Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zítra v noci až -3°C

Hodnocení článku

Zítra v noci bude jako jediný den tento týden četněji mrznout. Mráz může poškodit rozkvetlé stromy, které ještě nepoškodil mráz ze začátku týdne minulého. Též může poškodit první vzešlé plodiny, proto je nutné tyto před ním ochránit. Zmenšená oblačnost bude hlavním podpůrným faktorem pro významné snížení teploty právě v noci na zítřek. Dnes v noci převážilo více oblačné počasí, při delším vyjasnění nebylo možné vyloučit přízemní mráz či i slabý mráz ve dvou metrové výšce. Od dnešního večera však bude na většině území jasno a to po celou noc na zítřek. Současně se utiší vítr a zároveň k nám ještě proniká studenější vzduch. Tento se stočí na teplý právě zítra během dne, kdy zaznamenáme o poznání vyšší teplotu než dnes. A rozdíl mezi ranním minimem a denním maximem bude větší.

Zítra v noci na většině území mráz

Zítra v noci až -3°C. Předpověď minima teploty vzduchu na 26.3.2024 podle modelu Aladin.Obr. 1 Minima teploty na 26.3.2024 dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Dnes máme nejstudenější den nejen tohoto, ale patrně i dalšího, týdne. A zítra bude možné hovořit shodně o noci a ránu. Teplota vzduchu klesne na 1 až -3°C nejčastěji, nebude tak mnoho míst, kde by teplota neklesla alespoň na 0°C. I když zůstane slabě nad nulou, přízemní mráz se vyskytne vždy. Oblačnost ani rychlejší proudění mu bránit nebudou. Nejtepleji by mělo být typicky na jižní Moravě, tam by ta teplota měla zůstat na 1°C. Míst, kde se tak stane i jinde příliš nebude. Budou to lokální oblasti, kde může zahrát roli některý z faktorů ovlivňující radiační vychládání povrchu či ochlazování okolního vzduchu. Připomeňte si v článku Tepelná bilance a radiační ochlazování, o co přesně jde.

Odpolední maxima teploty vystoupí zítra už k 16°C, dnes se udrží na 10°C nejčastěji v maximu, mnohde i pod touto hodnotou. Středeční a čtvrteční ráno budou teplejší zejména ve východní části republiky. Tam se již prosadí teplé proudění od jihovýchodu. Na jihozápadě či západě země bude klesat teplota až ke 2°C a objeví se zejména ve středu přízemní mráz. Ve čtvrtek dojde ke zvětšení oblačnosti a výskytu místních srážek. Vzhledem k vyšší teplotě může jít i o slabé bouřky. V dalších dnech bude noční teplota klesat spíše slabě pod 10°C, roli zahraje opět případné zmenšení oblačnosti. Oblaků se čeká ale o něco více než zítra a ve středu. Samozřejmě sluneční svit čekejme také. Vedle toho na oteplení zapracuje příliv teplého vzduchu a teplota přesáhne i mírně nejen 20°C, ale i 22°C. Bude opět připomínat pozdější jarní období, očekává se stran průměrné teploty ve výšce i 12°C nad normálem pro přelom března a dubna. Podrobnější předpověď maxim teploty na svátky jara se dočtete v některém dalším článku během týdne.