PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Astronomické jaro začne citelným ochlazením

Hodnocení článku

To, že březnové počasí dokáže být velmi teplé ale rázem i velmi studené, je známo. Právě nyní nás čeká významná teplotní změna. V současných dnech nás počasí láká jarní teplotou a současně také několika dny slunečného počasí. O tom, že je teprve březen a je třeba zůstat za kamny nás přesvědčí další dny. Astronomické jaro začne citelným ochlazením a vyloženě zimním charakterem počasí. Teplotní změna přijde ze dne na den a numerické modely už tuto razantní změnu počasí předpokládají několik dnů. Je těžko uvěřitelná, ale skutečně se odehraje. Jak velká zima tedy bude a kdy se vrátí jaro?

Astronomické jaro začne ochlazením: V noci bude i významněji mrznout, oteplovat se bude pomaleji

Musíme počítat s tím, že několik dnů bude počínaje sobotou hodně studené počasí. Nejhorší je, že při slunečném a teplém počasí minulých dnů rozkvetly četné ovocné stromy. A v dalších dnech se bohužel objeví po několik nocí za sebou významnější mráz. Přesně to bylo možné očekávat po letošní mírné zimě a velmi brzkém počátku jarního počasí, které přineslo rozvoj vegetace. V noci bude při vyjasnění mrznout opravdu hodně, astronomické jaro tak nezačne stylově. I když pro toto období je stále noční mráz dosti typický.

Zítra bude v jižní části území ČR hodně teplo, nejvyšší teplota dosáhne 17 až 21°C. Na severu, severozápadě a západě či částečně ve střední části území bude o něco chladněji. Projevovat se tam bude už ochlazení. Jednak se zde jako první objeví frontální oblačnost významného rozhraní, za kterým k nám pronikne studený vzduch ze severních směrů. Současně se budou během odpoledne, na Z/SZ už dopoledne, vyskytovat první místní srážky v podobě přeháněk. Večer budou srážky na Z/SZ/S území rychle přecházet ve sněhové. V sobotu bude ale po přechodu rozhraní, které bude zejména zpočátku dne přinášet na území ČR hlavní srážky, už citelně chladněji na celém území.

Astronomické jaro začne ochlazením. Minima teploty na 24.3.2020.

Obr. 1 Astronomické jaro začne ochlazením. Předpokládaná minima teploty vzduchu na úterý 24.3.2020 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Nejvyšší teplota vzduchu od soboty

So 21.3.: 2 až 6°C, na JV 8°C

Ne 22.3.: 1 až 5°C

Po 23.3.: 0 až 4°C

Út 24.3.: 2 až 6°C

St 25.3.: 2 až 6°C

Nejnižší teplota vzduchu od neděle

Ne 22.3.: -2 až -6°C, ojediněle -8°C

Po 23.3.: -3 až -7°C, ojediněle -9°C

Út 24.3.: -3 až -7°C, ojediněle -10°C

St 25.3.: -4 až -8°C, ojediněle -10°C

První astronomické jarní dny tak začnou ochlazením a velmi studeným počasím. Na frontálním rozhraní spadnou hlavní srážky současného několikadenního období. Na horách a postupně od vyšších poloh se mohou tvořit i sněhové jazyky. Současně může vznikat v důsledku rychlého ochlazení i náledí. Poté středoevropské počasí ovlivní mohutná anticyklona nad severní Evropou. Ta přinese postupně opět často jasné až maximálně polojasné počasí. Oblačnosti za rozhraním rychle ubude. Proto bude noční mráz dalších dnů tak významný. Astronomické jaro začne ochlazením.

Sledujte předpověď teploty vzduchu nejen ve standardní výšce na naší stránce Předpověď teploty.

Před sedmi lety i celodenní mráz, astronomické jaro nerovná se klimatické

Kolem příchodu astronomického jara přišlo významné ochlazení i v roce 2013. Teplota vzduchu se nacházela významně pod dlouhodobým normálem ještě kolem 24. a 25. března. I v nížinách zůstávala trvale pod bodem mrazu, takže se objevily i ledové dny. V tomto roce se vegetace začala během března také mírně rozvíjet, s příchodem několikadenního mrazu se zarazila. Po jeho odeznění znovu rozvinula. Významná ochlazení nejsou v březnu výjimečná a i přes určité škody si s nimi dokáže příroda poradit.