tlakové výši k nám pronikne na konci pracovní části týdne opět krátce teplejší vzduch. Tento příliv ukončí přechod další studené fronty pravděpodobně v noci na sobotu.

TIP: Sledujete Předpověď teploty v podobě map numerických modelů na naší stránce. Předpovědní mapy a grafy najdete například na stránce wetterzentrale.de.