Předpověď teplotyPrognózy počasí

Zvlněné frontální rozhraní nás vyvede z omylu

Hodnocení článku

Zvlněné frontální rozhraní nás vyvede doslova z omylu, když přinese citelné snížení teploty ze současných vysoce nadprůměrných hodnot. Samozřejmě současná teplota neodpovídá aktuálnímu ročnímu období. Teplota opět včera přesáhla 20°C a ojediněle se přiblížila 22°C, za tyto hodnoty by se nemusel mlhy stydět ani květen. Teplota byla včera nadprůměrná na mnohých místech i o 12°C. Odchylka teploty se dnes již snižuje a zítra bude tento trend pokračovat. Zvlněné frontální rozhraní spojené s cyklonou srovná teplotu. Nízký tlak vzduchu určí počasí u nás i v dalších dnech. Příliv studeného vzduchu bude dále zesilovat a postupně se tedy včetně nížin dostaneme do rázu počasí odpovídajícího zimě. Jinými slovy ani v únoru nebylo příliš dnů, kdy bychom podobnou teplotu naměřili. Naopak začátek března byl velmi studený. Další informace a srovnání najdete v dalších kapitolách textu.

Z 21°C do mrazu ve vegetačním období, zvlněné frontální rozhraní nás vevede z omylu

Zvlněné frontální rozhraní. Odchylky teploty na 28.3.2022.

Obr. 1a Odchylky teploty vzduchu na 28.3.2022 – model GFS, zdroj: pivotalweather.com

Zvlněné frontální rozhraní. Odchylky teploty na 2.4.2022.

Obr. 1b Zvlněné frontální rozhraní přinese zásadní ochlazení. Odchylky teploty vzduchu na 2.4.2022 – model GFS, zdroj: pivotalweather.com

Pondělní den byl jedním z nejteplejších za celý březen. Podobně teplo a to v maximu ještě o něco tepleji bylo minulou středu, kdy naměřily některé stanice na východě Čech a jihu Moravy 22°C. Nyní se teplota skutečně hodně sníží a ke konci týdne dojde na noční mráz. Vzhledem k tomu, že v pátek začne duben a tím i vegetační sezóna, půjde o pro vegetaci nebezpečný mráz ve vegetačním období. Právě výskyt několika slunných dnů s vysokou teplotou vzduchu a následné citelné ochlazení včetně mrazu. Jde o problematický a negativní vývoj počasí na počátku jara v posledních letech. Souvisí s tím, že se potýkáme se změnou a celkovou rozkolísaností klimatu.

Do budoucna si ovšem na tento trend musíme spíše zvyknout. Jaro nebude totiž takové, jak jsme ho znali. téměř vymizí, neboť se v období jara často vystřídá téměř letní teplota se zimní. Postupem času se během jara tyto výkyvy ustálí a převáží již rovnou vysoká teplota podobná létu. Tento trend vidíme již dnes. Letos máme zářný příklad tohoto pro vegetaci negativního vývoje počasí. Teplota vzduchu se v ČR znatelně sníží během středy, kdy přejde naše území zmíněné zvlněné frontální rozhraní směrem k jihovýchodu. Od severozápadu až severu k nám pronikne studený až velmi studený vzduch. Tento příliv ke konci týdne ještě zesílí. Již v pátek ráno čekáváme i mimo vyšší polohy místy mráz. O víkendu tento ještě zesílí a vyskytne se na celém území. Celkově se střední Evropa i okolí promění na studené počasí.

Odchylky teploty až +12°C se změní na odchylky i -12°C. Jak moc by mělo mrznout?

O víkendu při menší oblačnosti poměrně hodně. V případě srážek půjde o sníh i v nížinách vlivem výskytu mrazivého vzduchu ve výšce. Od středních poloh napadne sníh. Teplota klesne v pátek na 2 až -3°C, o víkendu na -2 až -7°C a na sněhu i níže. Jde o teplotu mimo hory. Denní maxima se zastaví od pátku do neděle v rozmezí 0 až 5°C nejčastěji. Takže studené proudění pocítíme i přes den. Po slunných a teplých dnech půjde o dosti nepříjemnou změnu počasí. Byť přichází tento zlom v období aprílu a první duben očekáváme zrovna hodně studený, tak jde o reálnou předpověď a nikoli o tradiční žert. Teplota klesne pod dlouhodobý normál a záporné odchylky teploty by měly dosáhnout i 10 až 12°C, tedy shodných hodnot jako v minulých dnech v kladné podobě.

Příčinou ochlazení bude přechod významného zvlněného rozhraní (obr. 2) přes celou severovýchodní a východní i střední Evropu. Toto rozhraní je spojeno s nízkým tlakem vzduchu, který se nad centrální Evropou udrží. Vystřídá tak rozsáhlou a stabilní, zpočátku dosti mohutnou, tlakovou výši. Tato přinášela týdny téměř bez přestávky slunné a suché počasí, v posledních dnech teplotně nadnormální s přílivem teplého vzduchu od jihovýchodu. Tomuto učiní konec právě popsaný vývoj očekávané situace.

Obr. 2 Zvlněné frontální rozhraní, jeho poloha a synoptická situace na 30.3.2022, zdroj: chmi.cz

Zvlněné frontální rozhraní nás tedy vyvede z omylu, že aktuálním obdobím je podle teploty konec dubna nebo začátek května a že takovéto počasí už stabilně zůstane.

V únoru mrzlo v nížinách jen výjimečně

V souvislosti s převažující synoptickou situací se letošní únor vyznačovat naprosto ne zimním počasím. Vlivem často čerstvého větru a také velké oblačnosti nemrzlo ani v nočních hodinách. Přes den se studené proudění prosadilo také výjimečně. Jen začátek a poté února přinesli teplotu do 4-6°C, to se příliš neprosazovalo západní až jihozápadní proudění. Převládlo naopak studené severozápadní proudění. Jinak po většinu měsíce byla zaznamenána vyšší, případně na toto období i velmi vysoká teplota. Tak například maximum teploty nižší než 5°C bylo v Praze dle našeho měření zaznamenáno pouze ve dvou dnech.

Jak studeně začal březen, tak také skončí. Zvlněné frontální rozhraní přinese velkou změnu. Vývoj počasí máme tedy ohledně teploty ve vztahu k období velmi teplý. Příčinou je stabilní anticyklonální situace. Nyní nás čeká razantní změna. Studené počasí se přenese i do dubna, takže i tento měsíc začne zimou s podprůměrnou teplotou vzduchu. Jak bude pokračovat? Toť otázka, něco obecného nám nastíní měsíční výhled počasí.