Prognózy počasíTýdenní výhledy

Z jara zpět do zimy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás citelné ochlazení, vrátíme se z jara zpět do zimy a opět se vyskytnou noční mrazy. To významně negativně ovlivní po tradičně prvním významně teplém počasí roku rozkvetlé ovocné stromy v nížinách. Nutno se opět připravit na škody v zahradnictví a zemědělství. Po dlouhé době se objeví srážky. Srážková činnost doprovodí zejména teplotní změnu, která se odehraje podle nových prognóz v polovině týdne, tedy během středy. Přelom března a dubna tak očekávejme velmi studený, z vysoce nadprůměrné teploty se dostaneme do jejích podprůměrných hodnot. Nastane doslova přechod z jara zpět do zimy.

Týden 28.3. až 3.4.2022

Předpověď

Z jara zpět do zimy. Zasněžení keře v březnu.

Z jara zpět do zimy, opět se objeví noční mráz i v nížinách.

Málo oblačnosti a to převážně jasno vydrží už jen v prvním dnu týdne a s tím souvisí s významně teplé počasí. Příliv teplého vzduchu vyvrcholí do ČR v pondělí, kdy maxima teploty dosáhnou i hodnot kolem 21°C. Na některých místech se tedy opět dočkáme o něco vyšší teploty a i rekordní teploty pro tento den. V úterý očekáváme již velkou oblačnost, přidají se srážky na významném frontálním rozhraní. Za ním k nám začne pronikat významněji studený vzduch od severozápadu až severu. Takže od poloviny týdne čekejme během středy postupně zimní teplotu, počasí se tak otočí doslova zpět do zimy.

Oproti pondělnímu dni a i těm uplynulým půjde o významnou změnu počasí, kterou bylo možné očekávat. Další dny týdne přinesou studené počasí s nočním mrazem včetně nížin. Samozřejmě hodně bude záležet na oblačnosti. Pokud se tato zmenší, určitě nutno počítat s tím, že teplota klesne během noci více pod bod mrazu. To poškodí v nižších nadmořských výškách rozkvetlé ovocné stromy, případně plodiny na polích. Zde nutno plodiny před mrazem tradičně chránit. U stromů či případně keřů je to obtížnější, avšak při snaze zachránit nějakou úrodu nebude od věci se o nějakou ochranu též pokusit. Do konce týdne převáží více oblačné počasí a místy srážky.

Srážky nutno čekat během středy od severozápadu nad 500m, postupně nad 300m sněhové či smíšené. Od vyšších poloh napadne nový sníh, krátce nutno čekat sníh i v polohách středních. Smíšené nebo sněhové či případně v podobě sněhové krupice očekáváme srážky na konci týdne i v nejnižších nadmořských výškách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 2°C, po polovině týdne 4 až -1°C a postupně při malé oblačnosti -5°C
  • Nejvyšší teplota: 16 až 21°C, postupně od SZ 4 až 9°C, v závěru týdne 2 až 7°C
  • Průměrná teplota: 3 až 8°C, odchylka období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 515mm, hory až 25mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Z jara zpět do zimy

Vysoký tlak vzduchu se během první poloviny týdne odsune k západu až jihozápadu, zeslábne a ztratí vliv na počasí u nás. Tento převezme nízký tlak vzduchu a frontální rozhraní s ním spojené. Před ním k nám v pondělí vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Od severozápadu se během první poloviny týdne projeví přechod frontálního rozhraní, za nímž k nám během středy pronikne studený vzduch od severozápadu. Počasí se tedy překlopí zpět do zimy. Ve znamení vlhčího a studeného proudění bude i zbytek týdne.

Po dlouhém slunném, suchém a v posledních dvou týdnech teplotně nadprůměrném počasí přichází v počasí zlom. Dojde ke kompenzaci tohoto teplého a také suchého období, kdy z jara půjdeme zpět do zimy. Srážková činnost začne být častější a teplota se značně sníží. Můžeme tedy čekat doplnění srážkového a vláhového deficitu ve svrchní vrstvě půdy a k výskytu dnů s minimálním či žádným výparem. Od středních poloh postupně napadne nový sníh, zde se čeká tedy změna doslova do zimy.

TIP: Sledujte stránku Předpověď srážek, včetně akumulací srážek na více dní pak stránku Výhled srážek. Pro informace o výšce hranice sněžení doporučujeme stránku wetter3.de.