Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zimu vystřídá postupně opět léto

Hodnocení článku

Po nezvykle teplém až horkém počasí z první dekády dubna přišlo extrémní ochlazení. Do četných nadmořských výšek pak i zimní počasí s vydatnějším sněžením, noční mráz okusily i nejnižší polohy. Včera bylo v údolích na Šumavě pod -15°C, v nižších polohách klesla teplota k -4°C a v jedné z nejníže položených oblastí bylo téměř -6°C. V polabských Doksanech ukázal teploměr -5.7°C, v Kopistech -5.3°C či Tušimicích -4.8°C. Nemrzlo jen na jihu Moravy díky velké oblačnosti. Počasí nám chce dokázat, že se umí razantně změnit zpět během dalších několika dnů. Ještě do konce týdne maxima teploty mírně překročí 20°C, byť v pátek bude teplota maximálně na 15°C. Příští týden by se mělo ovšem vrátit léto, týden vypadá opět teplotně mírně až významněji nadprůměrný. Několik dnů teplota dosáhne nebo i lehce přesáhne letních 25°C. Letní tak bude i první Máj, tedy střední sváteční den.

Zimu vystřídá postupně opět léto. Jasné slunečné počasí na jaře.

Zimu vystřídá postupně léto, počasí se očekává opět často slunečné.

Zimu vystřídá postupně opět léto, to je změna klimatu

Zejména v období počátku jara před začátkem té hlavní teplé části roku se počasí značně střídá. To je zcela běžné, jen s postupující změnou klimatu musíme počítat s tím, že tyto výkyvy budou významnější. První tropický den na začátku dubna asi každého utvrdil, že oteplování Země tedy probíhá. Současné studené počasí patrně vyvolává velkou nejistotu, zda tomu je. Ale skutečně je, protože tyto výkyvy jsou změnou klimatu, tedy jinými slovy projevy globálního oteplování planety. Delší období jako celek vychází teplotně nadnormálně a to v globálu, stále a také zrychluje. U nás tedy přijde další kompenzace a to tentokrát studeného dvoutýdenního období. Příští týden se čeká vyšší teplota než by na přelomu dubna a května měla být. Ovšem na četných místech už mráz poškodil, co mohl.

Jak se bude teplota v denních maximech zvyšovat, aneb zimu vystřídá opět léto:

Čt 25.4.: 6 až 10°C, na JV 12°C

Pá 26.4.: 12 až 16°C

So 27.4.: 16 až 20°C

Ne 28.4.: 18 až 22°C

Po 29.4.: 20 až 24°C

Út 30.4.: 22 až 26°C

Zimu tak doslova vystřídá postupně opět léto. Noční teplota ještě zítra a v pátek klesne pod nulu i v nížinách. Vlivem zmenšení oblačnosti se většinou dostane z důvodu intenzivního ochlazování k -3°C, ojediněle níže. Od soboty již mrznout nebude, avšak samozřejmě po nadprůměrně teplém období může dojít k dalšímu zásadnímu ochlazení cca do poloviny května ranní mráz nevylučujme.