Prognózy počasíTýdenní výhledy

Z jara zpět do zimy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás citelné ochlazení, vrátíme se z jara zpět do zimy a opět se vyskytnou noční mrazy. To významně negativně ovlivní po tradičně prvním významně teplém počasí roku rozkvetlé ovocné stromy v nížinách. Nutno se opět připravit na škody v zahradnictví a zemědělství. Po dlouhé době se objeví srážky. Srážková činnost doprovodí zejména teplotní změnu, která se odehraje podle nových prognóz v polovině týdne, tedy během středy. Přelom března a dubna tak očekávejme velmi studený, z vysoce nadprůměrné teploty se dostaneme do jejích podprůměrných hodnot.

Týden 28.3. až 3.4.2022

Předpověď

Málo oblačnosti a to převážně jasno vydrží už jen v prvním dnu týdne a s tím souvisí s významně teplé počasí. Příliv teplého vzduchu vyvrcholí do ČR v pondělí, kdy maxima teploty dosáhnou i hodnot kolem 21°C. Na některých místech se tedy opět dočkáme o něco vyšší teploty a i rekordní teploty pro tento den. V úterý očekáváme již velkou oblačnost, přidají se srážky na významném frontálním rozhraní. Za ním k nám začne pronikat významněji studený vzduch od severozápadu až severu. Takže od poloviny týdne čekejme během středy postupně zimní teplotu.

Oproti pondělnímu dni a i těm uplynulým půjde o významnou změnu počasí, kterou bylo možné očekávat. Další dny týdne přinesou studené počasí s nočním mrazem včetně nížin. Samozřejmě hodně bude záležet na oblačnosti. Pokud se tato zmenší, určitě nutno počítat s tím, že teplota klesne během noci více pod bod mrazu. To poškodí v nižších nadmořských výškách rozkvetlé ovocné stromy, případně plodiny na polích. Zde nutno plodiny před mrazem tradičně chránit. U stromů či případně keřů je to obtížnější, avšak při snaze zachránit nějakou úrodu nebude od věci se o nějakou ochranu též pokusit. Do konce týdne převáží více oblačné počasí a místy srážky.

Srážky nutno čekat během středy od severozápadu nad 500m, postupně nad 300m sněhové či smíšené. Od vyšších poloh napadne nový sníh, krátce nutno čekat sníh i v polohách středních. Smíšené nebo sněhové či případně v podobě sněhové krupice očekáváme srážky na konci týdne i v nejnižších nadmořských výškách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 8 až 2°C, po polovině týdne 4 až -1°C a postupně při malé oblačnosti -5°C
  • Nejvyšší teplota: 16 až 21°C, postupně od SZ 4 až 9°C, v závěru týdne 2 až 7°C
  • Průměrná teplota: 3 až 8°C, odchylka období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 515mm, hory až 25mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu se během první poloviny týdne odsune k západu až jihozápadu, zeslábne a ztratí vliv na počasí u nás. Tento převezme nízký tlak vzduchu a frontální rozhraní s ním spojené. Před ním k nám v pondělí vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihovýchodu. Od severozápadu se během první poloviny týdne projeví přechod frontálního rozhraní, za nímž k nám během středy pronikne studený vzduch od severozápadu. Ve znamení vlhčího a studeného proudění bude i zbytek týdne.

Po dlouhém slunném, suchém a v posledních dvou týdnech teplotně nadprůměrném počasí přichází v počasí zlom. Dojde ke kompenzaci tohoto teplého a také suchého období. Srážková činnost začne být častější a teplota se značně sníží. Můžeme tedy čekat doplnění srážkového a vláhového deficitu ve svrchní vrstvě půdy a k výskytu dnů s minimálním či žádným výparem. Od středních poloh postupně napadne nový sníh.

TIP: Sledujte stránku Předpověď srážek, včetně akumulací srážek na více dní pak stránku Výhled srážek. Pro informace o výšce hranice sněžení doporučujeme stránku wetter3.de.