Zvlněné frontální rozhraní nás vyvede z omylu

Hodnocení článku

Zvlněné frontální rozhraní nás vyvede doslova z omylu, když přinese citelné snížení teploty ze současných vysoce nadprůměrných hodnot. Samozřejmě současná teplota neodpovídá aktuálnímu ročnímu období. Teplota opět včera přesáhla 20°C a ojediněle se přiblížila 22°C, za tyto hodnoty by se nemusel mlhy stydět ani květen. Teplota byla včera nadprůměrná na mnohých místech i o 12°C. Odchylka teploty se dnes již snižuje a zítra bude tento trend pokračovat. Teplotu vzduchu srovná přechod zvlněného frontálního rozhraní spojeného s cyklonou. Nízký tlak vzduchu určí počasí u nás i v dalších dnech. Příliv studeného vzduchu bude dále zesilovat a postupně se tedy včetně nížin dostaneme do rázu počasí odpovídajícího zimě. Jinými slovy ani v únoru nebylo příliš dnů, kdy bychom podobnou teplotu naměřili. Naopak začátek března byl velmi studený. Další informace a srovnání najdete v dalších kapitolách textu.

Z 21°C do mrazu ve vegetačním období

Zvlněné frontální rozhraní. Odchylky teploty na 28.3.2022.

Obr. 1a Odchylky teploty vzduchu na 28.3.2022 – model GFS, zdroj: pivotalweather.com

Zvlněné frontální rozhraní. Odchylky teploty na 2.4.2022.

Obr. 1b Odchylky teploty vzduchu na 2.4.2022 – model GFS, zdroj: pivotalweather.com

Pondělní den byl jedním z nejteplejších za celý březen. Podobně teplo a to v maximu ještě o něco tepleji bylo minulou středu, kdy naměřily některé stanice na východě Čech a jihu Moravy 22°C. Nyní se teplota skutečně hodně sníží a ke konci týdne dojde na noční mráz. Vzhledem k tomu, že v pátek začne duben a tím i vegetační sezóna, půjde o pro vegetaci nebezpečný mráz ve vegetačním období. Právě výskyt několika slunných dnů s vysokou teplotou vzduchu a následné citelné ochlazení včetně mrazu. Jde o problematický a negativní vývoj počasí na počátku jara v posledních letech. Souvisí s tím, že se potýkáme se změnou a celkovou rozkolísaností klimatu.

Do budoucna si ovšem na tento trend musíme spíše zvyknout. Jaro nebude totiž takové, jak jsme ho znali. téměř vymizí, neboť se v období jara často vystřídá téměř letní teplota se zimní. Postupem času se během jara tyto výkyvy ustálí a převáží již rovnou vysoká teplota podobná létu. Tento trend vidíme již dnes. Letos máme zářný příklad tohoto pro vegetaci negativního vývoje počasí. Teplota vzduchu se v ČR znatelně sníží během středy, kdy přejde naše území zmíněné zvlněné frontální rozhraní směrem k jihovýchodu. Od severozápadu až severu k nám pronikne studený až velmi studený vzduch. Tento příliv ke konci týdne ještě zesílí. Již v pátek ráno čekáváme i mimo vyšší polohy místy mráz. O víkendu tento ještě zesílí a vyskytne se na celém území. Celkově se střední Evropa i okolí promění na studené počasí.

Odchylky teploty až +12°C se změní na odchylky i -12°C. Jak moc by mělo mrznout?

O víkendu při menší oblačnosti poměrně hodně. V případě srážek půjde o sníh i v nížinách vlivem výskytu mrazivého vzduchu ve výšce. Od středních poloh napadne sníh. Teplota klesne v pátek na 2 až -3°C, o víkendu na -2 až -7°C a na sněhu i níže. Jde o teplotu mimo hory. Denní maxima se zastaví od pátku do neděle v rozmezí 0 až 5°C nejčastěji. Takže studené proudění pocítíme i přes den. Po slunných a teplých dnech půjde o dosti nepříjemnou změnu počasí. Byť přichází tento zlom v období aprílu a první duben očekáváme zrovna hodně studený, tak jde o reálnou předpověď a nikoli o tradiční žert. Teplota klesne pod dlouhodobý normál a záporné odchylky teploty by měly dosáhnout i 10 až 12°C, tedy shodných hodnot jako v minulých dnech v kladné podobě.

Příčinou ochlazení bude přechod významného zvlněného rozhraní (obr. 2) přes celou severovýchodní a východní i střední Evropu. Toto rozhraní je spojeno s nízkým tlakem vzduchu, který se nad centrální Evropou udrží. Vystřídá tak rozsáhlou a stabilní, zpočátku dosti mohutnou, tlakovou výši. Tato přinášela týdny téměř bez přestávky slunné a suché počasí, v posledních dnech teplotně nadnormální s přílivem teplého vzduchu od jihovýchodu. Tomuto učiní konec právě popsaný vývoj očekávané situace.

Obr. 2 Synoptická situace na 30.3.2022, zdroj: chmi.cz

Zvlněné frontální rozhraní nás tedy vyvede z omylu, že aktuálním obdobím je podle teploty konec dubna nebo začátek května a že takovéto počasí už stabilně zůstane.

V únoru mrzlo v nížinách jen výjimečně

V souvislosti s převažující synoptickou situací se letošní únor vyznačovat naprosto ne zimním počasím. Vlivem často čerstvého větru a také velké oblačnosti nemrzlo ani v nočních hodinách. Přes den se studené proudění prosadilo také výjimečně. Jen začátek a poté února přinesli teplotu do 4-6°C, to se příliš neprosazovalo západní až jihozápadní proudění. Převládlo naopak studené severozápadní proudění. Jinak po většinu měsíce byla zaznamenána vyšší, případně na toto období i velmi vysoká teplota. Tak například maximum teploty nižší než 5°C bylo v Praze dle našeho měření zaznamenáno pouze ve dvou dnech.

Jak studeně začal březen, tak také skončí. Vývoj počasí máme tedy období co do teploty, ohledně celkové synoptické situace šlo o specifikum dlouhodobě stabilní anticyklonální situace se suchým počasím, kolem poloviny až současné doby i velmi teplým. Studené počasí se přenese do dubna, takže i tento měsíc začne zimou s podprůměrnou teplotou vzduchu. Jak bude pokračovat? Toť otázka, něco obecného nám nastíní měsíční výhled počasí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality